Kabinet: zittingen van zwaarste verdachten in principe digitaal
DEN HAAG (ANP) - Verdachten in de zwaarste gevangenis van Nederland moeten hun zitting in principe via een videoverbinding volgen. Het kabinet steunt dat plan van VVD-Kamerlid Ulysse Ellian, zegt staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming). Alleen als de rechter anders beslist, zou de verdachte nog fysiek naar de rechtbank moeten.
Ellian stelde in een amendement voor om het nieuwe Wetboek van Strafvordering zo aan te passen dat verdachten van zowel de allerzwaarste Extra Beveiligde Inrichting in Vught als de relatief zware Afdelingen Intensief Toezicht (AIT's) digitaal voor de rechter verschijnen. Vervoer van verdachten naar de rechtbank en terug brengt te hoge kosten en risico's met zich mee, vindt Ellian. Vanwege de zwaarbeveiligde transporten met bijvoorbeeld bendeleider Ridouan Taghi wordt al een aparte zittingszaal in de gevangenis in Vught gebouwd.
Wat de EBI betreft, kan Struycken het voorstel "omarmen", zegt hij. Maar om ook de zaken van de tientallen gevangenen op de AIT's digitaal te voeren, gaat hem op dit moment te ver. Hij denkt dat daar geen voorzieningen zijn om zoveel videorechtszaken te voeren. Bovendien wordt het recht om bij een zitting aanwezig te zijn mogelijk te ver ingeperkt voor de AIT-gevangenen.
Staatssecretaris Struycken stelde voor om zijn ambtenaren met Ellian te laten meedenken over een amendement waar het kabinet helemaal achter staat. Dat amendement moet nog door de Tweede Kamer worden aangenomen, en de hele wet moet vervolgens langs de Eerste Kamer. De bedoeling is dat het nieuwe Wetboek van Strafvordering op 1 april 2029 ingaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
5 uur geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 dag geleden