Kabinetsoverleg van maandag was de druppel voor Achahbar
DEN HAAG (ANP) - De taal die maandagavond werd gebezigd door kabinetsleden in de ministerraad was de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen voor NSC-staatssecretaris Nora Achahbar. Zij zou maandag na dat beraad al voor zichzelf hebben besloten dat het tijd is om op te stappen, melden ingewijden. Vrijdag kondigde zij in de ministerraad haar voornemen aan om uit het kabinet te stappen.
Bekend is dat Achahbar al langer moeite had met de omgang van het kabinet met migranten en moslims. Zelf is de bewindsvrouw in Marokko geboren. Bij haar aantreden benadrukte ze de afspraken over de rechtsstaat die de coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB hadden gemaakt. Maar toen PVV-staatssecretaris Chris Jansen zei nog steeds achter de "minder Marokkanen"-uitspraak van zijn partijleider Geert Wilders te staan, had Achahbar daar veel moeite mee.
Het waren maandag ook niet alleen de uitlatingen achter gesloten deuren die Achahbar raakten, maar ook de opmerkingen van staatssecretaris Jurgen Nobel (VVD, Integratie) dat Islamitische jongeren "voor een heel groot deel" Nederlandse normen en waarden niet onderschrijven, aldus bronnen.
Achahbar wachtte op vrijdag om in de ministerraad haar plan bekend te maken om ontslag te nemen bij de koning. Intussen had ze donderdag wel haar partij ingelicht. Ze wilde vrijdag een kort statement afleggen op haar eigen ministerie en dan vertrekken. Maar haar voornemen lekte tijdens de ministerraad uit, en leidde bovendien tot crisisberaad in het kabinet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
19 uur geleden