Kabinet ziet woningbouwopgave groeien en complexer worden
DEN HAAG (ANP) - Het wordt steeds meer dringen op de woningmarkt. De mogelijk langdurige opvang van Oekraïense vluchtelingen en de huisvesting van ruim 13.000 statushouders maken de woningbouwopgave "nog complexer en nog groter", zegt minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting). Ook andere bewindslieden zien forse problemen bij het wegwerken van de woningnood, want er speelt nog meer.
Als het kabinet instemt met het plan van de Europese Commissie om arbeidsmigranten uit Noord-Afrika naar Nederland te laten komen om zo het tekort aan arbeidskrachten op te lossen, moet ook voor deze mensen huisvesting worden geregeld. Mede daarom staat minister Karien van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid daar niet direct positief tegenover.
"Huisvesting is in Nederland zo'n beetje het grootste probleem", zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Want ook heel veel Nederlanders staan vaak al jarenlang voor een woning op een wachtlijst. "Hoe meer mensen, hoe meer woningen nodig zijn."
Afweging
Daarnaast is er nog het stikstofprobleem, stellen diverse bewindslieden. "We moeten zowel de uitstoot van stikstof verminderen als heel veel woningen bouwen", concludeert De Jonge. Via de ombouw van kantoorpanden, rijksvastgoed en het realiseren van flexwoningen hoopt de minister in 2024 de beloofde 100.000 woningen te hebben gerealiseerd.
De Jonge en Van der Burg hebben beiden hun pijlen gericht op leegstaande panden die worden omgebouwd tot (semi)permanente woningen. Van der Burg wil daar onder meer statushouders in huisvesten, zodat de doorstroming in asielzoekerscentra op gang komt. De Jonge wil in omgebouwde complexen ook andere doelgroepen huisvesten. "We trekken hier samen in op", benadrukt de woonminister.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De ruim tweehonderd teams die meededen aan het loop- en fietsevenement Roparun zijn gefinisht op de Coolsingel in Rotterdam. Het laatste team kwam rond 19.00 uur onder luid applaus binnen, aldus de organisatie. Het evenement met zo'n 5000 deelnemers ging zaterdag van start. Een deel vertrok uit de Franse plaats Castres, een andere groep begon in Enschede.
9 minuten geledenTILBURG (ANP) - Tussen Den Bosch en Tilburg rijden maandag tot naar verwachting 18.30 uur geen treinen. Dat komt door een aanrijding, aldus NS. Een woordvoerder zei iets na 16.00 uur dat de Nederlandse Spoorwegen bezig zijn met het regelen van vervangend busvervoer. "Wanneer dat rond is, kunnen reizigers dat zien in de reisplanner."
3 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Parkeerplaatsen aan de stranden langs de kust en bij recreatieplassen lopen maandagmiddag vol. Veel mensen zijn vrij op tweede pinksterdag.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
9 uur geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
10 uur geledenTER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
21 uur geleden