Kabinet wil eerder stemhulp voor verstandelijk beperkten
DEN HAAG (ANP) - Mensen met een verstandelijke beperking, laaggeletterden en mensen met dementie moeten in elke gemeente hulp bij het stemmen kunnen krijgen. Dat staat in een wetsvoorstel dat demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) voorbereidt, meldt hij vrijdag. Eerder ging het nog om een experiment waaraan zo'n vijftien gemeenten zouden meedoen, maar dat experiment komt er niet meer.
"In de oorspronkelijke plannen zou hulp in het stemhokje pas in 2029 mogelijk zijn voor iedereen die daarom vraagt", zegt De Jonge in een verklaring. "Dat is niet uit te leggen." Volgens het plan van de minister wordt de uitgebreidere stemhulp vanaf 2026 mogelijk.
De Raad van State zag vorig jaar nog meerdere zwakke plekken in het wetsvoorstel voor het experiment. Kiezers met een verstandelijke beperking moeten "ondubbelzinnig" tegen de stembureaumedewerker zeggen naar wie hun stem gaat. Maar wat is ondubbelzinnig? Het wetsvoorstel zegt niet duidelijk wat daarmee bedoeld wordt, vond de Raad van State. Ook over de inrichting van stemlokalen was de wet volgens de bestuursadviseur te vaag: andere mensen mogen niet kunnen horen wat de kiezer tegen de stembureaumedewerker zegt.
Het is nog niet duidelijk of minister De Jonge die kritiekpunten heeft meegenomen. Het ministerie omschrijft het advies van de Raad van State als "overwegend positief".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Voormalig staatssecretaris Frans Weekers wil de lijsttrekker van de VVD worden voor de Eerste Kamer. Hij gaat daarmee in tegen de partijtop die oud-minister Micky Adriaansens had voorgedragen.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken zegt de "zorgen en machteloosheid" van demonstranten die zondag meeliepen in het Rode Lijn-protest in Amsterdam te begrijpen. Volgens de organisatie liepen 200.000 mensen mee in de demonstratie tegen de oorlog in Gaza.
1 uur geledenALMERE (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal noemde het tijdens het CDA-congres weer een gok om het belastingplan zonder meerderheid naar de Eerste Kamer te laten gaan. Hij zei de komende dagen nog zijn best te gaan doen om een meerderheid te krijgen, omdat het anders "onverantwoord" is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën benadrukt voorafgaand aan de ministerraad dat er een meerderheid lonkt voor het belastingplan in de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer is die nog niet in zicht, maar dat is volgens Heinen pas later aan de orde. "We doen het stap voor stap. Eerst moet er gestemd worden in de Tweede Kamer."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De gesprekken over het belastingplan hebben wat vicepremier Dilan Yeşilgöz betreft "langer geduurd dan strikt noodzakelijk". De VVD-bewindsvrouw vindt dat er "goede dingen" in het plan staan, maar ze begrijpt ook dat partijen er niet "100 procent" tevreden mee zijn. "Het is ook niet 100 procent wat ik had gewild."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.
3 dagen geleden