Kamer bezorgd over hulp aan Gaza door dreigend wegvallen UNRWA
DEN HAAG (ANP) - De Kamer is bezorgd over de hulpverlening aan de Gazastrook nu de geldstroom naar de UNRWA opdroogt. Ook Nederland geeft voorlopig geen nieuw geld meer aan de VN-organisatie. Dat besluit van demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) kan wel op steun van de Kamer rekenen.
"Wat zijn de alternatieven voor UNRWA", wilde Roelien Kamminga (VVD) weten tijdens het debat over de begroting van Van Leeuwen. Ze noemt het opschorten van de hulp verstandig. "UNRWA had al veel eerder schoon schip moeten maken." Ook Derk Boswijk (CDA) wilde weten hoe de hulp in stand wordt gehouden.
De VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen ligt onder vuur omdat twaalf medewerkers worden beschuldigd betrokken te zijn bij terreurdaden. Er loopt inmiddels een onafhankelijk onderzoek, maar veel landen hebben de financiële steun opgeschort. De UNRWA is de grootste hulporganisatie in de Gazastrook.
Partijen
Een aantal partijen in de Kamer wil helemaal niks meer aan UNRWA geven. Volgens Dennis Ram (PVV) moet de UNRWA worden "ontmanteld". Ook de BBB vindt dat de organisatie is uitgespeeld. "De UNRWA is af", zei Gijs Tuinman. Er moet volgens hem een nieuwe weg worden gevonden om de Palestijnen in Gaza te helpen.
Een aantal partijen vindt dat de minister het besluit moet terugdraaien zoals GroenLinks-PvdA bij monde van Daniëlle Hirsch. Mpanzu Bamenga van D66 vroeg welke bewijzen de minister heeft gezien die zijn besluit legitimeert om geen nieuw geld meer te geven aan UNRWA. De 19 miljoen euro die Nederland dit jaar aan UNRWA geeft, is al overgemaakt.
VN-coördinator voor hulp aan Gaza, Sigrid Kaag, zei dinsdag in de VN-Veiligheidsraad dat geen enkele organisatie UNRWA op dit moment kan vervangen. Het grootste deel van de bevolking in Gaza is op de vlucht geslagen voor Israëlische bombardementen. Die begonnen na de aanval van Hamas op Israël. In Gaza is aan alles een tekort en dreigt een hongersnood.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
1 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
3 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
5 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
6 uur geleden