Kabinet wil eerder stemhulp voor verstandelijk beperkten
DEN HAAG (ANP) - Mensen met een verstandelijke beperking, laaggeletterden en mensen met dementie moeten in elke gemeente hulp bij het stemmen kunnen krijgen. Dat staat in een wetsvoorstel dat demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) voorbereidt, meldt hij vrijdag. Eerder ging het nog om een experiment waaraan zo'n vijftien gemeenten zouden meedoen, maar dat experiment komt er niet meer.
"In de oorspronkelijke plannen zou hulp in het stemhokje pas in 2029 mogelijk zijn voor iedereen die daarom vraagt", zegt De Jonge in een verklaring. "Dat is niet uit te leggen." Volgens het plan van de minister wordt de uitgebreidere stemhulp vanaf 2026 mogelijk.
De Raad van State zag vorig jaar nog meerdere zwakke plekken in het wetsvoorstel voor het experiment. Kiezers met een verstandelijke beperking moeten "ondubbelzinnig" tegen de stembureaumedewerker zeggen naar wie hun stem gaat. Maar wat is ondubbelzinnig? Het wetsvoorstel zegt niet duidelijk wat daarmee bedoeld wordt, vond de Raad van State. Ook over de inrichting van stemlokalen was de wet volgens de bestuursadviseur te vaag: andere mensen mogen niet kunnen horen wat de kiezer tegen de stembureaumedewerker zegt.
Het is nog niet duidelijk of minister De Jonge die kritiekpunten heeft meegenomen. Het ministerie omschrijft het advies van de Raad van State als "overwegend positief".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt nog deze week een nieuwe kandidaat te vinden om staatssecretaris van Financiën te worden in zijn kabinet. Dat heeft de formateur en aanstaande premier gezegd na afloop van een reeks gesprekken met kandidaat-bewindslieden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel heeft per direct haar ontslag ingediend als Tweede Kamerlid namens D66, nadat naar buiten was gekomen dat ze onjuiste informatie in haar cv had gezet. Dat schrijft Van Berkel op X. Maandag zag ze al af van haar beoogde functie als staatssecretaris van Financiën.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gaan veel meer militaire oefeningen in het straatbeeld zien, verwacht Derk Boswijk. De CDA'er treedt volgende week aan als staatssecretaris van Defensie en kwam dinsdag langs om te praten met beoogd premier Rob Jetten (D66). "Wij gaan in Nederland veel meer merken dat er een krijgsmacht is om ons veilig te houden."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pieter Heerma wil als minister van Binnenlandse Zaken zorgen voor vitale regio's in Nederland. Ook wil de CDA'er zorgen dat de band met medeoverheden zoals gemeenten, provincies en waterschappen beter wordt. Hij noemt het rapport Elke Regio Telt uit 2023 een belangrijk document voor zijn nieuwe baan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
1 dag geleden