Kabinet wil nog deze week met Duitsland praten over gasvraag
GRONINGEN (ANP) - Nog deze week hoopt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) contact te hebben met zijn Duitse collega over de toegenomen vraag naar Gronings gas. De hogere behoefte van de Duitsers is een van de redenen dat in het gasjaar 2022 mogelijk bijna twee keer zoveel gas moet worden gewonnen als gedacht.
De voorganger van Vijlbrief (minister Stef Blok) meldde dit vlak voor het aantreden van het nieuwe kabinet aan de Tweede Kamer. Vijlbrief zei op de dag van zijn beëdiging al dat hij hiernaar wil kijken. Hij wil daarom nog deze week contact met Duitsland "over wat is precies de achtergrond van die extra vraag".
"Duitsland doet zelf een aantal gasprojecten niet", voegt Vijlbrief daaraan toe. Hij wil niets beloven, maar hoopt wel wat te bereiken bij de oosterburen. Voor 1 april moet het kabinet besluiten hoeveel er maximaal uit het Groningenveld kan worden gehaald.
Afspraken
De Duitsers hebben ongeveer 1,1 miljard kubieke meter extra gas nodig. Mede daardoor wordt in 2022 mogelijk maximaal 7,6 miljard kuub gewonnen, in plaats van de 3,9 miljard kuub die eerst voor het gasjaar 2022 (van oktober 2021 tot oktober 2022) was verwacht.
Volgens het ministerie van Economische Zaken ligt de afbouw van de gaswinning nog steeds op schema. Volgend gasjaar wordt het Groningenveld met rust gelaten, tenzij zich uitzonderlijke situaties voordoen, zoals extreme kou of uitval van installaties. Maar Groningers vrezen dat de gaskraan nu toch later dichtgaat. "We houden het Rijk aan de afspraken die we met het Rijk hebben gemaakt", zegt de Groningse commissaris van de Koning René Paas daarover.
Meer uit Binnenland
WENEN (ANP) - De Vlaamse omroep VRT wil dat de omroepen die zijn aangesloten bij de European Broadcasting Union (EBU) gaan stemmen over welke landen mogen meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Ook wil de Vlaamse zender een duidelijke stellingname tegen oorlog en geweld. Als dat niet gebeurt, stuurt België volgend jaar geen kandidaat.
3 minuten geledenVICTORIA (ANP) - Een Canadese opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt omroep CBC op basis van een Canadese gezondheidsfunctionaris.
1 uur geledenBARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
8 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
8 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
11 uur geleden