Kadaster: stijging woningprijzen vlakt af, ook in grote steden
APELDOORN (ANP) - De sterke stijging van de woningprijzen lijkt voorbij. Ook in de grote Nederlandse steden lijkt de markt af te koelen, meldt het Kadaster op basis van de woningmarktcijfers van het derde kwartaal. Hoe de markt zich in de toekomst gaat ontwikkelen, in het licht van onder meer de hoge inflatie, het woningtekort en gestegen energieprijzen, blijft volgens het Kadaster de vraag.
De PBK-index, de woningprijsindex van het Kadaster en het Centraal Bureau voor de Statistiek, daalde in september met 1 procent ten opzichte van augustus. Een maand eerder was er ook al sprake van een daling. Ook op jaarbasis zet de stijging minder sterk door. Zo waren bestaande koopwoningen in september nog 9 procent duurder dan een jaar eerder, maar aan het begin van dit jaar lagen de prijzen nog 22 procent hoger in vergelijking met begin 2021.
Die prijsdaling is ook te zien in de vier steden met de meeste inwoners. Die kenden een "zeer sterke stijging" van de woningprijs sinds 2015. Maar in het derde kwartaal liet Amsterdam een lichte daling op kwartaalbasis zien van iets minder dan 1 procent. Het Kadaster merkt daarbij op dat de hoofdstad vaak een voorloper is in de ontwikkelingen op de koopwoningmarkt. Utrecht liet de sterkste daling van de vier grootste steden zien, van bijna 2 procent ten opzichte van april tot en met juni van dit jaar.
Gestegen hypotheekrente
Als een van de belangrijkste redenen voor het afkoeling van de woningmarkt noemt het Kadaster de gestegen hypotheekrente. Die leidt ertoe dat kopers inmiddels ongeveer 10 procent minder kunnen lenen dan aan het begin van dit jaar. Daardoor wordt de prijsontwikkeling van koopwoningen gedempt.
Het Kadaster weet nog niet hoe de woningmarkt zich nu verder zal ontwikkelen. Zo hebben consumenten te maken met de hoge inflatie en gestegen energiekosten. Maar aan de andere kant stijgen de lonen in veel sectoren en zou de rente in de loop van volgend jaar weer kunnen dalen als de inflatie dat ook doet. "Al met al is het nog de vraag wat dit gaat doen met de woningmarkt", aldus het Kadaster.
Meer uit Financieel
HORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
6 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
9 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
11 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.
1 dag geleden