Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet zet Russen uit en sluit consulaat in Sint-Petersburg

Kabinet zet Russen uit en sluit consulaat in Sint-Petersburg

DEN HAAG (ANP) - Nederland zet opnieuw Russische diplomaten uit. Het gaat om zo'n tien mensen. Verder gaat het Nederlandse consulaat-generaal in Sint-Petersburg tijdelijk dicht en moet Rusland zijn handelskantoor in Amsterdam sluiten, meldt minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken).

Vorig jaar maart zette het kabinet zeventien Russische inlichtingenofficieren het land uit. Dat gebeurde kort na de Russische inval in Oekraïne. Moskou reageerde daarop door vijftien Nederlandse diplomaten uit te wijzen. Moskou en Den Haag spraken wel af om nieuwe vertegenwoordigers te sturen.

De gesprekken hierover zijn vastgelopen. De reden is dat "Rusland heimelijk blijft proberen nieuwe inlichtingenofficieren onder diplomatieke dekmantel in Nederland te plaatsen. Voor Nederland is dat onacceptabel", schrijft Hoekstra aan de Tweede Kamer.

Twee weken

Daarom is besloten dat er niet meer Russische diplomaten in Nederland mogen zijn dan Nederlandse diplomaten in Rusland. Het gevolg van dit besluit is dat een aantal Russische diplomaten moet vertrekken. Zij krijgen daarvoor twee weken de tijd. Er blijven een "handvol" diplomaten over, aldus Hoekstra.

De sluiting van het handelskantoor vanaf dinsdag heeft te maken met Russische mensenrechtenschendingen "in het bijzonder het uitvoeren van aanvallen op de burgerbevolking van en burgerobjecten in Oekraïne", aldus de minister. Als de schendingen stoppen, mag het kantoor weer open.

Belangrijk

De Russische ambassade blijft open. Volgens Hoekstra is "het belangrijk om de ambassades open te houden als communicatiekanaal, zelfs nu de verhoudingen met Rusland moeizamer zijn dan ooit". Eerder drong regeringspartij D66 nog aan op uitwijzing van de ambassadeur.

De relatie met Rusland zal door het besluit verder onder druk komen te staan, denkt Hoekstra. Maar de verhoudingen met Rusland zijn al jaren bijzonder slecht. Vooral na het neerhalen van vlucht MH17 in juli 2014 bekoelden de betrekkingen.

In de Tweede Kamer klinkt tevredenheid over de maatregelen. Tom van der Lee (GroenLinks) en Ruben Brekelmans (VVD) noemen de stappen van Hoekstra "terecht". "Eindelijk laat het kabinet zien dat het niet meer met zich laat sollen door Rusland", vindt Sjoerd Sjoerdsma (D66).

Meer uit Politiek

Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

11 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

13 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

13 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

15 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

16 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

17 uur geleden
Leeftijdsgrens afsteken vuurwerk moet naar 18 jaar, vindt kabinet

DEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."

18 uur geleden