Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil Surinaamse ouderen met AOW-gat 5000 euro geven

Kabinet wil Surinaamse ouderen met AOW-gat 5000 euro geven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een groep ouderen van Surinaamse afkomst die onvolledige AOW ontvangen, een tegemoetkoming geven van 5000 euro per persoon. Dat schrijft pensioenminister Carola Schouten aan de Tweede Kamer.

Het geld is bedoeld voor mensen die vanuit Suriname naar Nederland zijn verhuisd voor de onafhankelijkheid van het land in 1975. Ze verwachtten toen dat ze ook AOW opbouwden in de jaren waarin ze in Suriname woonden, toen het land nog tot het Koninkrijk der Nederlanden behoorde. Maar dat bleek niet het geval. Daarom ontvangen ze nu een magere oudedagsvoorziening.

Schouten broedt al langer op een "gebaar van erkenning" voor het leed en onrecht dat deze mensen ervaren. Al eerder was duidelijk dat die de vorm zou krijgen van een eenmalige tegemoetkoming, ook omdat de Raad van State oordeelde dat volledige reparatie van het AOW-gat niet mogelijk is. Het kabinet zette er in de voorjaarsnota al 122 miljoen euro voor opzij.

Diepe indruk

"De gesprekken met ouderen uit de Surinaamse gemeenschap hebben een diepe indruk gemaakt", zegt Schouten. "Zij voelen zich tweederangsburger, terwijl zij juist naar Nederland kwamen omdat zij Nederlander wilden blijven." De minister erkent dat het lang heeft geduurd voordat deze groep gehoord werd. "Wij hopen met dit gebaar het leed te erkennen."

Om in aanmerking te komen moeten mensen uiterlijk op 25 november 1975 vanuit Suriname naar Nederland zijn gekomen. Voorwaarde is ook dat ze toen 18 jaar of ouder waren en minstens 25 jaar in Nederland hebben gewoond. Als het besluit in werking treedt, worden de mensen om wie het gaat door de Sociale Verzekeringsbank (SVB) geïnformeerd. Ze ontvangen het bedrag automatisch.

Transgender personen

Ouderen van wie de SVB niet kan vaststellen dat ze aan de voorwaarden voldoen, kunnen zelf contact opnemen voor een aanvraagformulier. De tegemoetkoming heeft geen gevolgen voor het recht op toeslagen of andere inkomensafhankelijke regelingen.

Met het bedrag van 5000 euro sluit het kabinet aan bij eerdere tegemoetkomingen die de overheid betaalde zonder dat daar een verplichting toe bestond. Bijvoorbeeld aan Srebrenica-veteranen, aan slachtoffers van geweld in de jeugdzorg en aan transgender personen die zich onder de oude transgenderwet moesten laten steriliseren.

Meer uit Politiek

Ongeduldige Kamer wil energierekening voor huishoudens verlagen

DEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.

10 uur geleden
D66, VVD en GL-PvdA willen via wet gratis laptops voor leerlingen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.

14 uur geleden
D66, VVD en GL-PvdA willen via wet gratis laptops voor leerlingen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.

14 uur geleden
Sjoerdsma trekt boetekleed aan na 'onhandigheid' over UNRWA

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.

16 uur geleden
Karremans belooft landelijke aanpak fatbikes, inhoud onbekend

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.

1 dag geleden
Van Veldhoven: energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven

DEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.

1 dag geleden
Berendsen: militairen naar Straat van Hormuz nu niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.

1 dag geleden