Kabinet wil snel werk maken van eigen landbouwplannen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet voelt haast om op korte termijn met plannen te komen om de landbouwsector enerzijds te vergroenen, en boeren anderzijds genoeg perspectief te geven. Ondanks het klappen van het landbouwoverleg, liggen er volgens verantwoordelijk minister Piet Adema genoeg voorstellen die de basis kunnen vormen om zelf tot maatregelen te komen.
Hoelang dat precies gaat duren, wil Adema voorafgaand van de ministerraad niet zeggen. Het wekelijkse kabinetsoverleg op vrijdag zal voor een flink deel in het teken staan van het geklapte overleg met boerenorganisatie LTO en de stappen die nu gezet moeten worden voor de boerensector. Stikstofminister Christianne van der Wal is stelliger: "We hebben niet de luxe om nu maandenlang weer in het kabinet aan het plan te gaan werken", zegt zij. "Daar moet wel wat snelheid op."
Naast een conceptakkoord dat binnenkort wordt gepubliceerd, lag er ook al een intern kabinetsplan, liet Adema zich ontvallen. Bovendien werkt de voorzitter van het inmiddels opgeheven landbouwoverleg momenteel aan zijn eigen adviezen. Daarmee heeft het kabinet "allerlei ingrediƫnten op basis waarvan we goede stappen kunnen zetten". Het conceptakkoord was bovendien vergevorderd, benadrukte Adema vrijdag opnieuw. Dat onderschrijft Van der Wal: "Het schip ging niet in de haven, maar was al bijna in de haven."
Vooruitkijken
Adema gaf aan vooral vooruit te willen kijken, maar het zal hoe dan ook langer duren voordat er duidelijkheid komt voor boeren, nu het landbouwakkoord is mislukt.
"Het is wel duidelijk dat het wegstappen van de LTO ervoor zorgt dat er nog heel veel boeren in onzekerheid blijven, dat nog heel veel boeren moeten wachten op duidelijkheid over hun toekomst, en dat had ook anders kunnen zijn", zei een geagiteerde Adema. "Ik had hier ook kunnen staan met een getekend akkoord, waarin we hadden kunnen zeggen: kijk jongens, dit is de toekomst voor jullie. Hier gaan we mee aan de slag."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de branden rond het spoor in Amsterdam tijdens de NAVO-top loopt nog en justitieminister David van Weel kan nog niet zeggen of Russen daarachter zaten. "Ik kan het niet uitsluiten, maar vooralsnog hebben we daar geen aanwijzingen voor."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingdienst, D66) ziet "geen aanleiding" om te twijfelen aan de veiligheid van een nieuw IT-systeem voor de inning van de btw. De software wordt geleverd door een Amerikaans bedrijf, wat volgens sommige deskundigen riskant is gezien het gedrag van de regering-Trump jegens bondgenoten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Sociale Zaken Hans Vijlbrief hoopt nog steeds op een "goed gesprek" met de vakbonden over het coalitieplan om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Bonden FNV, CNV en VCP hebben juist gezegd dat ze geen enkel overleg willen voeren zolang de AOW-plannen op tafel liggen.
1 dag geleden