
Kabinet wil sociale zekerheid hervormen, maar weet nog niet hoe
DEN HAAG (ANP) - Om mensen meer zekerheid te bieden en werk meer te laten lonen, wil het kabinet hervormingen doorvoeren. Inkomsten, toeslagen en uitkeringen gaan veranderd worden. Maar het kabinet-Schoof erkent in het regeerprogramma dat het om een grote operatie gaat, waarmee het in deze regeerperiode alleen een begin kan maken.
Het kabinet wil een aantal dingen wel alvast regelen. Zo komt er vrij snel weer een schijf bij in de inkomstenbelasting met lager tarief. Het aantal inkomensafhankelijke regelingen moet omlaag, ook om terugvorderingen waar mogelijk te voorkomen. Het toeslagenschandaal liet zien dat het slecht kan uitpakken als mensen (grote) bedragen inkomenssteun moeten terugbetalen. Burgers die gebruik maken van sociale regelingen krijgen het recht om zich te vergissen, zoals al aangekondigd in het coalitieakkoord.
Daarnaast moeten mensen rond het bestaansminimum er zeker van zijn dat ze genoeg inkomen hebben. "Het Rijk regelt de inkomensbasis goed, zodat mensen voor hun inkomen niet afhankelijk zijn van gemeentelijke minimaregelingen."
Arbeidsongeschiktheidsstelsel reorganiseren
Toch zal de uitwerking van de grote hervormingsplannen nog op zich laten wachten. Het kabinet ziet in de politiek brede steun voor het vertimmeren van het toeslagen- en belastingstelsel, maar voegt daaraan toe: "de komende jaren zijn er veel keuzes te maken over de invulling". Het kabinet gaat met betrokken partijen en de Tweede Kamer in gesprek, en zal daarbij "een leidende en faciliterende rol" innemen.
Grote maatregelen zal dit kabinet zelf niet meer doorvoeren. De nodige wetsvoorstellen om de stelsels te hervormen worden deze kabinetsperiode alleen voorbereid, is de ambitie. Dat voornemen stond ook al in het coalitieakkoord.
Zoals aangekondigd wil het kabinet ook het arbeidsongeschiktheidsstelsel reorganiseren. Dat stelsel piept en kraakt al jaren, met grote gevolgen voor arbeidsongeschikten. Recent bleek ook dat het UWV de arbeidsongeschiktheidsuitkering van mogelijk tienduizenden mensen verkeerd had berekend. Het regeerprogramma gaat niet in op hoe zo'n stelselherziening eruit gaat zien.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden