Kamer: bij verkiezing maart al meer gekozen bestuurders waterschap
DEN HAAG (ANP) - Al bij de komende verkiezingen medio maart moeten meer bestuurders van de waterschappen worden gekozen. Daar dringt de Tweede Kamer op aan. Minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) gaf eerder aan de kans "klein" te achten dat dit nog zou lukken.
De Eerste Kamer ging dinsdag akkoord met het initiatiefwetsvoorstel van GroenLinks en D66 om meer bestuurders te kiezen en minder zogeheten geborgde zetels bij de waterschappen te reserveren voor de landbouwsector en natuurorganisaties. De geborgde zetels voor bedrijven verdwijnen helemaal.
De indieners pleitten daarna voor snelle invoering omdat in maart de nieuwe besturen worden gekozen. Een motie van Laura Bromet (GroenLinks) om de wet deze maand nog in te voeren, kreeg donderdag steun van 78 Kamerleden, terwijl 59 tegenstemden. Onder anderen de VVD en CDA zagen niets in de motie. Dat zou te kort dag zijn voor het verkiezingsproces. CDA'er Harry van der Molen sprak van "democratisch vandalisme".
Uiterste inspanningsverplichting
Minister Harbers ziet de motie als een "uiterste inspanningsverplichting". Voor tijdige invoering is hij afhankelijk van anderen, benadrukte hij. "Ik zeg erbij - dat heb ik ook in de Eerste Kamer gezegd - dat daar ook medewerking van verschillende andere instanties voor nodig is, die ik uiteraard zal vragen om dat dan ook snel af te ronden."
Met de wet verdwijnen de vaste zetels die voor het bedrijfsleven in het algemeen bestuur zijn gereserveerd en blijven twee vaste zetels over voor vertegenwoordigers van de landbouw en eenzelfde aantal voor natuurorganisaties. Ook verdwijnt de geborgde zetel in het dagelijks bestuur van de waterschap.
Meer uit Politiek
LELYSTAD (ANP) - De fractievoorzitter van de BBB in de provincie Flevoland, Anja Keuter, heeft haar zetel ingeleverd. Ze verlaat de provinciale politiek omdat ze van de rechter een taakstraf heeft gekregen voor illegale praktijken bij haar visserijbedrijf. "Ik wil voorkomen dat de fractie, zowel provinciaal als landelijk, wordt belast met de (negatieve) aandacht die deze uitspraak en een eventueel vervolgtraject met zich kunnen meebrengen", aldus Keuter in een schriftelijke reactie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees vindt zijn taak als verkenner "een interessante puzzel" die "ingewikkeld" is, omdat verschillende partijen blokkades opwerpen. Daarmee doelt hij op de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit, maar ook op de partijen die samenwerking met Forum voor Democratie of de PVV uitsluiten. Dinsdagavond brengt hij verslag uit aan Kamervoorzitter Martin Bosma. Daarover debatteert de Tweede Kamer donderdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senaatsvoorzitter Mei Li Vos (GroenLinks-PvdA) is op gesprek geweest bij verkenner Wouter Koolmees en gaf toe dat het vooral om een formaliteit ging. "Kan, maar formaliteiten zijn ook goed", antwoordde ze toen een journalist dit vermoeden uitsprak. "Het is ook niet mijn rol om een voorkeur te geven, dat is echt aan de partijen in de Tweede Kamer", zei ze voor het gesprek. De politica heeft alleen de positie van de Eerste Kamer toegelicht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klaas Verschuure, die in het verleden wethouder was in Utrecht, is maandag voorgedragen om wethouder in Den Haag te worden. De Haagse afdeling van D66 wil dat hij de plek overneemt van Robert van Asten, die lid van de Tweede Kamer wordt.
13 uur geleden