Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer geeft Agema opdracht mpox-vaccins te doneren aan Afrika

Kamer geeft Agema opdracht mpox-vaccins te doneren aan Afrika

DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema moet tegen haar zin een deel van de Nederlandse voorraad mpox-vaccins schenken aan Afrikaanse landen waar het virus om zich heen grijpt. De Tweede Kamer heeft geen boodschap aan haar verzet en geeft haar daartoe opdracht. Agema heeft al aangekondigd die uit te voeren.

Het overgrote deel van de 100.000 doses die Nederland bezit, blijven op voorraad. Maar de Kamer vindt dat 13.200 beperkt houdbare en in Nederland niet meteen bruikbare vaccins beter in Centraal-Afrikaanse landen als Congo kunnen worden ingezet. Door de uitbraak daar te bestrijden, is Nederland volgens oppositiepartijen én regeringspartij NSC het best gediend.

Agema wilde "voorzichtig" blijven en pas over het afstaan van vaccins nadenken zodra Nederland komend voorjaar nieuw bestelde doses binnenheeft. Maar de Kamer liet zich niet overtuigen. Omdat ook NSC voet bij stuk hield, stemde dinsdag een Kamermeerderheid voor de oproep aan Agema om de partij te doneren. Ook SP, GroenLinks-PvdA, PvdD, DENK, Volt, ChristenUnie, SGP, CDA en JA21 schaarden zich achter de motie van D66.

Uitbraak Centraal-Afrika

Een nieuwe variant van het mpox- of apenpokkenvirus rukt de laatste maanden op in Centraal-Afrika. Het kan worden bestreden met een pokkenvaccin, waarvan Nederland een kleine 100.000 heeft voor het geval het virus weer opduikt. Nederland bezit ook nog een flinke voorraad pokkenvaccins van oudere makelij, maar die rekent Agema gezien de bijwerkingen en gebruiksbeperkingen liever niet mee.

Deze levering helpt "zowel onszelf als de getroffen Afrikaanse landen", zegt Kamerlid Wieke Paulusma (D66), de indiener van de motie. "Door de uitbraak bij de bron te bestrijden, wordt voorkomen dat het naar ons land komt."

Meer uit Gezond

Nieuwe variant van coronavirus leidt niet tot andere klachten

BILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

19 uur geleden
Betere afspraken nodig over aanvaardbare prijzen dure medicijnen

DEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

22 uur geleden
Werkloosheid stijgt naar hoogste niveau in vier jaar

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.

23 uur geleden
Onderzoek: minder kans op werk voor mensen met diabetes type 2

AMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.

23 uur geleden
Mensen krijgen vanaf volgend jaar nieuw vaccin tegen HPV

DEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.

3 dagen geleden
Meeste partijen willen eigen risico in zorg behouden of verhogen

DEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.

6 dagen geleden
WHO: een op drie zorgmedewerkers voelt zich depressief

KOPENHAGEN (ANP) - Een op de drie artsen en verpleegkundigen in Europese landen zegt depressieve gevoelens te hebben. Ongeveer een op de zeven mensen piekert over de dood, concludeert de Europese tak van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties.

6 dagen geleden