Kabinet wil kopen op de pof in winkelstraat tegenhouden
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het geen goed idee als consumenten straks op de pof boeken kunnen kopen in de boekenwinkel, of een nieuw paar laarzen bij de schoenenzaak. Het is "onwenselijk" dat 'buy now, pay later-diensten' ook in de winkelstraat beschikbaar zijn. De betrokken ministeries willen dit "zoveel mogelijk ontmoedigen en voorkomen" en hebben betaaldiensten dan ook opgeroepen af te zien van hun geplande uitbreiding naar fysieke winkels.
Kopen op afbetaling gebeurt al veel online. De mogelijkheid hiertoe in fysieke winkels brengt "het risico mee dat het aangaan van leningen, in het bijzonder onder jongeren en kwetsbare consumenten, wordt genormaliseerd", schrijven staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) en minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Zij vrezen dat de lage drempel om leningen aan te gaan tot problematische schulden kan leiden, of deze kan verergeren.
Tijdens een werkbezoek hebben de ministeries betaaldienstverleners Adyen en Klarna gevraagd om te stoppen met hun uitbreiding. Daarop heeft Klarna gereageerd dat "er geen verschil zit in het gebruik van deze dienst online en in fysieke winkels". Klanten kunnen bij de kassa een QR-code scannen, waardoor ze terechtkomen op het online platform van de betaaldienst. Wel heeft Klarna een "extra informatiescherm" toegevoegd, specifiek voor nieuwe klanten. Zij krijgen dan informatie te zien over het verantwoord gebruik van later betalen.
Het kabinet houdt het voorlopig bij een oproep aan betrokken bedrijven, waaronder winkels zelf, om af te zien van het aanbieden van deze diensten. "Het kabinet doet daarbij een beroep op hun maatschappelijke verantwoordelijkheid bij het voorkomen van problematische schulden bij consumenten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
13 uur geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Discriminerende taal wordt online steeds normaler omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken, meldt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme na onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Vooral racisme en discriminatie tegen moslims en joden op het internet neemt toe na uitspraken in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.
1 dag geleden