Kabinet wil eerder stemhulp voor verstandelijk beperkten
DEN HAAG (ANP) - Mensen met een verstandelijke beperking, laaggeletterden en mensen met dementie moeten in elke gemeente hulp bij het stemmen kunnen krijgen. Dat staat in een wetsvoorstel dat demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) voorbereidt, meldt hij vrijdag. Eerder ging het nog om een experiment waaraan zo'n vijftien gemeenten zouden meedoen, maar dat experiment komt er niet meer.
"In de oorspronkelijke plannen zou hulp in het stemhokje pas in 2029 mogelijk zijn voor iedereen die daarom vraagt", zegt De Jonge in een verklaring. "Dat is niet uit te leggen." Volgens het plan van de minister wordt de uitgebreidere stemhulp vanaf 2026 mogelijk.
De Raad van State zag vorig jaar nog meerdere zwakke plekken in het wetsvoorstel voor het experiment. Kiezers met een verstandelijke beperking moeten "ondubbelzinnig" tegen de stembureaumedewerker zeggen naar wie hun stem gaat. Maar wat is ondubbelzinnig? Het wetsvoorstel zegt niet duidelijk wat daarmee bedoeld wordt, vond de Raad van State. Ook over de inrichting van stemlokalen was de wet volgens de bestuursadviseur te vaag: andere mensen mogen niet kunnen horen wat de kiezer tegen de stembureaumedewerker zegt.
Het is nog niet duidelijk of minister De Jonge die kritiekpunten heeft meegenomen. Het ministerie omschrijft het advies van de Raad van State als "overwegend positief".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf bepalen of statushouders voorrang op een sociale huurwoning krijgen, schrijven D66, VVD en CDA in het coalitieakkoord. Volgens de partijen "knelt het in bepaalde gemeenten steeds meer", omdat andere inwoners van die gemeenten lang moeten wachten op een huis. Maar omdat er geen goed alternatief is voor de statushouders, wil het aanstaande kabinet het aan de gemeenten overlaten.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA trekken eenmalig 1,5 miljard euro uit voor lopende infrastructuurprojecten, of projecten die snel kunnen worden opgestart. De partijen kijken daarbij naar projecten die "aantoonbaar bijdragen aan woningbouw, bereikbaarheid en economische ontwikkeling". Als voorbeeld noemen ze het Zuidasdok in Amsterdam.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan de komende jaren (2027-2029) blijven rekenen op miljardensteun. Het gaat om 3 miljard euro aan militaire steun en ruim 400 miljoen euro aan andere hulp voor het land dat vier jaar geleden werd aangevallen door Rusland, aldus het regeerakkoord van D66, VVD en CDA.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De drie aanstaande coalitiepartijen D66, VVD en CDA willen dat asielzoekers voortaan een asielaanvraag buiten Europa indienen. Dan hoeven asielzoekers niet of minder lang te wachten in Nederland tot ze een verblijfsvergunning krijgen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De btw op bloemen en planten gaat vanaf 2028 omhoog, als het aan de nieuwe coalitie ligt. De sierteelt valt momenteel nog onder het lage btw-tarief van 9 procent, maar D66, VVD en CDA schaffen dit af. Dat betekent dat in de toekomst 21 procent btw moet worden betaald. De nieuwe coalitie verwacht daarmee 328 miljoen euro per jaar op te halen voor de staatskas.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet gunstiger worden om woningen te verhuren, vindt de coalitie. Op die manier willen D66, VVD en CDA het aanbod van huurwoningen laten toenemen. Daarbij willen ze ook kijken op welke punten ze de Wet betaalbare huur kunnen aanpassen. Zulke aanpassingen leiden waarschijnlijk tot hogere huren.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De lagere accijns op benzine blijft tot en met 2027 in stand, staat in het akkoord van D66, VVD en CDA. Voor andere brandstoffen lijkt de accijns volgend jaar wel omhoog te gaan. "In 2027 worden specifiek de tarieven voor benzine gelijk gehouden aan de tarieven van 2026", schrijft de coalitie.
37 minuten geleden