Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen

Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van het basis- en voortgezet onderwijs moet omhoog. Om dat te bereiken wil het demissionaire kabinet de aansturing van het onderwijs veranderen. Vorig jaar werd daartoe al een eerste aanzet gegeven en minister Mariëlle Paul heeft de plannen verder uitgewerkt. Ze vindt dat de posities van de schoolleider en de leraar moeten worden verstevigd.

Het kabinet wil de grip op het onderwijs versterken en samenwerking tussen scholen moet de norm worden. Er wordt namelijk teveel geconcurreerd om leraren en leerlingen, vindt Paul. Scholen en leraren moeten zich volledig kunnen richten op verbetering van de basisvaardigheden, de aanpak van het lerarentekort en verbeteren van de kansengelijkheid.

"We zijn als overheid niet altijd even consequent geweest en daar kunnen scholen niet op bouwen. Ze kunnen moeilijk langetermijnplannen maken omdat ze vaak tijdelijk geld krijgen en worden overladen met almaar nieuwe eisen. Daarnaast is er vanuit de politiek behoefte om meer grip te krijgen op wat schoolbesturen met overheidsgeld doen. Om het onderwijs voor de leerlingen echt te verbeteren, moeten we het anders doen", aldus Paul.

Scenario's

Ze heeft een aantal scenario's uitgewerkt om de veranderingen mogelijk te maken. In de eerste krijgt kortgezegd het bestuur meer invloed, in de tweede de schoolleider en de derde versie is een tussenvorm. Die laatste heeft de voorkeur van de minister. Daarin krijgen leraar en schoolleider meer invloed op alles wat de klas raakt, terwijl schoolbesturen de scholen ontlasten en zorgen voor goede randvoorwaarden.

In dit voorkeursscenario is sprake van een betrokken overheid. Die stelt duidelijke kaders en helpt de scholen waar nodig. Zoals vorig jaar al aangekondigd moet de huidige financiering op de schop. Schoolbesturen krijgen nu een bedrag per leerling en per school. Er komen normen waaraan het geld mag worden uitgegeven. Uiteindelijk wil het kabinet dat 80 procent van het geld wordt uitgegeven aan personeel.

Minister Paul gaat de voorstellen met de Tweede Kamer bespreken. Die zal uiteindelijk moeten beslissen hoe het verder gaat en met welk scenario de verandering in gang moet worden gezet zodat een nieuw kabinet ermee aan de slag kan gaan.

Meer uit Politiek

Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

3 uur geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

6 uur geleden
SGP en JA21 willen opheldering over herstel subsidie UNRWA

DEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).

6 uur geleden
Kabinet maakt bezuiniging op UNRWA dit jaar al ongedaan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.

10 uur geleden
Ook Nederland vraagt Israël om doodstraf niet uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.

11 uur geleden
Raad van State keurt verbod op verheerlijking terrorisme niet af

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.

13 uur geleden
Kabinet wil doctorstitel op hbo-niveau mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.

15 uur geleden