Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van het basis- en voortgezet onderwijs moet omhoog. Om dat te bereiken wil het demissionaire kabinet de aansturing van het onderwijs veranderen. Vorig jaar werd daartoe al een eerste aanzet gegeven en minister Mariëlle Paul heeft de plannen verder uitgewerkt. Ze vindt dat de posities van de schoolleider en de leraar moeten worden verstevigd.
Het kabinet wil de grip op het onderwijs versterken en samenwerking tussen scholen moet de norm worden. Er wordt namelijk teveel geconcurreerd om leraren en leerlingen, vindt Paul. Scholen en leraren moeten zich volledig kunnen richten op verbetering van de basisvaardigheden, de aanpak van het lerarentekort en verbeteren van de kansengelijkheid.
"We zijn als overheid niet altijd even consequent geweest en daar kunnen scholen niet op bouwen. Ze kunnen moeilijk langetermijnplannen maken omdat ze vaak tijdelijk geld krijgen en worden overladen met almaar nieuwe eisen. Daarnaast is er vanuit de politiek behoefte om meer grip te krijgen op wat schoolbesturen met overheidsgeld doen. Om het onderwijs voor de leerlingen echt te verbeteren, moeten we het anders doen", aldus Paul.
Scenario's
Ze heeft een aantal scenario's uitgewerkt om de veranderingen mogelijk te maken. In de eerste krijgt kortgezegd het bestuur meer invloed, in de tweede de schoolleider en de derde versie is een tussenvorm. Die laatste heeft de voorkeur van de minister. Daarin krijgen leraar en schoolleider meer invloed op alles wat de klas raakt, terwijl schoolbesturen de scholen ontlasten en zorgen voor goede randvoorwaarden.
In dit voorkeursscenario is sprake van een betrokken overheid. Die stelt duidelijke kaders en helpt de scholen waar nodig. Zoals vorig jaar al aangekondigd moet de huidige financiering op de schop. Schoolbesturen krijgen nu een bedrag per leerling en per school. Er komen normen waaraan het geld mag worden uitgegeven. Uiteindelijk wil het kabinet dat 80 procent van het geld wordt uitgegeven aan personeel.
Minister Paul gaat de voorstellen met de Tweede Kamer bespreken. Die zal uiteindelijk moeten beslissen hoe het verder gaat en met welk scenario de verandering in gang moet worden gezet zodat een nieuw kabinet ermee aan de slag kan gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof vindt het "goed nieuws" dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te zetten. "Nederland heeft hier jarenlang voor gepleit", memoreert de partijloze premier in een tweet.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Onder de EU-ministers van Buitenlandse Zaken is brede steun om snel een nieuw sanctiepakket op te leggen aan Rusland, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Niet in de laatste plaats omdat de situatie voor Oekraïners onleefbaar is door de kou. Het is Oekraïne daarnaast niet duidelijk hoe serieus Rusland is in de onderhandelingen over vrede.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD en CDA hebben donderdag het coalitieakkoord helemaal afgemaakt. Zij hebben nog een paar "kleine aanpassingen" gemaakt na terugkoppeling uit de fracties. Die fracties hadden het akkoord woensdagavond al goedgekeurd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum van Digitalisering wil nog niets zeggen over mogelijk overheidsingrijpen rond de verkoop van Solvinity, het bedrijf achter DigiD. Hij wacht onderzoeken van twee toezichthouders af.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wettelijk verplichten van stagevergoedingen is mogelijk, maar brengt ook "wezenlijke dilemma's" met zich mee, laat demissionair onderwijsminister Gouke Moes weten aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid wil zo'n wettelijke verplichting voor stagiairs, maar het definitieve besluit laat Moes over aan zijn opvolger.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het duurt "wel erg lang" om problemen in de strafrechtketen op te lossen, vindt ook demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD). Tegelijkertijd zei hij dat er hard aan wordt gewerkt, en kon hij de Tweede Kamer weinig meer beloven dan dat. De strafrechtketen bestaat uit alle organisaties die ervoor zorgen dat strafbare feiten worden opgespoord, berecht en bestraft.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft er goede hoop op dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag ermee instemmen de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de Europese terrorismelijst te zetten. Met het dodelijke geweld tegen Iraanse demonstranten heeft het Iraanse regime "een behoorlijke grens" overschreden, zei hij voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's. Het is belangrijk om de ruggengraat van de Iraanse overheid als terroristische organisatie te beschouwen, zei hij in Brussel.
15 uur geleden