Kamer: geen beperkingen voor kiezer om te stemmen in coronatijd
DEN HAAG (ANP) - Kiezers mogen bij het uitbrengen van hun stem tijdens de komende verkiezingen niet gehinderd of beperkt worden door de coronamaatregelen, vindt de Tweede Kamer. Zo mag kiezers niet de toegang tot het stemlokaal worden geweigerd als zij niet helemaal voldoen aan een 'gezondheidscheck', een aantal vragen die kiezers geacht worden zichzelf te stellen voordat ze naar het stembureau gaan.
Een grote meerderheid steunde een wijzigingsvoorstel daartoe van de ChristenUnie op het wetsvoorstel dat minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) had ingediend over tijdelijke regels voor verkiezingen in coronatijd. In haar voorstel stond dat "het betreden van een stemlokaal niet is toegestaan" als die check niet helemaal goed uitpakt.
Zo'n toegangsverbod vond de kleinste regeringspartij een veel te grote inperking van het recht om te stemmen. Tweede Kamerlid Stieneke van der Graaf was tot vlak voor de stemming bezig om dit punt te veranderen. Ook voor mensen met een beperking, die eventueel bijstand moeten hebben tijdens het stemmen, mogen geen drempels worden opgeworpen.
Ollongren zei dat het niet de bedoeling was om kiezers actief de toegang te ontzeggen bij een negatieve check, want er is geen controle van de check bij het stembureau. Maar ze kon leven met het amendement, zei ze vlak voor de stemming. Wat haar betreft verduidelijkte dit nog eens de eigen verantwoordelijkheid van de kiezer.
Van der Graaf vindt dat het kabinet de kiezer vooraf ook goed duidelijk moet maken dat er een alternatief is om te stemmen als ze ziek zijn, of in isolatie zitten vanwege een zieke huisgenoot of wachtend op een testuitslag. Ze kunnen bijvoorbeeld een volmacht geven zodat iemand anders hun stem kan uitbrengen. Ook moet het kabinet volgens haar nadrukkelijk wijzen op alle maatregelen die worden genomen om veilig te kunnen stemmen, zoals afstandsregels en het voortdurend schoonmaken van het stemhokje en het rode potlood.
Ollongren heeft dat soort zaken en veiligheidsmaatregelen vastgelegd in de tijdelijke spoedwet.
Meer uit Binnenland
DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
4 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
6 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
16 uur geledenNIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
1 dag geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
1 dag geleden