Kabinet wil fiscale 'opknipvoordeeltjes' bedrijven onderzoeken
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil laten onderzoeken op welke schaal bedrijven zichzelf opknippen om zo van belastingvoordeeltjes te genieten. Dat zegt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Fiscaliteit) op een voorstel van linkse partijen om deze manier van belastingontwijking aan te pakken. Mocht dit "echt een probleem" zijn, wil Vijlbrief er een oplossing voor zoeken.
Op initiatief van GroenLinks kwam een aantal partijen deze week met een pakket aan voorstellen om belastingontwijking aan te pakken. Deze plannen zouden de schatkist volgens de partijen bijna 1 miljard euro opleveren. Het grootste deel daarvan kan worden binnengehaald door bedrijven niet langer toe te staan hun activiteiten oneindig op te knippen. Concerns kunnen nu meer dan één keer profiteren van het lage belastingtarief dat geheven wordt over het eerste deel van de winst. Ook zijn bepaalde belastingvoordelen van toepassing op elk afzonderlijk bedrijfsonderdeel.
GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug wil de wet zo aanpassen dat het lage tarief en andere "belastingcadeautjes" maar één keer per concern van toepassing kunnen zijn. Maar Vijlbrief vindt de plannen van links "te ver gaan". Het midden- en kleinbedrijf zou zo "een grote klap extra belasting betalen", aldus de demissionaire staatssecretaris. De maatregelen zullen ook bedrijven raken die zich hebben opgeknipt maar dit niet om fiscale redenen hebben gedaan.
Wel wil Vijlbrief "nauwkeuriger onderzoek" laten doen. Als grote bedrijven het opknippen inderdaad als manier gebruiken om belasting te ontwijken, wil hij "zoeken naar een oplossing die misschien wel lijkt op die van mevrouw Maatoug maar wat minder ingrijpend is voor de bedrijven in kwestie en de Belastingdienst". De bewindsman wil het onderzoek over een paar maanden naar de Kamer kunnen sturen, samen met "een aantal gedachten over wat je eraan zou kunnen doen".
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
6 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
8 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
8 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
12 uur geleden