Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

APELDOORN (ANP) - Starters zijn steeds actiever op de woningmarkt. Volgens cijfers van het Kadaster groeide hun aandeel in de huizencijfers afgelopen kwartaal opnieuw. Vooral de grote steden waren populair onder deze jongere kopers.

In het laatste kwartaal van 2024 telde het Kadaster ruim 59.900 woningtransacties. Dit is bijna 19 procent meer dan een jaar eerder. Het Kadaster kan in zijn statistieken ook zien dat bijna 28.000 woningen op naam kwamen te staan van nieuwkomers op de woningmarkt. Dat is 27,5 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2023.

Starters waren daardoor goed voor bijna 47 procent van alle woningverkopen. In hetzelfde kwartaal van 2023 was dat 43,5 procent en in 2022 was dit minder dan 40 procent.

Investeerders

In veel gemeenten ging meer dan de helft van de van eigenaar gewisselde woningen naar starters. Zo was hun aandeel in Amsterdam 67 procent en in Eindhoven en Utrecht elk 65 procent. Ook in de studentensteden Delft, Eindhoven en Leiden was hun aandeel meer dan 60 procent.

Volgens het Kadaster komt deze groei mede door het stijgende aantal verkopen door investeerders. Zij zijn vorig jaar begonnen veel huurwoningen in de verkoop te zetten. Deze woningen worden interessant gevonden door starters, die nog niet zo veel geld hebben en kijken naar goedkopere huizen.

Hypotheekaanvraag

Uit de cijfers komt ook naar voren dat de prijzen die doorstromers betaalden harder zijn gestegen dan de prijzen die starters neertelden. In de vier grootste steden waren starters vorig kwartaal gemiddeld 444.000 euro kwijt aan een huis, 5 procent meer dan een jaar eerder. Doorstromers betaalden daar zo'n 645.000 euro, een stijging van 12 procent.

Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkte eerder deze maand al op dat jongere huizenkopers de laatste tijd vaker een hypotheekaanvraag doen. "Met name starters hebben geprofiteerd van de dalende hypotheekrente in combinatie met de loonstijgingen in het afgelopen jaar. Dit heeft een positief effect op de maximale leensom, wat het voor jonge kopers gunstiger maakt een eerste woning te kopen", verklaarde commercieel directeur Mark de Rijke.

Dat neemt niet weg dat de huizenprijzen, ook voor starters, erg hoog zijn. Deskundigen van ING stelden vorige week dat starters zelden zo'n groot deel van hun besteedbaar inkomen kwijt waren bij de aankoop van een woning als nu. De bank, die sprak van een "historisch slechte betaalbaarheid", verwacht dat het kopen van een woning ook het komende jaar kostbaar zal blijven voor starters.

Meer uit Financieel

Reuters: handelaren kopen snellere toegang tot berichten Trump

SARASOTA (ANP/RTR) - Nieuws- en dataorganisatie Bloomberg zou een van de klanten zijn die op socialmediaplatform Truth Social eerder toegang krijgen tot berichten van de president. Dat schrijft persbureau Reuters, dat op basis van ingewijden ook handelsondernemingen Susquehanna International Group en ⁠Jump Trading aanwijst als gebruikers van de dienst Truth API.

53 minuten geleden
Onderzoek Kadaster: kwart nieuwbouw komt in vier grote steden

APELDOORN (ANP) - Ruim een kwart van de nieuwe woningen wordt de komende jaren in de vier grootste gemeenten van Nederland gebouwd. Dat meldt het Kadaster na onderzoek. Het aandeel appartementen wordt in de komende jaren ook een stuk groter, hoewel dit soort woningen wel iets kleiner wordt in oppervlakte. Het onderzoek baseert zich op woningen die al zijn vergund of in aanbouw zijn.

2 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

2 uur geleden
Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

5 uur geleden
Google voert omzet op dankzij clouddivisie, winst krijgt tik

MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.

7 uur geleden
Microsoft verdient opnieuw meer aan clouddivisie door AI-vraag

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.

7 uur geleden
Italië verhoogt belasting banken om middeninkomens te helpen

ROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.

7 uur geleden