
Kamer gebruikt 75 miljoen grondwettelijk hof voor gevangenissen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer trekt 75 miljoen euro uit om het cellentekort te verkleinen en betaalt dit uit een geldpotje dat eigenlijk is bedoeld voor de oprichting van een constitutioneel hof. Een meerderheid steunt het wijzigingsvoorstel hierover van D66, waaronder NSC. Op aandringen van NSC is in het coalitieakkoord een hof beloofd dat wetten gaat toetsen aan de grondwet. Maar de toekomst hiervan is onzeker geworden na de val van het kabinet.
"Het is niet acceptabel dat cipiers zo hard moeten werken dat er meer dan 12 procent inmiddels ziek is, het is niet acceptabel dat er een code zwart bestaat, dat tweepersoonscellen ongebruikt blijven en het is zeker niet acceptabel dat mensen jaren moeten wachten voordat ze hun straf 'mogen' uitzitten", motiveert NSC-Kamerlid Willem Koops de voorstem. Hij heeft uiteindelijk zelfs zijn naam onder het wijzigingsvoorstel gezet.
Initiatiefnemer Joost Sneller (D66) juicht toe dat het voorstel is aangenomen, maar vindt het ook "onacceptabel" dat het kabinet geen extra geld had uitgetrokken voor de gevangenissen in de tussentijdse bijstelling van de begroting. "Het kabinet laat veroordeelde criminelen eerder vrij vanwege een cellentekort, maar weigert één euro extra uit te trekken om dat op te lossen", aldus het Kamerlid.
Renovaties en extra cellen
"Als samenleving mogen we niet accepteren dat het rechtssysteem uit elkaar valt terwijl het geld op de plank blijft liggen", licht mede-indiener Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) toe.
Het geld wordt ingezet voor renovaties, extra cellen en om meer personeel aan te trekken. Bijna alle partijen hebben voor het voorstel gestemd, met uitzondering van DENK.
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het voornemen van de Kamercommissie van landbouw om veel plannen te pauzeren tot er een nieuw kabinet is, valt slecht bij demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur). "Ik vind daar heel veel van", zei Rummenie voorafgaand aan de ministerraad. "We weten welke partijen dit doen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het "niet goed" dat een deel van de plannen die het kabinet op Prinsjesdag presenteert, al op straat ligt. Hij zou ze liever "in één keer" bekendmaken, zodat kiezers "het eerlijke verhaal" zien, inclusief de minder leuke maatregelen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair justitieminister Foort van Oosten is geschrokken van de situatie in Beverwijk en Heemskerk waar alle middelbare scholen vrijdag dichtblijven vanwege dreiging en berichten op sociale media. De VVD'er zegt dat het lokale gezag dit eerst moet aanpakken en dat hij daar geen rol in speelt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt de nationale CO2-heffing voor de industrie buiten werking. Dat staat in de plannen die op Prinsjesdag bekend worden gemaakt, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf. Een Kamermeerderheid onder aanvoering van het CDA drong al eerder aan op deze stap, waaraan klimaat- en energieminister Sophie Hermans (VVD) nu gehoor geeft.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66, GL-PvdA, CDA, NSC en SP willen dat de minister van Justitie niet langer het Openbaar Ministerie opdracht kan geven om tot vervolging over te gaan. De partijen zijn overwegend positief over een wetsvoorstel om dat te regelen, op initiatief van D66-Kamerlid Joost Sneller. VVD en BBB willen die bevoegdheid juist behouden.
2 dagen geleden