Kabinet wil meer huisartsen, maar snijdt in opleiding geneeskunde
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten het aantal opleidingsplekken voor huisartsen en gezondheidszorgpsychologen te verhogen. Ook moeten meer tandartsen worden opgeleid, wil het kabinet. Het aantal opleidingsplekken geneeskunde wordt vanaf studiejaar 2024-2025 verlaagd van 3050 naar 3015 plaatsen.
Het kabinet zet vooral in op versterking van de zogeheten eerstelijnszorg, zoals huisartsen. Op advies van het zogeheten Capaciteitsorgaan wordt het aantal opleidingsplekken in 2024 met 84 uitgebreid naar 954. In 2025 komen daar nog eens 30 en in 2026 nog eens 51 opleidingsplekken bovenop.
Dat schrijven de ministers Ernst Kuipers (Volksgezondheid), Conny Helder (Langdurige Zorg en Sport) en Robbert Dijkgraaf (Onderwijs) aan de Tweede Kamer. Omdat de vraag naar zorg de komende jaren blijft groeien, moeten voldoende zorgmedewerkers worden opgeleid. Ieder jaar stelt VWS, mede op basis van het capaciteitsplan, het aantal beschikbare opleidingsplaatsen vast voor de (medische) vervolgopleidingen. Het Capaciteitsorgaan maakt dat plan.
Toekomst
Om het oplopende tekort van tandartsen te bestrijden, wordt het aantal opleidingsplekken verhoogd van 259 tot minstens 345. Het kabinet wil de opleiding verkorten van zes naar vijf jaar.
Het aantal opleidingsplekken voor GZ-psychologen stijgt volgend jaar met 16 procent naar 965. Die groei is nodig "om de zorgvraag ook in de toekomst op te kunnen vangen, waarbij ook de wachtlijsten slinken", schrijven de ministers.
Animo omlaag
Ook voor ouderengeneeskunde komen meer opleidingsplekken. Door de vergrijzing en daarmee de groei van het aantal ouderen met complexe zorgvragen, zijn er de komende achttien jaar twee keer zo veel specialisten ouderengeneeskunde nodig dan nu. Voor komend jaar zijn 260 plekken beschikbaar en dat moet doorgroeien naar 305 plaatsen in 2026. Het animo voor dit specialisme loopt overigens achter bij de verwachting.
Het aantal opleidingsplekken voor basisartsen die een geneeskundige vervolgopleiding willen doen, wordt verminderd. Bijna een op de drie basisartsen (29 procent) wacht op een opleidingsplek, terwijl er geen plekken zijn. Door minder basisartsen toe te laten hoopt het ministerie dat het animo voor een vervolgopleiding vanzelf omlaag gaat en de lange wachttijd wordt gedempt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.
16 uur geleden