
Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt
APELDOORN (ANP) - Starters zijn steeds actiever op de woningmarkt. Volgens cijfers van het Kadaster groeide hun aandeel in de huizencijfers afgelopen kwartaal opnieuw. Vooral de grote steden waren populair onder deze jongere kopers.
In het laatste kwartaal van 2024 telde het Kadaster ruim 59.900 woningtransacties. Dit is bijna 19 procent meer dan een jaar eerder. Het Kadaster kan in zijn statistieken ook zien dat bijna 28.000 woningen op naam kwamen te staan van nieuwkomers op de woningmarkt. Dat is 27,5 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2023.
Starters waren daardoor goed voor bijna 47 procent van alle woningverkopen. In hetzelfde kwartaal van 2023 was dat 43,5 procent en in 2022 was dit minder dan 40 procent.
Investeerders
In veel gemeenten ging meer dan de helft van de van eigenaar gewisselde woningen naar starters. Zo was hun aandeel in Amsterdam 67 procent en in Eindhoven en Utrecht elk 65 procent. Ook in de studentensteden Delft, Eindhoven en Leiden was hun aandeel meer dan 60 procent.
Volgens het Kadaster komt deze groei mede door het stijgende aantal verkopen door investeerders. Zij zijn vorig jaar begonnen veel huurwoningen in de verkoop te zetten. Deze woningen worden interessant gevonden door starters, die nog niet zo veel geld hebben en kijken naar goedkopere huizen.
Hypotheekaanvraag
Uit de cijfers komt ook naar voren dat de prijzen die doorstromers betaalden harder zijn gestegen dan de prijzen die starters neertelden. In de vier grootste steden waren starters vorig kwartaal gemiddeld 444.000 euro kwijt aan een huis, 5 procent meer dan een jaar eerder. Doorstromers betaalden daar zo'n 645.000 euro, een stijging van 12 procent.
Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkte eerder deze maand al op dat jongere huizenkopers de laatste tijd vaker een hypotheekaanvraag doen. "Met name starters hebben geprofiteerd van de dalende hypotheekrente in combinatie met de loonstijgingen in het afgelopen jaar. Dit heeft een positief effect op de maximale leensom, wat het voor jonge kopers gunstiger maakt een eerste woning te kopen", verklaarde commercieel directeur Mark de Rijke.
Dat neemt niet weg dat de huizenprijzen, ook voor starters, erg hoog zijn. Deskundigen van ING stelden vorige week dat starters zelden zo'n groot deel van hun besteedbaar inkomen kwijt waren bij de aankoop van een woning als nu. De bank, die sprak van een "historisch slechte betaalbaarheid", verwacht dat het kopen van een woning ook het komende jaar kostbaar zal blijven voor starters.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Door een tweedaagse staking van Franse luchtverkeersleiders zijn donderdag en vrijdag ongeveer 1500 vluchten geannuleerd en worden bijna 300.000 passagiers geraakt. De luchtverkeersleiders hebben het werk neergelegd onder meer uit protest tegen personeelstekorten en hoge werkdruk.
9 uur geledenRIJSSEN (ANP) - De Nederlandse activiteiten van bouw- en infrastructuurbedrijf VolkerWessels worden overgenomen door investeerder HAL en baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis. VolkerWessels-eigenaar Reggeborgh heeft daarover in hoofdlijnen overeenstemming bereikt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft een hoge koninklijke onderscheiding gekregen voor zijn werk als centralebankpresident. Knot is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd donderdag op de afscheidsreceptie van Knot op het hoofdkantoor van DNB in Amsterdam uitgereikt door minister van Financiƫn Eelco Heinen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarbij de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq naar nieuwe recordniveaus stegen. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat beter uitviel dan verwacht. Donderdag werd een halve dag gehandeld in New York en op vrijdag 4 juli zijn de Amerikaanse beurzen de hele dag dicht voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met winst gesloten. Europese beleggers verwerkten onder meer een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse arbeidsmarkt dat ook voor plussen op Wall Street zorgde. Ook bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen aan het handelsfront. Volgende week loopt de deadline voor de tijdelijke opschorting van de Amerikaanse importheffingen af.
12 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM spant een kort geding aan om de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde staking van grondpersoneel op Schiphol komende woensdag van 14.00 tot 22.00 uur te voorkomen. De luchtvaartmaatschappij zegt dat de gevolgen daarvan, zeker in de topdrukte van de zomervakantie, onacceptabel zijn vanwege onder meer operationele en veiligheidsrisico's. Bovendien zijn FNV en CNV niet met KLM tot veiligheidsafspraken gekomen over deze aangekondigde actie, aldus de maatschappij.
13 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - De verkoop van Tesla in Duitsland is in de eerste helft van dit jaar met bijna 60 procent gedaald vergeleken met vorig jaar. Volgens de Duitse transportautoriteit KBA werden er 8890 Tesla's verkocht. De algehele Duitse markt voor elektrische auto's liet juist wel groei zien, met 35 procent.
14 uur geleden