Kamer bespreekt mondkapjesonderzoek Deloitte
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer debatteert opnieuw over de mondkapjesdeal die de overheid tijdens de coronacrisis heeft gesloten met het bedrijf van Sywert van Lienden. Het onderwerp is in het parlement al vaak aan bod gekomen, maar het is voor het eerst dat over de inhoud van het langverwachte onderzoek van Deloitte naar de kwestie gesproken zal worden.
De deal is omstreden omdat die uitzonderlijk groot was en omdat er onduidelijkheid was opgeroepen over het winstoogmerk. De overheid deed zaken met Van Liendens commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA). Intussen verscheen hij vooral in de media met zijn Stichting Hulptroepen, die geen winstoogmerk had.
De gang van zaken riep de voorbije anderhalf jaar allerlei vragen op. Bijvoorbeeld of Van Lienden als bekende mediapersoonlijkheid en als actief CDA-lid makkelijker tot een deal was gekomen dan andere ondernemers. Ook is de vraag of de overheid wel voldoende duidelijk was dat ze om tafel zaten met een commerciële partij in plaats van de veel bekendere liefdadigheidsorganisatie.
Deloitte heeft in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport onderzoek gedaan naar de gang van zaken. Vooraf had het bedrijf al laten weten dat er geen schuldigen aangewezen zouden worden, maar dat het doel slechts was om feiten boven tafel te brengen. Die bevindingen werden half september gepubliceerd.
De onderzoekers hebben onder meer vastgesteld dat het Landelijk Consortium Hulpmiddelen, dat namens de overheid de inkoop van beschermingsmiddelen regelde, eigenlijk niet met RGA in zee wilde. Het ministerie drukte dat door.
Verantwoordelijk minister Conny Helder houdt vooralsnog vol dat er zaken zijn gedaan met RGA omdat "de kwaliteit, de leveringszekerheid en met name ook de prijs" in orde waren. Het ministerie had als voornaamste prioriteit om zo veel mogelijk beschermingsmiddelen in te slaan. Ze heeft wel toegegeven dat RGA achteraf meer winst heeft gemaakt dan op het ministerie werd gedacht en stelt dat het bedrijf op een oneerlijke manier te werk is gegaan.
Deloitte heeft niet alleen opdracht gekregen om de deal met RGA te onderzoeken, maar kijkt ook naar andere aspecten van de inkoop van beschermingsmiddelen tijdens de coronacrisis. Er volgen op een later moment nog twee deelrapporten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
20 minuten geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
11 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
13 uur geleden