Kabinet wil fiscale 'opknipvoordeeltjes' bedrijven onderzoeken
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil laten onderzoeken op welke schaal bedrijven zichzelf opknippen om zo van belastingvoordeeltjes te genieten. Dat zegt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Fiscaliteit) op een voorstel van linkse partijen om deze manier van belastingontwijking aan te pakken. Mocht dit "echt een probleem" zijn, wil Vijlbrief er een oplossing voor zoeken.
Op initiatief van GroenLinks kwam een aantal partijen deze week met een pakket aan voorstellen om belastingontwijking aan te pakken. Deze plannen zouden de schatkist volgens de partijen bijna 1 miljard euro opleveren. Het grootste deel daarvan kan worden binnengehaald door bedrijven niet langer toe te staan hun activiteiten oneindig op te knippen. Concerns kunnen nu meer dan één keer profiteren van het lage belastingtarief dat geheven wordt over het eerste deel van de winst. Ook zijn bepaalde belastingvoordelen van toepassing op elk afzonderlijk bedrijfsonderdeel.
GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug wil de wet zo aanpassen dat het lage tarief en andere "belastingcadeautjes" maar één keer per concern van toepassing kunnen zijn. Maar Vijlbrief vindt de plannen van links "te ver gaan". Het midden- en kleinbedrijf zou zo "een grote klap extra belasting betalen", aldus de demissionaire staatssecretaris. De maatregelen zullen ook bedrijven raken die zich hebben opgeknipt maar dit niet om fiscale redenen hebben gedaan.
Wel wil Vijlbrief "nauwkeuriger onderzoek" laten doen. Als grote bedrijven het opknippen inderdaad als manier gebruiken om belasting te ontwijken, wil hij "zoeken naar een oplossing die misschien wel lijkt op die van mevrouw Maatoug maar wat minder ingrijpend is voor de bedrijven in kwestie en de Belastingdienst". De bewindsman wil het onderzoek over een paar maanden naar de Kamer kunnen sturen, samen met "een aantal gedachten over wat je eraan zou kunnen doen".
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
26 minuten geledenUTRECHT(ANP) - Het is nog lastig om te zeggen of de fusie tussen verf- en coatingconcerns AkzoNobel en Axalta goed of slecht nieuws is voor werknemers in Nederland, reageert FNV. Vakbondsbestuurder Esam Laassal geeft aan dat het hem nu nog onduidelijk is wat de samenvoeging betekent voor de werkgelegenheid in Nederland.
27 minuten geledenMOZAMBIQUE (ANP/AFP) - Een mensenrechtengroep heeft een juridische klacht ingediend tegen TotalEnergies, waarin het Franse energieconcern wordt beschuldigd van "medeplichtigheid aan oorlogsmisdaden" bij zijn gasproject in Mozambique. Het European Centre for Constitutional and Human Rights (ECCHR) richt zijn klacht op vermeende misstanden door soldaten van een gezamenlijke taskforce (JTF). Deze eenheid was ingezet om het terrein te beveiligen waar TotalEnergies actief is.
1 uur geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea streeft naar een verdere stijging van het operationeel resultaat tot 1 miljard euro in 2030. De grootste zorgverzekeraar van Nederland, bekend van merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer, Interpolis en FBTO, wil dat nieuwe doel bereiken met investeringen in groei, innovatie, digitalisering en efficiency.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie onderzoekt of de clouddiensten van Amazon en Microsoft zo belangrijk zijn voor andere bedrijven dat ze een zogenaamde poortwachtersrol spelen. Als dat het geval is, legt Brussel de divisies strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA). Ze moeten dan onder andere meer ruimte bieden aan concurrenten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de fusie tussen AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta, heft het Nederlandse verfconcern ook zijn beschermingsconstructie tegen ongewenste overnamepogingen op. Dat zei voorzitter van de raad van commissarissen Ben Noteboom in een toelichting op de samensmelting.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel ging dinsdag flink omlaag op de Amsterdamse beurs. De verfproducent, bekend van merken als Flexa, Dulux en Sikkens, gaat fuseren met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems. De fusie vindt plaats via een aandelenruil. Na afronding van de deal bezitten aandeelhouders van AkzoNobel 55 procent en Axalta-aandeelhouders 45 procent van het nieuwe bedrijf, dat wordt geleid door AkzoNobel-topman Greg Poux-Guillaume. Het aandeel AkzoNobel zakte ruim 2 procent.
4 uur geleden