Kamer: geen beperkingen voor kiezer om te stemmen in coronatijd
DEN HAAG (ANP) - Kiezers mogen bij het uitbrengen van hun stem tijdens de komende verkiezingen niet gehinderd of beperkt worden door de coronamaatregelen, vindt de Tweede Kamer. Zo mag kiezers niet de toegang tot het stemlokaal worden geweigerd als zij niet helemaal voldoen aan een 'gezondheidscheck', een aantal vragen die kiezers geacht worden zichzelf te stellen voordat ze naar het stembureau gaan.
Een grote meerderheid steunde een wijzigingsvoorstel daartoe van de ChristenUnie op het wetsvoorstel dat minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) had ingediend over tijdelijke regels voor verkiezingen in coronatijd. In haar voorstel stond dat "het betreden van een stemlokaal niet is toegestaan" als die check niet helemaal goed uitpakt.
Zo'n toegangsverbod vond de kleinste regeringspartij een veel te grote inperking van het recht om te stemmen. Tweede Kamerlid Stieneke van der Graaf was tot vlak voor de stemming bezig om dit punt te veranderen. Ook voor mensen met een beperking, die eventueel bijstand moeten hebben tijdens het stemmen, mogen geen drempels worden opgeworpen.
Ollongren zei dat het niet de bedoeling was om kiezers actief de toegang te ontzeggen bij een negatieve check, want er is geen controle van de check bij het stembureau. Maar ze kon leven met het amendement, zei ze vlak voor de stemming. Wat haar betreft verduidelijkte dit nog eens de eigen verantwoordelijkheid van de kiezer.
Van der Graaf vindt dat het kabinet de kiezer vooraf ook goed duidelijk moet maken dat er een alternatief is om te stemmen als ze ziek zijn, of in isolatie zitten vanwege een zieke huisgenoot of wachtend op een testuitslag. Ze kunnen bijvoorbeeld een volmacht geven zodat iemand anders hun stem kan uitbrengen. Ook moet het kabinet volgens haar nadrukkelijk wijzen op alle maatregelen die worden genomen om veilig te kunnen stemmen, zoals afstandsregels en het voortdurend schoonmaken van het stemhokje en het rode potlood.
Ollongren heeft dat soort zaken en veiligheidsmaatregelen vastgelegd in de tijdelijke spoedwet.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
3 uur geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
15 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.
1 dag geleden