Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

Kadaster: starters zijn steeds actiever op de woningmarkt

APELDOORN (ANP) - Starters zijn steeds actiever op de woningmarkt. Volgens cijfers van het Kadaster groeide hun aandeel in de huizencijfers afgelopen kwartaal opnieuw. Vooral de grote steden waren populair onder deze jongere kopers.

In het laatste kwartaal van 2024 telde het Kadaster ruim 59.900 woningtransacties. Dit is bijna 19 procent meer dan een jaar eerder. Het Kadaster kan in zijn statistieken ook zien dat bijna 28.000 woningen op naam kwamen te staan van nieuwkomers op de woningmarkt. Dat is 27,5 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2023.

Starters waren daardoor goed voor bijna 47 procent van alle woningverkopen. In hetzelfde kwartaal van 2023 was dat 43,5 procent en in 2022 was dit minder dan 40 procent.

Investeerders

In veel gemeenten ging meer dan de helft van de van eigenaar gewisselde woningen naar starters. Zo was hun aandeel in Amsterdam 67 procent en in Eindhoven en Utrecht elk 65 procent. Ook in de studentensteden Delft, Eindhoven en Leiden was hun aandeel meer dan 60 procent.

Volgens het Kadaster komt deze groei mede door het stijgende aantal verkopen door investeerders. Zij zijn vorig jaar begonnen veel huurwoningen in de verkoop te zetten. Deze woningen worden interessant gevonden door starters, die nog niet zo veel geld hebben en kijken naar goedkopere huizen.

Hypotheekaanvraag

Uit de cijfers komt ook naar voren dat de prijzen die doorstromers betaalden harder zijn gestegen dan de prijzen die starters neertelden. In de vier grootste steden waren starters vorig kwartaal gemiddeld 444.000 euro kwijt aan een huis, 5 procent meer dan een jaar eerder. Doorstromers betaalden daar zo'n 645.000 euro, een stijging van 12 procent.

Hypotheekadviesketen De Hypotheker merkte eerder deze maand al op dat jongere huizenkopers de laatste tijd vaker een hypotheekaanvraag doen. "Met name starters hebben geprofiteerd van de dalende hypotheekrente in combinatie met de loonstijgingen in het afgelopen jaar. Dit heeft een positief effect op de maximale leensom, wat het voor jonge kopers gunstiger maakt een eerste woning te kopen", verklaarde commercieel directeur Mark de Rijke.

Dat neemt niet weg dat de huizenprijzen, ook voor starters, erg hoog zijn. Deskundigen van ING stelden vorige week dat starters zelden zo'n groot deel van hun besteedbaar inkomen kwijt waren bij de aankoop van een woning als nu. De bank, die sprak van een "historisch slechte betaalbaarheid", verwacht dat het kopen van een woning ook het komende jaar kostbaar zal blijven voor starters.

Meer uit Financieel

Bronnen: EU onderhandelt met China over ASML-toeleverancier

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met China om vrijstelling te krijgen van sancties die het voortbestaan van het Duitse bedrijf Sindlhauser Materials bedreigen. Dat zeggen ingewijden die bekend zijn met de onderhandelingen tegen persbureau Bloomberg. Het bedrijf is een belangrijke toeleverancier van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML.

5 minuten geleden
Portugal kiest Lufthansa voor minderheidsbelang in TAP

LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal heeft het Duitse Lufthansa gekozen voor een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Dat heeft de Portugese premier Luís Montenegro bekendgemaakt op een persconferentie. Ook Air France-KLM had een bod gedaan voor een minderheidsbelang in de luchtvaartmaatschappij.

37 minuten geleden
Concerten Harry Styles wakkerden inflatie in Nederland aan

AMSTERDAM (ANP) - De reeks concerten van Harry Styles in mei van dit jaar heeft effect gehad op de Nederlandse inflatie. Dat stellen Daniëlle Hooijenga en Ide Kearney, economen bij De Nederlandsche Bank (DNB), in het economentijdschrift ESB. Doordat het de enige concerten op Europese bodem waren van de artiest, moesten veel fans uit het buitenland komen. Dat leidde naast een grote vraag naar concertkaartjes ook tot meer uitgaven voor overnachtingen.

54 minuten geleden
Kremlin: dieseldeal met VS opent deur naar verdere samenwerking

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De deal die de Verenigde Staten met Rusland hebben gesloten over de levering van Russische diesel kan de weg vrijmaken voor verdere economische samenwerking tussen de twee landen. Dat zei Kirill Dmitriev, gezant van het Kremlin, woensdag.

56 minuten geleden
Europese lening van 150 miljoen euro voor bodemonderzoeker Fugro

LEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ontvangt een lening van 150 miljoen euro van de Europese Investeringsbank (EIB). Fugro kan met het geld onbemande oppervlaktevaartuigen, die de zeebodem in kaart brengen, financieren.

2 uur geleden
ASML wil niet de bottleneck in chipketen worden, zegt Dassen

VELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML werkt er hard aan om niet de bottleneck te worden in de wereldwijde chipketen. Dat heeft financieel topman Roger Dassen gezegd in een toelichting op de kwartaalcijfers van het Veldhovense bedrijf.

2 uur geleden
Brussel stelt regels voor energie-import uit om naderende winter

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil nieuwe EU-regels over de methaanuitstoot bij de invoer van olie en gas met een jaar uitstellen. Dat doet het dagelijkse bestuur van de EU, omdat Europa "een uitdagende winter met hoge energieprijzen" tegemoet zou kunnen gaan.

2 uur geleden