
Kabinet wil dat Wopke Hoekstra Eurocommissaris blijft
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat CDA'er Wopke Hoekstra Eurocommissaris blijft. Dat bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws.
Het is nog niet bekend welke portefeuille Hoekstra gaat krijgen. Nu houdt hij zich nog bezig met klimaat en sinds kort ook met transport.
Premier Dick Schoof zei eerder al te hopen dat Nederland een portefeuille in de financiële of economische hoek krijgt. Hoekstra heeft daar ervaring mee: in het kabinet-Rutte III was hij minister van Financiën. In het vierde kabinet van Rutte werd hij buitenlandminister. Eind vorig jaar volgde hij Frans Timmermans op als Nederlandse Eurocommissaris.
CDU
Waarschijnlijk wordt Hoekstra's voordracht op korte termijn officieel bekendgemaakt.
Hoekstra behoort als CDA'er tot dezelfde politieke familie als Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, lid van de Duitse aan het CDA verwante partij CDU. Von der Leyen heeft juist van het Europese Parlement voldoende stemmen gekregen om door te gaan als voorzitter van de nieuwe Europese Commissie.
Von der Leyen gaat nu aan de slag met de samenstelling van haar team van Eurocommissarissen, één uit elke EU-lidstaat. Daarbij weegt niet alleen de keus van de lidstaten mee, maar ook of zijzelf met mensen denkt te kunnen samenwerken.
Alle kandidaat-Eurocommissarissen moeten wel een hoorzitting met stevige vragen doorstaan in het Europarlement.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De schade aan gezondheid en natuur door stikstof is jaarlijks 1,6 procent van het bruto binnenlands product. Dat is ongeveer 14 miljard euro in 2024. Dat staat in een onderzoek in opdracht van verschillende ministeries, dat naar de Tweede Kamer is gestuurd. De Nederlandse economie loopt jaarlijks zo'n 1 miljard euro schade op door stikstofbeperkingen, afgerond 0,1 procent van het bbp.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) "doet een dringend beroep op de Tweede Kamer" om donderdag niet in te stemmen met de asielnoodmaatregelenwet. Een stemming over de zogeheten Wet Versterking regie volkshuisvesting moet uitgesteld worden, aldus VNG. Volgens de vereniging bevatten beide wetten amendementen "die juridisch onhoudbaar zijn en onwenselijke gevolgen hebben voor de uitvoering op lokaal niveau", zo wordt gesteld in een verklaring.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat eenzijdig maatregelen nemen tegen Israël als Europa het daar later deze maand niet over eens wordt. Dat zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) woensdag in de Tweede Kamer. Hij blijft zich inzetten voor Europese actie omdat die veel effectiever is.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Teun Struycken van Rechtsbescherming (NSC) heeft het voorstel voor een nieuwe transgenderwet ingetrokken, meldt de demissionaire bewindsman in een brief. De wet was nog niet volledig door de Tweede Kamer behandeld. Maar een meerderheid heeft al meerdere keren verzocht om de wet in te trekken, in april voor het laatst. De wet zou het mensen makkelijker hebben gemaakt om het geslacht in een geboorteakte en paspoort te wijzigen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz vindt dat haar tweet over Douwe Bob niet heeft geholpen om de dialoog te voeren over het recht van Joden om zichzelf te zijn. In een videoboodschap op X blijft ze achter de inhoud van haar eerdere bericht staan: "Is Douwe Bob een Jodenhater? Ik denk het niet. Is het ontkennen van het recht op een Joodse staat en het verketteren van zionisme Jodenhaat? Ja, dat is het wel."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV stemt donderdag in met beide wetsvoorstellen die het kabinet heeft ingediend om het asielbeleid flink strenger te maken. Dat laat partijleider Geert Wilders weten op X. Hij sprak eerder al steun uit voor de asielnoodmaatregelenwet, maar nu dus ook voor de wet die de invoering van een tweestatusstelsel regelt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans heeft niet gesolliciteerd voor een plek op de kieslijst van haar partij VVD bij de komende Kamerverkiezingen eind oktober, bevestigt de partij na berichtgeving van EW. "Dat hoofdstuk is voor mij gesloten", zegt vicepremier en klimaatminister in een interview met het weekblad.
12 uur geleden