Kabinet zet voorrangsverbod statushouders bij huurwoning door
DEN HAAG (ANP) - Demissionair woonminister Mona Keijzer kan door met haar wetsvoorstel dat gemeenten verbiedt om statushouders met voorrang een sociale huurwoning toe te wijzen. De Raad van State noemde het discriminerend en in strijd met de Grondwet. Maar: "Ik kijk daar op een andere manier naar", aldus de bewindsvrouw van BBB, die zich nu gesteund weet door de ministerraad.
Gemeenten hebben nu de mogelijkheid om statushouders - asielzoekers die te horen hebben gekregen dat zij mogen blijven - met voorrang een woning te geven. Zij kunnen zo voorkomen dat deze mensen juist helemaal niet aan een huis komen, omdat zij al op achterstand staan ten opzichte van anderen. Zonder dat die nadelige positie eerst wordt opgelost, botst het wetsvoorstel volgens de Raad van State met het gelijkheidsbeginsel.
Keijzer is het daar niet mee eens. Zij stelt vast dat gelijke behandeling voor de Raad van State, de belangrijkste raadgever van de regering op wetgevingsgebied, betekent dat de uitkomst voor iedereen gelijk moet zijn. Zij wijst erop dat dit bijvoorbeeld in het onderwijs ook niet zo is, omdat nu eenmaal niet iedereen een gymnasiumdiploma haalt.
Slechts mogelijke oordeel
De minister vindt het juist ongelijke behandeling dat veel Nederlandse woningzoekenden jaren op een sociale huurwoning moeten wachten, terwijl dat bij statushouders soms veel sneller gaat. Gemiddeld gaat 6 tot 10 procent van de vrijkomende sociale huurwoningen naar statushouders.
Al op de dag dat het advies uitkwam, zei Keijzer dat zij het naast zich neer zou leggen. Maar dat kon zij niet zomaar doen, omdat de Raad van State het slechtst mogelijke oordeel gaf over het wetsvoorstel: doe het niet. In zo'n geval moet de ministerraad zich opnieuw over een wetsvoorstel buigen. De minister zal het voorstel nu eerst door de nieuwe Tweede Kamer moeten loodsen, die op 12 november aantreedt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
2 dagen geleden