Kade Amsterdam mogelijk ingestort door overbelasting en boten
AMSTERDAM (ANP) - Het instorten van een kade in de Amsterdamse binnenstad is vermoedelijk ontstaan door overbelasting op het terrein achter de kade tijdens werkzaamheden. Ook de smalle bocht die de schepen op die plek moeten maken heeft mogelijk geleid tot schade aan het metselwerk en het opwoelen van de bodem. Dat schrijft wethouder Sharon Dijksma aan de gemeenteraad.
De kade aan de Grimburgwal stortte op 1 september in, een flink stuk verdween in het water. Twee gebouwen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) aan de kade moesten dicht, maar zijn inmiddels weer open. De UvA laat een onderzoek uitvoeren naar de precieze oorzaak van het instorten, maar vermoedelijk heeft een combinatie van factoren een rol gespeeld in het uiteindelijk bezwijken van de constructie, zo schrijft ze. "Meespeelt is dat de kade uit 1870 vrij licht ontworpen is."
Binnen de ongeveer 900 kilometers kades en oevers in Amsterdam is circa 300 kilometer in eigendom of beheer van derden. Die partijen zijn zelf verantwoordelijk voor het onderhoud.
Jarenlange verwaarlozing
Tientallen kilometers kademuur in de stad verkeren in slechte staat door jarenlange verwaarlozing. Vooral in de historische binnenstad zijn er veel kwetsbare kades, die vaak meer dan honderd jaar oud zijn en nu veel zwaarder worden belast dan waar ze destijds voor ontworpen zijn. Afgelopen jaren stortten verschillende keren kademuren in of trad er verzakking op. De gemeente is verantwoordelijk voor de veiligheid en het onderhoud van in totaal 600 kilometer aan kades en oevers en heeft begin vorig jaar miljoenen uitgetrokken voor het herstel.
Amsterdam denkt intussen na over andere maatregelen en in de brief noemt Dijksma ook bijvoorbeeld de mogelijkheid tot het weren van zwaar vracht- en bouwverkeer "als een belangrijk instrument om kwetsbare constructies te beschermen. Later dit jaar kom ik met een voorstel voor aanscherping van het huidige beleid en start de inspraak daarop", schrijft ze.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.
1 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.
1 uur geledenSCHEVENINGEN (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste kitesurfer bij Scheveningen zijn spullen van de kitesurfer gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De zoektocht naar de 18-jarige man is dinsdag rond het middaguur gestaakt vanwege de weersomstandigheden en wordt niet meer hervat.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een 38-jarige medewerker van het Openbaar Ministerie is dinsdag aangehouden op verdenking van verkiezingsfraude, ambtelijke corruptie, computervredebreuk, valsheid in geschrifte en schending van het ambtsgeheim. De verdachte bekleedt naast zijn werk bij het OM een politieke functie in Oost-Brabant.
3 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - De extra politie-inzet in het centrum van Hoogeveen wordt afgebouwd, meldt burgemeester Martijn Breukelman in een brief aan de gemeenteraad. Wekenlang veroorzaakten met name jongeren daar overlast, maar die is volgens de burgemeester duidelijk afgenomen. In overleg met politie en Openbaar Ministerie heeft de burgemeester besloten dat strengere regels niet meer nodig zijn.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft Jalal O. (37) dinsdag vrijgesproken van het veroorzaken van een explosie in een drugslab aan de Schammenkamp in Rotterdam. Daarbij kwamen op 29 januari 2024 drie mensen om het leven. Twee personen raakten gewond, de ravage was enorm. Volgens de rechtbank is er niet genoeg bewijs voor een veroordeling.
4 uur geleden