Kabinet wil positie van de schoolleider en leraar verstevigen
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van het basis- en voortgezet onderwijs moet omhoog. Om dat te bereiken wil het demissionaire kabinet de aansturing van het onderwijs veranderen. Vorig jaar werd daartoe al een eerste aanzet gegeven en minister Mariƫlle Paul heeft de plannen verder uitgewerkt. Ze vindt dat de posities van de schoolleider en de leraar moeten worden verstevigd.
Het kabinet wil de grip op het onderwijs versterken en samenwerking tussen scholen moet de norm worden. Er wordt namelijk teveel geconcurreerd om leraren en leerlingen, vindt Paul. Scholen en leraren moeten zich volledig kunnen richten op verbetering van de basisvaardigheden, de aanpak van het lerarentekort en verbeteren van de kansengelijkheid.
"We zijn als overheid niet altijd even consequent geweest en daar kunnen scholen niet op bouwen. Ze kunnen moeilijk langetermijnplannen maken omdat ze vaak tijdelijk geld krijgen en worden overladen met almaar nieuwe eisen. Daarnaast is er vanuit de politiek behoefte om meer grip te krijgen op wat schoolbesturen met overheidsgeld doen. Om het onderwijs voor de leerlingen echt te verbeteren, moeten we het anders doen", aldus Paul.
Scenario's
Ze heeft een aantal scenario's uitgewerkt om de veranderingen mogelijk te maken. In de eerste krijgt kortgezegd het bestuur meer invloed, in de tweede de schoolleider en de derde versie is een tussenvorm. Die laatste heeft de voorkeur van de minister. Daarin krijgen leraar en schoolleider meer invloed op alles wat de klas raakt, terwijl schoolbesturen de scholen ontlasten en zorgen voor goede randvoorwaarden.
In dit voorkeursscenario is sprake van een betrokken overheid. Die stelt duidelijke kaders en helpt de scholen waar nodig. Zoals vorig jaar al aangekondigd moet de huidige financiering op de schop. Schoolbesturen krijgen nu een bedrag per leerling en per school. Er komen normen waaraan het geld mag worden uitgegeven. Uiteindelijk wil het kabinet dat 80 procent van het geld wordt uitgegeven aan personeel.
Minister Paul gaat de voorstellen met de Tweede Kamer bespreken. Die zal uiteindelijk moeten beslissen hoe het verder gaat en met welk scenario de verandering in gang moet worden gezet zodat een nieuw kabinet ermee aan de slag kan gaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.
4 uur geleden