Kamer gebruikt 75 miljoen grondwettelijk hof voor gevangenissen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer trekt 75 miljoen euro uit om het cellentekort te verkleinen en betaalt dit uit een geldpotje dat eigenlijk is bedoeld voor de oprichting van een constitutioneel hof. Een meerderheid steunt het wijzigingsvoorstel hierover van D66, waaronder NSC. Op aandringen van NSC is in het coalitieakkoord een hof beloofd dat wetten gaat toetsen aan de grondwet. Maar de toekomst hiervan is onzeker geworden na de val van het kabinet.
"Het is niet acceptabel dat cipiers zo hard moeten werken dat er meer dan 12 procent inmiddels ziek is, het is niet acceptabel dat er een code zwart bestaat, dat tweepersoonscellen ongebruikt blijven en het is zeker niet acceptabel dat mensen jaren moeten wachten voordat ze hun straf 'mogen' uitzitten", motiveert NSC-Kamerlid Willem Koops de voorstem. Hij heeft uiteindelijk zelfs zijn naam onder het wijzigingsvoorstel gezet.
Initiatiefnemer Joost Sneller (D66) juicht toe dat het voorstel is aangenomen, maar vindt het ook "onacceptabel" dat het kabinet geen extra geld had uitgetrokken voor de gevangenissen in de tussentijdse bijstelling van de begroting. "Het kabinet laat veroordeelde criminelen eerder vrij vanwege een cellentekort, maar weigert één euro extra uit te trekken om dat op te lossen", aldus het Kamerlid.
Renovaties en extra cellen
"Als samenleving mogen we niet accepteren dat het rechtssysteem uit elkaar valt terwijl het geld op de plank blijft liggen", licht mede-indiener Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) toe.
Het geld wordt ingezet voor renovaties, extra cellen en om meer personeel aan te trekken. Bijna alle partijen hebben voor het voorstel gestemd, met uitzondering van DENK.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
5 dagen geleden