Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen

Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van het basis- en voortgezet onderwijs moet omhoog. Om dat te bereiken wil het demissionaire kabinet de aansturing van het onderwijs veranderen. Vorig jaar werd daartoe al een eerste aanzet gegeven en minister Mariëlle Paul heeft de plannen verder uitgewerkt. Ze vindt dat de posities van de schoolleider en de leraar moeten worden verstevigd.

Het kabinet wil de grip op het onderwijs versterken en samenwerking tussen scholen moet de norm worden. Er wordt namelijk teveel geconcurreerd om leraren en leerlingen, vindt Paul. Scholen en leraren moeten zich volledig kunnen richten op verbetering van de basisvaardigheden, de aanpak van het lerarentekort en verbeteren van de kansengelijkheid.

"We zijn als overheid niet altijd even consequent geweest en daar kunnen scholen niet op bouwen. Ze kunnen moeilijk langetermijnplannen maken omdat ze vaak tijdelijk geld krijgen en worden overladen met almaar nieuwe eisen. Daarnaast is er vanuit de politiek behoefte om meer grip te krijgen op wat schoolbesturen met overheidsgeld doen. Om het onderwijs voor de leerlingen echt te verbeteren, moeten we het anders doen", aldus Paul.

Scenario's

Ze heeft een aantal scenario's uitgewerkt om de veranderingen mogelijk te maken. In de eerste krijgt kortgezegd het bestuur meer invloed, in de tweede de schoolleider en de derde versie is een tussenvorm. Die laatste heeft de voorkeur van de minister. Daarin krijgen leraar en schoolleider meer invloed op alles wat de klas raakt, terwijl schoolbesturen de scholen ontlasten en zorgen voor goede randvoorwaarden.

In dit voorkeursscenario is sprake van een betrokken overheid. Die stelt duidelijke kaders en helpt de scholen waar nodig. Zoals vorig jaar al aangekondigd moet de huidige financiering op de schop. Schoolbesturen krijgen nu een bedrag per leerling en per school. Er komen normen waaraan het geld mag worden uitgegeven. Uiteindelijk wil het kabinet dat 80 procent van het geld wordt uitgegeven aan personeel.

Minister Paul gaat de voorstellen met de Tweede Kamer bespreken. Die zal uiteindelijk moeten beslissen hoe het verder gaat en met welk scenario de verandering in gang moet worden gezet zodat een nieuw kabinet ermee aan de slag kan gaan.

Meer uit Politiek

Eerdmans: kabinet komt JA21 niet tegemoet over 'asieldwang'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nog altijd niet uitsluiten dat gemeenten op grond van de spreidingswet verplicht worden om asielzoekers op te vangen, een eis die JA21 stelt aan steun voor het belastingplan voor volgend jaar. "Daar zijn we niet uitgekomen", zei partijleider Joost Eerdmans na afloop van een gesprek met premier Rob Jetten en CDA-asielminister Bart van den Brink.

5 uur geleden
Jetten aan oppositie: beoordeel belastingplan op de inhoud

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.

6 uur geleden
Brussel wil ook in eigen ambtenarenapparaat meer AI gebruiken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.

10 uur geleden
Tielen wil verbeteringen afdwingen bij bestuur Haga Lyceum

DEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.

10 uur geleden
BBB heeft 'goed gesprek' met kabinet, dinsdag vervolg

DEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.

1 dag geleden
Kabinet gaat met nieuw voorstel belastingplan naar oppositie

DEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.

2 dagen geleden
Maximale rente van 2,5 procent op studieleningen niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.

4 dagen geleden