Kabinetsoverleg van maandag was de druppel voor Achahbar
DEN HAAG (ANP) - De taal die maandagavond werd gebezigd door kabinetsleden in de ministerraad was de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen voor NSC-staatssecretaris Nora Achahbar. Zij zou maandag na dat beraad al voor zichzelf hebben besloten dat het tijd is om op te stappen, melden ingewijden. Vrijdag kondigde zij in de ministerraad haar voornemen aan om uit het kabinet te stappen.
Bekend is dat Achahbar al langer moeite had met de omgang van het kabinet met migranten en moslims. Zelf is de bewindsvrouw in Marokko geboren. Bij haar aantreden benadrukte ze de afspraken over de rechtsstaat die de coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB hadden gemaakt. Maar toen PVV-staatssecretaris Chris Jansen zei nog steeds achter de "minder Marokkanen"-uitspraak van zijn partijleider Geert Wilders te staan, had Achahbar daar veel moeite mee.
Het waren maandag ook niet alleen de uitlatingen achter gesloten deuren die Achahbar raakten, maar ook de opmerkingen van staatssecretaris Jurgen Nobel (VVD, Integratie) dat Islamitische jongeren "voor een heel groot deel" Nederlandse normen en waarden niet onderschrijven, aldus bronnen.
Achahbar wachtte op vrijdag om in de ministerraad haar plan bekend te maken om ontslag te nemen bij de koning. Intussen had ze donderdag wel haar partij ingelicht. Ze wilde vrijdag een kort statement afleggen op haar eigen ministerie en dan vertrekken. Maar haar voornemen lekte tijdens de ministerraad uit, en leidde bovendien tot crisisberaad in het kabinet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
14 uur geleden