Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil vanaf 2029 pabo-opleidingen voor jong en oud kind

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat de aangekondigde nieuwe pabo-opleidingen in september 2029 opengaan. De bedoeling is dat studenten kunnen kiezen of ze zich willen specialiseren in lesgeven aan jonge of oudere kinderen. Dit is een nieuwe poging om het lerarentekort aan te pakken en moet er onder meer voor zorgen dat meer mannen voor de klas willen staan.

Vorig jaar was slechts 13 procent van de basisschooldocenten man, melden staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) en minister Eppo Bruins (Onderwijs). "Het is belangrijk dat leerlingen zich kunnen herkennen in wie er voor de klas staat", aldus Paul. "Het is belangrijk dat er mannelijke rolmodellen zijn." Het idee is dat mannen liever lesgeven aan de bovenbouw. Vrouwen willen juist liever voor de klas in de onderbouw.

De losse opleidingen gericht op jonge en oudere kinderen moeten beschikbaar komen naast de bestaande pabo. Iemand die een opleiding gericht op een van de leeftijdscategorieën heeft afgerond, zou ook alleen die groepen les mogen geven, vinden Paul en Bruins. "Experts vinden dat die grens rond 8 jaar zou moeten liggen", aldus de bewindslieden.

'Meer mensen'

In het hoofdlijnenakkoord dat PVV, NSC, VVD en BBB met elkaar sloten, was het plan voor losse opleidingen gericht op jonge en oudere kinderen al aangekondigd. Paul en Bruins schrijven vrijdag dat "rekening houdend met hoe lang het wet- en regelgevingstraject en alle noodzakelijke voorbereidingen duren" de studierichtingen in 2029 open zouden moeten gaan voor pabo-studenten.

Met de plannen hoopt het kabinet niet alleen mannen, maar sowieso meer mensen te interesseren voor het onderwijs. "Door de mogelijkheden te verruimen, denken we dat we wellicht meer mensen naar het onderwijs kunnen trekken", lichtte Bruins vrijdag toe na de ministerraad.

Meer uit Politiek

Petitie GL-PvdA tegen asielwetten ruim 110.000 keer ondertekend

DEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.

11 uur geleden
Jennifer Simons president van Suriname, overdracht op 16 juli

PARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.

1 dag geleden
Struycken weet nog niet wat asielwet voor cellentekort betekent

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.

3 dagen geleden
Staatssecretaris Aartsen blij met voorstel plasticrecycling

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."

3 dagen geleden
Meerderheid voor asielnoodmaatregelenwet na toezegging Van Weel

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.

4 dagen geleden
Kamermeerderheid stemt voor asielwet over tweestatusstelsel

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.

4 dagen geleden
NSC en SGP steunen asielwet na geruststellende brief Van Weel

DEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.

4 dagen geleden