
Kamer geeft Agema opdracht mpox-vaccins te doneren aan Afrika
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Fleur Agema moet tegen haar zin een deel van de Nederlandse voorraad mpox-vaccins schenken aan Afrikaanse landen waar het virus om zich heen grijpt. De Tweede Kamer heeft geen boodschap aan haar verzet en geeft haar daartoe opdracht. Agema heeft al aangekondigd die uit te voeren.
Het overgrote deel van de 100.000 doses die Nederland bezit, blijven op voorraad. Maar de Kamer vindt dat 13.200 beperkt houdbare en in Nederland niet meteen bruikbare vaccins beter in Centraal-Afrikaanse landen als Congo kunnen worden ingezet. Door de uitbraak daar te bestrijden, is Nederland volgens oppositiepartijen én regeringspartij NSC het best gediend.
Agema wilde "voorzichtig" blijven en pas over het afstaan van vaccins nadenken zodra Nederland komend voorjaar nieuw bestelde doses binnenheeft. Maar de Kamer liet zich niet overtuigen. Omdat ook NSC voet bij stuk hield, stemde dinsdag een Kamermeerderheid voor de oproep aan Agema om de partij te doneren. Ook SP, GroenLinks-PvdA, PvdD, DENK, Volt, ChristenUnie, SGP, CDA en JA21 schaarden zich achter de motie van D66.
Uitbraak Centraal-Afrika
Een nieuwe variant van het mpox- of apenpokkenvirus rukt de laatste maanden op in Centraal-Afrika. Het kan worden bestreden met een pokkenvaccin, waarvan Nederland een kleine 100.000 heeft voor het geval het virus weer opduikt. Nederland bezit ook nog een flinke voorraad pokkenvaccins van oudere makelij, maar die rekent Agema gezien de bijwerkingen en gebruiksbeperkingen liever niet mee.
Deze levering helpt "zowel onszelf als de getroffen Afrikaanse landen", zegt Kamerlid Wieke Paulusma (D66), de indiener van de motie. "Door de uitbraak bij de bron te bestrijden, wordt voorkomen dat het naar ons land komt."
Meer uit Gezond
SOLNA (ANP) - In Europese ziekenhuizen gaat een gevaarlijke schimmel rond, de Candidozyma auris. Het aantal gevallen neemt snel toe, en in sommige landen kunnen de autoriteiten de verspreiding niet goed meer bijhouden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC donderdag.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Hulpverleners signaleren dat in het illegale circuit wegwerpvapes worden verkocht als 'THC-vapes', maar in werkelijkheid synthetische stoffen uit een lab bevatten die de werkzame stof uit cannabis nabootsen. "Deze stoffen kunnen sterker en langer werken en soms leiden tot ernstige gezondheidsklachten", schrijven verslavingskliniek Jellinek en GGD Amsterdam in een bericht aan professionals die met jongeren werken. Meerdere jongeren zijn de afgelopen tijd onwel geworden door dit soort vapes en hadden medische zorg nodig, bevestigt een woordvoerster van Jellinek.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Bij een ernstig tekort van een medicijn kan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) voortaan een vrijstelling geven om dat middel uit het buitenland te halen. Dat moet patiënten helpen om het medicijn te kunnen blijven gebruiken.
1 week geledenAMERSFOORT (ANP) - Steeds meer mensen nemen een infuus met vitamine, maar dit kan schadelijk zijn voor de gezondheid, waarschuwt de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD). Mensen die langdurig te veel vitamines binnenkrijgen, kunnen onder meer schade aan lever en nieren, gevoelloosheid in handen en voeten en hoofdpijn oplopen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in het basispakket. Dat blijkt uit een vergelijking van de verkiezingsprogramma's van partijen die op dit moment in de Tweede Kamer zitten. De plannen variëren van een gratis jaarlijkse tandartscontrole tot het vergoeden van alle mondzorg.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer en het kabinet moeten de Gezondheidsraad een nieuw onafhankelijk advies laten formuleren over de impact die de luchtvaart door geluidsoverlast en luchtverontreiniging heeft op de gezondheid van mensen. Daartoe roepen burgers en 23 maatschappelijke organisaties, waaronder het Longfonds, Natuur & Milieu en Urgenda, op.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Nationale en Europese instanties zien het illegale online-aanbod van medicijnen sterk toenemen. Vooral medicijnen voor gewichtsverlies en diabetes zijn de laatste tijd in trek. Wie ze koopt via websites of sociale media, loopt echter het risico te worden opgelicht, met gezondheidsschade op de koop toe. "Mogelijk bevatten ze de beloofde werkzame stof helemaal niet, maar zitten er wel schadelijke hoeveelheden van andere stoffen in", waarschuwt het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA).
1 week geleden