Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil meer maatwerk mogelijk maken in sociale zekerheid

Kabinet wil meer maatwerk mogelijk maken in sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat uitvoeringsinstanties minder streng worden voor mensen met een uitkering. Zij moeten meer uitgaan van vertrouwen en rekening houden met persoonlijke omstandigheden. Dat schrijven de ministers Karien van Gennip (Sociale Zaken) en Carola Schouten (Armoedebestrijding) aan de Tweede Kamer.

De ministers reageren daarmee op een recent onderzoek waaruit naar voren kwam dat regelingen hardvochtig kunnen uitpakken voor sommige burgers, maar niet voor iedereen. Zij stellen eveneens vast dat de balans de afgelopen jaren te veel is doorgeslagen naar handhaving en fraudebestrijding, wat ook een grote rol speelde in het schandaal rond de kinderopvangtoeslag.

Verschillende regelingen op het gebied van sociale zekerheid gaan op de schop. Sommige aanpassingen waren al bekend, zoals het plan om de Participatiewet te verzachten zodat mensen in de bijstand - zonder direct gekort te worden op hun uitkering - een financieel steuntje in de rug kunnen krijgen van familie of vrienden.

Persoonlijk contact

Ook in de handhaving gaat het nodige veranderen. Het UWV, uitvoerder van de werkloosheidsuitkering, zet in op meer persoonlijk contact met uitkeringsgerechtigden. De Sociale Verzekeringsbank, verantwoordelijk voor onder meer de AOW en de kinderbijslag, neemt bij ingrijpende beslissingen contact op en let daarbij op signalen die wijzen op bijzondere persoonlijke omstandigheden.

Beide organisaties gaan daarnaast meer kijken naar wat de bedoeling van wetgeving is, in plaats van te hameren op een letterlijke naleving. Ook wordt gekeken waar meer bevoegdheden wenselijk zijn om in schrijnende gevallen af te wijken van de regels.

Meer uit Politiek

Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

1 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

2 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

2 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

2 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

3 uur geleden
Buma legt verantwoordelijkheid bij 5 formerende partijen

DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma vindt dat er een "grote verantwoordelijkheid rust bij de vijf partijen" die hij vrijdag heeft ontvangen. Hij ziet dat er een coalitie gevormd moet worden door een combinatie van meerdere partijen uit het gezelschap van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21. "Er is een beweging nodig om uit alle afgestreepte coalities er toch een te gaan bouwen."

3 uur geleden
Nog geen doorbraak in formatie na gesprek tussen partijleiders

DEN HAAG (ANP) - Een gesprek tussen informateur Sybrand Buma en de partijleiders van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21 heeft nog geen doorbraak opgeleverd in de kabinetsformatie. Dat heeft D66-voorman Rob Jetten gezegd na afloop van het overleg. Dat was volgens Buma noodzakelijk, omdat hij onder meer door onderlinge blokkades op dit moment geen coalitiemogelijkheden ziet.

4 uur geleden