Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

APELDOORN (ANP) - Starters zijn steeds actiever op de woningmarkt. Volgens cijfers van het Kadaster groeide hun aandeel in de huizencijfers afgelopen kwartaal opnieuw. Vooral de grote steden waren populair onder deze jongere kopers.

In het laatste kwartaal van 2024 telde het Kadaster ruim 59.900 woningtransacties. Dit is bijna 19 procent meer dan een jaar eerder. Het Kadaster kan in zijn statistieken ook zien dat bijna 28.000 woningen op naam kwamen te staan van nieuwkomers op de woningmarkt. Dat is 27,5 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2023.

Starters waren daardoor goed voor bijna 47 procent van alle woningverkopen. In hetzelfde kwartaal van 2023 was dat 43,5 procent en in 2022 was dit minder dan 40 procent.

Investeerders

In veel gemeenten ging meer dan de helft van de van eigenaar gewisselde woningen naar starters. Zo was hun aandeel in Amsterdam 67 procent en in Eindhoven en Utrecht elk 65 procent. Ook in de studentensteden Delft, Eindhoven en Leiden was hun aandeel meer dan 60 procent.

Volgens het Kadaster komt deze groei mede door het stijgende aantal verkopen door investeerders. Zij zijn vorig jaar begonnen veel huurwoningen in de verkoop te zetten. Deze woningen worden interessant gevonden door starters, die nog niet zo veel geld hebben en kijken naar goedkopere huizen.

Hypotheekaanvraag

Uit de cijfers komt ook naar voren dat de prijzen die doorstromers betaalden harder zijn gestegen dan de prijzen die starters neertelden. In de vier grootste steden waren starters vorig kwartaal gemiddeld 444.000 euro kwijt aan een huis, 5 procent meer dan een jaar eerder. Doorstromers betaalden daar zo'n 645.000 euro, een stijging van 12 procent.

Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkte eerder deze maand al op dat jongere huizenkopers de laatste tijd vaker een hypotheekaanvraag doen. "Met name starters hebben geprofiteerd van de dalende hypotheekrente in combinatie met de loonstijgingen in het afgelopen jaar. Dit heeft een positief effect op de maximale leensom, wat het voor jonge kopers gunstiger maakt een eerste woning te kopen", verklaarde commercieel directeur Mark de Rijke.

Dat neemt niet weg dat de huizenprijzen, ook voor starters, erg hoog zijn. Deskundigen van ING stelden vorige week dat starters zelden zo'n groot deel van hun besteedbaar inkomen kwijt waren bij de aankoop van een woning als nu. De bank, die sprak van een "historisch slechte betaalbaarheid", verwacht dat het kopen van een woning ook het komende jaar kostbaar zal blijven voor starters.

Meer uit Financieel

Nederlandse organisaties spannen kort geding aan om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Verschillende Nederlandse organisaties stappen naar de rechter vanwege de brillen van socialmediabedrijf Meta. De Consumentenbond en Offlimits en The Firewall vragen dinsdagmiddag een datum voor een kort geding aan om de brillen met een camera.

45 seconden geleden
Aandeelhouders Ahold Delhaize akkoord met nieuwe topman Garnier

ZAANDAM (ANP) - Aandeelhouders van Ahold Delhaize hebben in een buitengewone algemene vergadering Thierry Garnier benoemd tot lid van de raad van bestuur. Hij volgt volgend jaar Frans Muller op als topman van het moederconcern van bedrijven als Albert Heijn, bol en Etos.

4 minuten geleden
Albert Heijn gaat supermarkten dinsdag extra bevoorraden

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn (AH) gaat dinsdag zijn supermarkten extra beleveren. Dat meldt de supermarktketen, nadat in sommige winkels eerder op de dag lege schappen te zien waren. Dat kwam doordat moederbedrijf Ahold Delhaize IT-systemen had uitgeschakeld na een cyberincident zondag.

9 minuten geleden
ING: nog te vroeg voor inschatting schade cyberincident Ahold

ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop & Shop.

52 minuten geleden
Chipbedrijven verder omlaag op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.

3 uur geleden
Lege schappen in meerdere winkels van Albert Heijn

DEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.

3 uur geleden
Grens bescherming bij betaalproblemen hypotheek naar vijf ton

UTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.

3 uur geleden