
Kallas: EU moet haar kracht niet onderschatten in relatie met VS
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet in de relatie met de Verenigde Staten haar eigen kracht niet onderschatten, vindt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Wij zijn een economische macht."
De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU spraken maandag in Brussel over de vraag hoe ze moeten reageren op de nieuwe regering in Washington. President Donald Trump komt voortdurend met nieuwe plannen en eisen die de EU raken.
Europa moet de rangen sluiten, concludeerden de bewindslieden. "We staan verenigd sterker. Daar was iedereen het over eens", aldus Kallas.
Hard gesprek
Ze wees ook op de gemeenschappelijke banden die tussen de VS en EU bestaan. Beide economieën zijn nauw met elkaar verbonden, ook als het gaat om veiligheid. "Het is niet zo dat de VS geen belangen hebben in de EU."
Trump voert druk uit op EU-lidstaat Denemarken om Groenland af te staan. Hij heeft eerder gezegd Groenland desnoods militair te willen innemen. Hij heeft hierover volgens de Financial Times een zeer hard gesprek gevoerd met de Deense premier Mette Frederiksen. Daar wilde Kallas weinig over kwijt, behalve dat ze de Denen steunt.
Lijstje
Ook dreigde Trump voor zijn aantreden Europa met nieuwe importtarieven. Trump stoort zich al lang aan het handelsoverschot dat de EU heeft met de VS. Tot dusver is Trump nog niet met concrete stappen tegen de EU gekomen. In Brussel wordt wel duidelijk gemaakt dat de Europese Commissie in dat geval tegenmaatregelen heeft klaarliggen.
"Trump denkt niet in termen van verdragen en vrijhandel, maar in termen van macht, machtsuitoefening en machtsblokken. En daar zullen we ons toe moeten verhouden", zei minister Caspar Veldkamp na afloop van de vergadering. Het is volgens hem niet "effectief" om op iedere uitspraak van Amerikaanse kabinetsleden te reageren.
De EU staat met de komst van Trump lager op het lijstje van de VS. Dat werd meer dan duidelijk uit de gesprekken die de nieuwe Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken in de eerste drie dagen na zijn aantreden voerde. Dat waren bijna uitsluitend leiders in Azië en het Midden-Oosten, met een enkele Europeaan.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP) - Meer dan 160 mensen worden nog vermist na de recente overstromingen in de Amerikaanse staat Texas, meldt gouverneur Greg Abbott. De tragedie heeft tot nu toe 109 levens geëist.
21 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat maandag werd aangevallen op de Rode Zee is gezonken, meldt het Britse maritieme beveiligingsbedrijf Ambrey. Het gaat om het Griekse schip Magic Seas, dat vaart onder de Liberiaanse vlag. Bij beschietingen op een ander schip zijn vier doden gevallen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij later op dinsdag opnieuw een ontmoeting heeft met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Volgens Trump gaan ze het "bijna alleen maar" over Gaza hebben. "We moeten dat oplossen."
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens een toespraak in het Britse parlement opgeroepen om het internationaal recht en de wereldorde te beschermen. Hij deed dat door "order, order" te roepen, de bekende woorden waarmee de voorzitters van het Britse Lagerhuis de orde in het parlement bewaren.
7 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP) - De Israëlische luchtmacht zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op Tripoli, een stad in het noorden van Libanon. Daar zou een "belangrijk" lid van de Palestijnse beweging Hamas hebben gezeten, maar Israël zegt niet om wie het gaat.
9 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De internationale luchthaven van het Zuid-Franse Marseille is tijdelijk dicht vanwege een natuurbrand. Volgens Franse media zijn in de buurt ook delen van snelwegen gesloten.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft niet om gesprekken met de Verenigde Staten gevraagd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd volgens persbureau Tasnim. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat er gesprekken gepland zijn en dat de houding van Iran is veranderd na de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in het land.
11 uur geleden