Kamer bezorgd over hulp aan Gaza door dreigend wegvallen UNRWA
DEN HAAG (ANP) - De Kamer is bezorgd over de hulpverlening aan de Gazastrook nu de geldstroom naar de UNRWA opdroogt. Ook Nederland geeft voorlopig geen nieuw geld meer aan de VN-organisatie. Dat besluit van demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) kan wel op steun van de Kamer rekenen.
"Wat zijn de alternatieven voor UNRWA", wilde Roelien Kamminga (VVD) weten tijdens het debat over de begroting van Van Leeuwen. Ze noemt het opschorten van de hulp verstandig. "UNRWA had al veel eerder schoon schip moeten maken." Ook Derk Boswijk (CDA) wilde weten hoe de hulp in stand wordt gehouden.
De VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen ligt onder vuur omdat twaalf medewerkers worden beschuldigd betrokken te zijn bij terreurdaden. Er loopt inmiddels een onafhankelijk onderzoek, maar veel landen hebben de financiële steun opgeschort. De UNRWA is de grootste hulporganisatie in de Gazastrook.
Partijen
Een aantal partijen in de Kamer wil helemaal niks meer aan UNRWA geven. Volgens Dennis Ram (PVV) moet de UNRWA worden "ontmanteld". Ook de BBB vindt dat de organisatie is uitgespeeld. "De UNRWA is af", zei Gijs Tuinman. Er moet volgens hem een nieuwe weg worden gevonden om de Palestijnen in Gaza te helpen.
Een aantal partijen vindt dat de minister het besluit moet terugdraaien zoals GroenLinks-PvdA bij monde van Daniëlle Hirsch. Mpanzu Bamenga van D66 vroeg welke bewijzen de minister heeft gezien die zijn besluit legitimeert om geen nieuw geld meer te geven aan UNRWA. De 19 miljoen euro die Nederland dit jaar aan UNRWA geeft, is al overgemaakt.
VN-coördinator voor hulp aan Gaza, Sigrid Kaag, zei dinsdag in de VN-Veiligheidsraad dat geen enkele organisatie UNRWA op dit moment kan vervangen. Het grootste deel van de bevolking in Gaza is op de vlucht geslagen voor Israëlische bombardementen. Die begonnen na de aanval van Hamas op Israël. In Gaza is aan alles een tekort en dreigt een hongersnood.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
9 uur geleden