Kabinet zoekt alternatieven, maar kan voorlopig niet zonder UNRWA
DEN HAAG (ANP) - Het is "heel moeilijk" om op korte termijn de rol van UNRWA te vervangen, zei demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) tijdens de behandeling van de begroting van zijn ministerie in de Tweede Kamer. Wel zoekt hij naar alternatieven voor de VN-organisatie.
Volgens de minister is het "zeker niet het moment om te stoppen met UNRWA of over te gaan tot ontmanteling van de UNRWA". Daar vroeg de PVV eerder om. "We hebben UNRWA, of je het nu leuk vindt of niet, hard nodig om de komende tijd hulp te blijven leveren" aan de Palestijnse bevolking in de Gazastrook.
Van Leeuwen heeft nieuwe hulp aan UNRWA opgeschort omdat twaalf medewerkers zouden zijn betrokken bij terreurdaden. De VN heeft een onafhankelijk onderzoek aangekondigd. De 19 miljoen euro die het kabinet voor dit jaar aan UNRWA had toegezegd, is eerder deze maand al overgemaakt.
Alternatieve manieren
De bewindsman sprak van een "politiek signaal" aan UNRWA om duidelijk te maken hoe serieus het kabinet de aantijgingen neemt. "Dit is geen incident", zei Van Leeuwen. Hij spreekt donderdag met de topman van UNRWA en zal dan vragen om het onderzoek snel te doen. Nederland is een van de grootste donoren van de VN-organisatie.
Een deel van de Kamer waaronder de VVD, BBB, SGP en ChristenUnie vraagt de hulp aan de Palestijnen te diversificeren. "We zijn heel hard op zoek naar alternatieve manieren van hulp", reageerde de minister. Maar het is "onmogelijk" om de VN-organisatie er nu uit te halen.
Van Leeuwen zegt ook een "serieuze bijdrage" te willen leveren aan de wederopbouw van Gaza zodra de oorlog voorbij is, zegt hij Daniëlle Hirsch (GroenLinks-PvdA) toe. Een groot deel van Gaza is verwoest door de Israëlische bombardementen die begonnen na de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
3 dagen geleden