Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil woonsituatie arbeidsmigranten verbeteren

Kabinet wil woonsituatie arbeidsmigranten verbeteren

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil er samen met gemeenten voor zorgen dat er meer woningen beschikbaar komen voor arbeidsmigranten. Verlaging van het aantal personen per woning moet snelle verspreiding van het coronavirus onder veelal Oost-Europese arbeidsmigranten tegengaan.

De afgelopen tijd werd melding gemaakt van verschillende grote uitbraken onder groepen arbeidsmigranten. In reactie daarop vroeg het kabinet een team onder leiding van oud-SP-voorman Emile Roemer met voorstellen te komen om deze groep beter te beschermen.

Roemer wil ook dat arbeidsmigranten hun eigen slaapkamer krijgen. Nu delen ze zo'n kamer vaak met collega's of huisgenoten. Via uitzendbureaus komen zij naar Nederland, meestal om werk te verrichten voor lage lonen. Ook de huisvestingskosten worden vaak laag gehouden. Bovendien zijn werkgevers in veel gevallen ook direct huisbaas.

Meer zekerheid geven

Het kabinet gaat een lijst opstellen van regio's waar de woonproblemen het grootst zijn en gaat gemeenten aanmoedigen om de middelen in te zetten die er al zijn om deze problemen aan te pakken. Ook wil het kabinet met betrokkenen praten om te voorkomen dat tijdelijke huurcontracten zomaar tussentijds kunnen worden opgezegd. Dat moet arbeidsmigranten meer zekerheid geven.

"Ik wil het aanjaagteam bedanken voor de snelheid waarmee het zijn taken heeft opgepakt. Besmettingen in de vleesindustrie en de fruithandel maken pijnlijk duidelijk dat er maatregelen moeten worden getroffen om arbeidsmigranten te beschermen", zegt minister Wouter Koolmees in een reactie.

Registratie verbeteren

Hij wil daarnaast de registratie van arbeidsmigranten verbeteren, iets waar ook het team van Roemer op aandrong. Er komt hiervoor snel een plan van aanpak, belooft de bewindsman.

Een van de belangrijkste aanbevelingen van Roemer, namelijk voorkomen dat arbeidsmigranten in groepen in een busje naar de fabriek of slachthuis worden gebracht, wordt niet zonder meer overgenomen door het kabinet. Sinds 1 juli geldt de 1,5 meter afstand immers niet voor busjes of touringcars, wel is het dragen van een mondkapje verplicht. Ook kan vooraf worden gecontroleerd of iemand klachten heeft.

Het adviesteam komt later met aanbevelingen om de positie van arbeidsmigranten, waarover veel zorgen leven in de politiek, ook op de lange termijn te versterken.

Meer uit Politiek

Na brand in gemeentehuis verwacht Venray stemuitslag vrijdag

VENRAY (ANP) - Venray verwacht na de brand in het gemeentehuis de uitgebrachte stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen vrijdag geteld te hebben. In de middag wordt de uitslag doorgegeven, zei burgemeester Michiel Uitdehaag donderdagmiddag tijdens een persmoment.

8 uur geleden
Opkomst Sint Eustatius zeer laag, NSC grootste partij

WILLEMSTAD (ANP) - De groep mensen die is gaan stemmen tijdens de Tweede Kamerverkiezingen op Sint Eustatius is zeer klein. Van de 1935 mensen die mochten stemmen, is 9,7 procent komen opdagen: 187 mensen. In 2023 was de opkomst 17,7 procent.

8 uur geleden
Kamervoorzitter bespreekt uitslag dinsdag met fractievoorzitters

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma ontvangt pas dinsdagmiddag de fractievoorzitters in de nieuwe Tweede Kamer om de verkiezingsuitslag te bespreken en een verkenner aan te wijzen. De bijeenkomst wordt pas na het weekeinde gehouden, omdat dan naar verwachting pas volledig duidelijk is welke partij de meeste stemmen heeft gekregen. De verwachting was eerder dat de fractieleiders deze vrijdag bijeen zouden komen.

8 uur geleden
Van Hijum: mijn rol bij NSC onderwerp van gesprek

DEN HAAG (ANP) - Eddy van Hijum gaat met het partijbestuur overleggen over de toekomst en zijn eigen rol bij NSC. "De vorm waarin, de manier waarop en mijn eigen betrokkenheid daarin zal onderwerp van gesprek zijn," zegt hij op de dag na de verkiezingen. De partij komt niet terug in de Tweede Kamer; eerder waren ze met twintig leden vertegenwoordigd.

9 uur geleden
Yeşilgöz ziet 'allerlei variaties' voor centrumrechtse coalitie

DEN HAAG (ANP) - Wat Dilan Yeşilgöz betreft zijn er "mooie oplossingen en allerlei variaties" mogelijk voor de door de VVD gewenste 'centrumrechtse coalitie'. De liberalen willen graag regeren met D66, CDA en JA21. Volgens de huidige prognoses komt die combinatie neer op 75 zetels, niet genoeg voor een meerderheid. Welke partij daar dan eventueel bij zou moeten, zegt de VVD-leider niet.

9 uur geleden
Ouwehand wil dat BBB zo snel mogelijk landbouwministerie opgeeft

DEN HAAG (ANP) - Partijleider van Partij voor de Dieren Esther Ouwehand wil dat de BBB het ministerie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur zo snel mogelijk opgeeft. De BBB heeft 3 zetels verloren en lijkt op 4 uit te komen en de VVD heeft 22 zetels, waardoor het huidige demissionaire kabinet op 26 zetels komt.

9 uur geleden
FVD-leider De Vos: D66 ligt niet voor de hand om samen te werken

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-lijsttrekker Lidewij de Vos wil kijken naar mogelijke raakvlakken met D66, al heeft FVD volgens De Vos "een veel grotere voorkeur" om samen te werken met de PVV. "D66 ligt natuurlijk niet heel erg voor de hand om mee samen te werken."

9 uur geleden