Kabinet zet Russen uit en sluit consulaat in Sint-Petersburg
DEN HAAG (ANP) - Nederland zet opnieuw Russische diplomaten uit. Het gaat om zo'n tien mensen. Verder gaat het Nederlandse consulaat-generaal in Sint-Petersburg tijdelijk dicht en moet Rusland zijn handelskantoor in Amsterdam sluiten, meldt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken).
Vorig jaar maart zette het kabinet zeventien Russische inlichtingenofficieren het land uit. Dat gebeurde kort na de Russische inval in Oekraïne. Moskou reageerde daarop door vijftien Nederlandse diplomaten uit te wijzen. Moskou en Den Haag spraken wel af om nieuwe vertegenwoordigers te sturen.
De gesprekken hierover zijn vastgelopen. De reden is dat "Rusland heimelijk blijft proberen nieuwe inlichtingenofficieren onder diplomatieke dekmantel in Nederland te plaatsen. Voor Nederland is dat onacceptabel", schrijft Hoekstra aan de Tweede Kamer.
Twee weken
Daarom is besloten dat er niet meer Russische diplomaten in Nederland mogen zijn dan Nederlandse diplomaten in Rusland. Het gevolg van dit besluit is dat een aantal Russische diplomaten moet vertrekken. Zij krijgen daarvoor twee weken de tijd. Er blijven een "handvol" diplomaten over, aldus Hoekstra.
De sluiting van het handelskantoor vanaf dinsdag heeft te maken met Russische mensenrechtenschendingen "in het bijzonder het uitvoeren van aanvallen op de burgerbevolking van en burgerobjecten in Oekraïne", aldus de minister. Als de schendingen stoppen, mag het kantoor weer open.
Belangrijk
De Russische ambassade blijft open. Volgens Hoekstra is "het belangrijk om de ambassades open te houden als communicatiekanaal, zelfs nu de verhoudingen met Rusland moeizamer zijn dan ooit". Eerder drong regeringspartij D66 nog aan op uitwijzing van de ambassadeur.
De relatie met Rusland zal door het besluit verder onder druk komen te staan, denkt Hoekstra. Maar de verhoudingen met Rusland zijn al jaren bijzonder slecht. Vooral na het neerhalen van vlucht MH17 in juli 2014 bekoelden de betrekkingen.
In de Tweede Kamer klinkt tevredenheid over de maatregelen. Tom van der Lee (GroenLinks) en Ruben Brekelmans (VVD) noemen de stappen van Hoekstra "terecht". "Eindelijk laat het kabinet zien dat het niet meer met zich laat sollen door Rusland", vindt Sjoerd Sjoerdsma (D66).
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
2 dagen geleden