Kabinet wil snellere gaswinning in Noordzee mogelijk maken
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat sneller vergunningen worden afgegeven voor gaswinning in de Noordzee. Het duurt nu na een aanvraag gemiddeld vijf à zes jaar voordat er daadwerkelijk geboord kan worden, die tijd moet worden verkort naar drie jaar. Dat meldt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw).
Deze versnelling moet bereikt worden zonder dat de voorwaarden voor een vergunning worden versoepeld. De veiligheid van mens, natuur en milieu blijft volgens het kabinet voorop staan. Vijlbrief denkt wel tijdwinst te kunnen behalen met een efficiëntere inrichting van procedures en door zo nodig extra specialisten aan te nemen.
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat verwacht dat hiermee op korte termijn, mogelijk al binnen een jaar, circa 1 miljard kubieke meter gas per jaar extra kan worden geproduceerd. Dat kan binnen vijf jaar oplopen tot 2 à 4 miljard kubieke meter.
Oorlog
De oorlog in Oekraïne heeft volgens Vijlbrief duidelijk gemaakt dat Nederland te afhankelijk is van de import van gas, met name uit Rusland. De gaswinning in Groningen is immers in verband met de aardbevingsrisico's voor omwonenden de afgelopen jaren sterk teruggeschroefd en moet op termijn helemaal stoppen.
De extra productie die deze maatregelen mogelijk maken, geldt voor een periode van tien jaar. De verwachting is dat de gasvelden op de Noordzee dan leeg zijn. In de tussentijd kan verder worden gewerkt aan de overgang naar hernieuwbare energie.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."
3 dagen geleden