Kamer debatteert over klimaatbeleid en kritisch PBL-rapport
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer bespreekt woensdag de klimaatplannen van het kabinet. Ook de kritische Klimaat- en Energieverkenning die het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) begin deze maand uitbracht komt aan bod tijdens het debat met minister Rob Jetten (Klimaat en Energie). Uit het rapport bleek dat het kabinet de eigen doelen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen nog niet haalt.
Met het concreet uitgewerkte beleid, waaronder ook voorgenomen beleid valt, komt Nederland nog niet verder dan een vermindering van de uitstoot met 39 tot 50 procent in 2030. Met plannen die nog niet concreet zijn uitgewerkt, maar wel zijn afgesproken in het coalitieakkoord, kan in het gunstigste geval 52 procent worden gehaald. In datzelfde coalitieakkoord is echter afgesproken dat het kabinet moet mikken op 60 procent reductie ten opzichte van 1990. Eigenlijk is 55 procent het doel, maar door iets daarboven te mikken wordt de kans groter dat dit daadwerkelijk wordt gehaald, is de gedachte van het kabinet.
"Een snellere uitvoering van de bestaande plannen én formulering van aanvullend beleid zijn nodig om het Nederlandse klimaatdoel in 2030 te halen", adviseerde het PBL. Jetten erkende in een brief dat het duidelijk is "dat er nog een groot gat overbrugd moet worden".
Linkse oppositiepartijen willen veel meer ingrepen zien van het kabinet, en vinden dat Jetten niet moet wachten tot het voorjaar voordat hij extra maatregelen aankondigt. Coalitiepartijen VVD en CDA benadrukken steeds dat veel maatregelen nog niet zijn meegerekend. Het PBL zegt dat veel aangekondigd beleid nog te vaag is om mee te nemen. Rechtse oppositiepartijen als de PVV en Forum voor Democratie vinden dat het klimaatbeleid doorschiet en te veel geld kost.
De 55 procent vermindering in 2030 is in lijn met het EU-doel. Dat cijfer wordt overigens nog iets aangescherpt, kondigde Eurocommissaris Frans Timmermans eerder deze maand aan op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh. De EU denkt nu dat in de praktijk 57 procent haalbaar is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De opvarende van een gezonken duwboot in de Coenhaven in Amsterdam is zondag gevonden. De persoon is overleden, zegt een woordvoerster van de politie Amsterdam. Het Landelijk Team Onderwaterzoekingen zocht sinds zaterdagochtend naar de vermiste opvarende.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is sinds afgelopen nacht weer toegestaan om te parkeren in de Haagse Meidoornstraat, waar vrijdag een drugslab werd gevonden. De gemeente Den Haag meldt op X dat de laatste hekken in de straat rond 01.00 uur zijn weggehaald. Zaterdagavond laat mochten bewoners van ontruimde woningen in de straat weer terug naar hun huis, maar was parkeren nog verboden.
3 uur geledenHELMOND (ANP) - Bij een steekincident in een woning in Helmond zijn een man en een vrouw gewond geraakt, zo meldt de politie-eenheid Oost-Brabant op X. De man en de vrouw zijn naar het ziekenhuis gebracht voor verdere medische behandeling.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De musical Moulin Rouge! kan niet meer worden opgevoerd doordat water het decor en de apparatuur van de voorstelling onherstelbaar heeft beschadigd. De musical kan de komende twee weken niet meer worden gespeeld, maakte producent Stage Entertainment zaterdag bekend.
19 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Vrachtverkeer mag vanaf zaterdag einde van de middag niet meer over de Merwedebrug bij Gorinchem. Volgens Rijkswaterstaat blijkt uit onderzoek dat de boogconstructie van de brug, waar de snelweg A27 over loopt, op meerdere locaties minder sterk is dan eerder werd aangenomen. Vanaf 17.30 uur geldt daarom een verbod voor vrachtverkeer op de brug.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het podium van het Utrechtse Beatrix Theater is vrijdagavond onder water komen te staan doordat de sprinklerinstallatie onbedoeld geactiveerd werd. Dat gebeurde door een technisch defect, zei een woordvoerder van Stage Entertainment na berichtgeving hierover van RTV Utrecht. De sprinklerinstallatie heeft "gedurende lange tijd staan sproeien".
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een petitie van de Seniorencoalitie voor behoud van de 65-pluskorting in bus, tram en metro is sinds het begin op 10 juli 40.000 keer ondertekend. Het samenwerkingsverband van een aantal ouderenorganisaties en de partij 50PLUS wil dat de korting niet verdwijnt zonder dat er een goed alternatief is.
22 uur geleden