Kamer baalt: verbod gokreclame mogelijk niet 2023 al van kracht
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer baalt ervan dat een verbod op gokreclames per januari 2023 mogelijk niet wordt gehaald. Het wetsvoorstel dat minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in petto heeft, moet eerst nog langs de Raad van State voor advisering. Op de VVD na wilden de aanwezige partijen in een debat daar veel spoed achter zetten, zodat het misschien nog lukt om nog dit jaar de hele procedure af te ronden. Weerwind hoopt eveneens dat het lukt, zeker met de druk van de Kamer in de rug.
Sinds een jaar geleden online gokken legaal werd, is het aantal reclames enorm toegenomen, tot woede van de Tweede Kamer, die daar juist voor had gewaarschuwd. De minister heeft al ingegrepen door bekende rolmodellen zoals oud-voetballers te verbieden hierin op te treden. De Kamer was en is bang dat meer mensen dan voorheen worden verleid om te gaan gokken en dan in de financiële problemen komen, doordat de onlinedrempel laag is. Met name jongvolwassenen zijn kwetsbaar en blijken ook relatief het vaakst online te gokken. Het beoogde reclameverbod betreft vooral ongerichte reclames, uitingen waar mensen niet actief zelf naar gezocht hebben door bijvoorbeeld een goksite te bezoeken.
Een sponsorverbod voor gokbedrijven van sportclubs dat per 2025 van kracht moet worden, gaat de Kamer ook niet snel genoeg. Maar een sponsorverbod zal niet sneller kunnen volgens Weerwind, omdat sportclubs tijd nodig hebben om over te schakelen op andere sponsors. De contracten hiervoor zijn voor langere tijd aangegaan.
Vergunningen
Doel van de legalisering van de onlinegokmarkt was de thuisgokkers weg te halen van de illegale aanbieders. Op die manier kunnen consumenten beter beschermd worden tegen fraude, andere criminaliteit en tegen verslavingen, was de gedachte. Zo is er een potje ingericht voor verslavingspreventie en -zorg. Het geld daarin - hooguit enkele miljoenen - staat volgens de SP niet in verhouding tot het budget voor marketing, waar wel 100 miljoen euro in zit. "We hebben een slechte wet ingevoerd en we zijn nu steeds de mazen van de wet aan het dichtschroeien", klaagde SP-Kamerlid Michiel van Nispen.
Volgens Weerwind zijn inmiddels 22 vergunningen verstrekt aan gokbedrijven. Dat aantal kan volgens de minister nog groeien, omdat het een open stelsel is zonder beperkingen. Op een gegeven moment zal de markt wel verzadigd raken, zei hij. De VVD is tegen de reclame- en sponsorbeperkingen, omdat die ertoe leiden dat de sportsector minder geld in het laatje krijgt terwijl de meeste clubs dat hard nodig hebben.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
26 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
12 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
15 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
16 uur geleden