Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinetsleden en hoge ambtenaren moeten zakelijke appjes bewaren

Kabinetsleden en hoge ambtenaren moeten zakelijke appjes bewaren

DEN HAAG (ANP) - Alle zakelijke appjes en sms’jes van ministers, staatssecretarissen en hoge ambtenaren moeten worden bewaard, heeft het kabinet besloten. Dit gaat het kabinet doen, om onder andere te voldoen aan de Archiefwet. De maatregel gaat waarschijnlijk eind dit jaar in.

Het kabinet vindt het "cruciaal" dat het beheer en het openbaar maken van overheidsinformatie "flink en zo snel mogelijk wordt verbeterd, zoals de wet vereist", laat minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) namens de staatssecretarissen van BZK en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) weten. Het gaat vooral om chatberichten.

Over het gebruik en vooral het wissen van appjes en sms'jes tijdens onder meer de coronacrisis voerde de Tweede Kamer vorig jaar een stevig debat met premier Mark Rutte. Na dat debat deed de Inspectie Overheidsinformatie en Erfgoed onderzoek en oordeelde dat de sms-berichten van Rutte jarenlang niet goed genoeg zijn opgeslagen in archieven door zijn ministerie van Algemene Zaken. Ook diverse andere adviezen, zoals die van de regeringscommissaris Informatiehuishouding, hebben tot het besluit geleid.

Geautomatiseerd opgeslagen

Tot de nieuwe maatregel ingaat, blijft de tijdelijke instructie voor het gebruik, opslaan en veiligstellen van sms- en chatberichten door bewindspersonen van kracht. Die is op 4 oktober ingegaan; de dag na het sms-debat met Rutte. Die instructie geldt alleen voor bewindspersonen. Daar komen straks ook hoge ambtenaren bij. In die tijdelijke instructie staat dat zakelijke chatberichten niet mogen worden verwijderd, totdat er nieuw chatbeleid is goedgekeurd en ingevoerd.

Het is de bedoeling dat straks alle zakelijke chatberichten van zowel bewindspersonen als topambtenaren geautomatiseerd worden opgeslagen. Hoe lang een chatbericht moet worden bewaard, hangt af van de functie. Die van bewindslieden moeten langer worden bewaard dan die van een topambtenaar.

Meer uit Politiek

Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

3 uur geleden
Experts zeer kritisch over bezuiniging van kabinet op bijstand

DEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.

4 uur geleden
Meerderheid asielwetten in geding, D66 tegen novelle en wetten

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.

4 uur geleden
Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

8 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

8 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

11 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

12 uur geleden