Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil meer huisartsen, maar snijdt in opleiding geneeskunde

Kabinet wil meer huisartsen, maar snijdt in opleiding geneeskunde

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten het aantal opleidingsplekken voor huisartsen en gezondheidszorgpsychologen te verhogen. Ook moeten meer tandartsen worden opgeleid, wil het kabinet. Het aantal opleidingsplekken geneeskunde wordt vanaf studiejaar 2024-2025 verlaagd van 3050 naar 3015 plaatsen.

Het kabinet zet vooral in op versterking van de zogeheten eerstelijnszorg, zoals huisartsen. Op advies van het zogeheten Capaciteitsorgaan wordt het aantal opleidingsplekken in 2024 met 84 uitgebreid naar 954. In 2025 komen daar nog eens 30 en in 2026 nog eens 51 opleidingsplekken bovenop.

Dat schrijven de ministers Ernst Kuipers (Volksgezondheid), Conny Helder (Langdurige Zorg en Sport) en Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) aan de Tweede Kamer. Omdat de vraag naar zorg de komende jaren blijft groeien, moeten voldoende zorgmedewerkers worden opgeleid. Ieder jaar stelt VWS, mede op basis van het capaciteitsplan, het aantal beschikbare opleidingsplaatsen vast voor de (medische) vervolgopleidingen. Het Capaciteitsorgaan maakt dat plan.

Toekomst

Om het oplopende tekort van tandartsen te bestrijden, wordt het aantal opleidingsplekken verhoogd van 259 tot minstens 345. Het kabinet wil de opleiding verkorten van zes naar vijf jaar.

Het aantal opleidingsplekken voor GZ-psychologen stijgt volgend jaar met 16 procent naar 965. Die groei is nodig "om de zorgvraag ook in de toekomst op te kunnen vangen, waarbij ook de wachtlijsten slinken", schrijven de ministers.

Animo omlaag

Ook voor ouderengeneeskunde komen meer opleidingsplekken. Door de vergrijzing en daarmee de groei van het aantal ouderen met complexe zorgvragen, zijn er de komende achttien jaar twee keer zo veel specialisten ouderengeneeskunde nodig dan nu. Voor komend jaar zijn 260 plekken beschikbaar en dat moet doorgroeien naar 305 plaatsen in 2026. Het animo voor dit specialisme loopt overigens achter bij de verwachting.

Het aantal opleidingsplekken voor basisartsen die een geneeskundige vervolgopleiding willen doen, wordt verminderd. Bijna een op de drie basisartsen (29 procent) wacht op een opleidingsplek, terwijl er geen plekken zijn. Door minder basisartsen toe te laten hoopt het ministerie dat het animo voor een vervolgopleiding vanzelf omlaag gaat en de lange wachttijd wordt gedempt.

Meer uit Politiek

Kamer: geen akkoorden met geweld goedpratende partijen

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.

4 uur geleden
Esmah Lahlah (PRO) verlaat Kamer en wordt wethouder in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."

9 uur geleden
Kabinet komt niet terug op besluit Ye geen inreisverbod te geven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.

1 dag geleden
Raad van State: maak regels rond vuurwerkverbod strenger

DEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.

1 dag geleden
Vijlbrief gaat met oppositie praten over sociale zekerheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.

2 dagen geleden
Stoffer pleit voor verdeling asielzoekers op cultuur en religie

NIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.

3 dagen geleden
Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

4 dagen geleden