Kamer gaat wetsvoorstel voor betaalbare huur snel behandelen
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat het wetsvoorstel Betaalbare huur snel in behandeling nemen. Een meerderheid van de commissie die over dit onderwerp gaat, besloot in een interne vergadering het onderwerp op de agenda te zetten. VVD en BBB wilden het wetsvoorstel controversieel verklaren maar dat werd verworpen. Het demissionaire kabinet had aangedrongen op een snelle behandeling, omdat de wet ertoe leidt dat de huren voor honderdduizenden woningen flink omlaag zullen gaan.
Woonminister Hugo de Jonge had zijn wetsvoorstel dinsdag ingediend bij de Kamer. Als het ook nog snel door de Eerste Kamer wordt behandeld, kan de beoogde ingangsdatum van 1 juli mogelijk nog worden gehaald. Zo niet, dan wordt het 1 januari 2025. Kern van de nieuwe wet is dat het puntenstelsel wordt uitgebreid zodat voor meer woningen in de huidige vrije sector wettelijke eisen gaan gelden. Als de woning daar niet aan voldoet, dan mag de huurprijs niet boven de ruim 1100 euro per maand uitkomen.
Voor zeker 300.000 woningen gaat de huur - bij nieuwe huurcontracten - omlaag met gemiddeld bijna 200 euro. Op de langere termijn komen er meer betaalbare huurwoningen bij, is de gedachte, zodat mensen met een normaal inkomen meer kans maken een betaalbare woning te vinden. Naar schatting betaalt nu ruim 40 procent van de huurders in het middensegment meer huur dan redelijk is. Dat gebeurt vooral in de grote steden. Bovendien worden door de woningschaarste huurprijzen vaak fors verhoogd als er nieuwe huurders in trekken; dan stijgen huren gemiddeld met ruim 10 procent (160 euro per maand).
Dwingend karakter
De nieuwe wet wordt dwingend, zodat particuliere verhuurders hun woning moeten aanpassen aan de eisen óf de huur moeten verlagen. De gemeente handhaaft daar op en kan de huurvergunning intrekken. Als de wet ingaat, wordt de regulering meteen van kracht. Maar pas bij een bewonerswissel zal een eventuele lagere huur worden doorgevoerd.
De Jonge heeft zijn wetsvoorstel na kritiek van de Raad van State iets aangepast. De zorg was dat particuliere verhuurders of investeerders zouden afhaken, omdat particuliere verhuur en de nieuwbouw niet meer rendabel zou zijn. Vanuit de vastgoedsector komen daarover luide protesten. VVD en BBB wilden daarom wachten met de wet. Maar de andere partijen drongen juist aan op behandeling, omdat het veel huurders helpt. De minister ziet het verzet van vastgoedbedrijven als signaal dat ze voorzien dat hun forse winsten omlaag gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
18 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
18 uur geleden