Kabinet wil dat ov-boa identiteit asielzoekers kan controleren
DEN HAAG (ANP) - Ov-boa's moeten de identiteit van asielzoekers kunnen controleren, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) meldt in een brief aan de Tweede Kamer dat het ministerie van Asiel en Migratie onderzoekt of het mogelijk is om gegevens over asielzoekers beschikbaar te maken voor boa's.
Volgens Aartsen kan Arriva boetes voor zwartrijden vaak niet innen, omdat het niet mogelijk is om te bepalen wie de zwartrijder is. Ruim negen op de tien boetes voor zwartrijden op twee spoorlijnen van die vervoerder zijn vorig jaar niet betaald. "Zeer onwenselijk gedrag", vindt Aartsen. "Het kan niet zo zijn dat iemand zich herhaaldelijk onttrekt aan betaling zonder dat daar consequenties aan verbonden zijn."
Ook spoorvervoerder NS wil graag dat de boa's die treinen en stations beveiligen toegang krijgen tot meer systemen om zwartrijders te identificeren. Volgens een NS-woordvoerder is het "dagelijkse kost" dat een boa moet wachten tot de politie komt, die in meer systemen kan kijken. "Dat kan zo 30 à 40 minuten duren."
Rijbewijzenregister
"Zo lang wachten op een administratieve handeling is doodzonde", aldus de woordvoerder. Het komt voor dat de boa's de zwartrijder laten gaan, omdat het te lang duurt tot de politie er is. "Zulke situaties kunnen ook escaleren. Mensen worden ongeduldig en chagrijnig."
De NS verwacht niet dat alle problemen zijn opgelost zodra ov-boa's informatie kunnen opzoeken. Toegang tot het rijbewijzenregister is bijvoorbeeld ook nodig, zegt de woordvoerder. Dat werd al enkele jaren geleden beloofd. Volgens Aartsen kunnen ov-boa's halverwege volgend jaar in het rijbewijzenregister kijken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) houdt vast aan het kabinetsvoorstel om medewerkers uit de luchthavensector in de adviesraad over Schiphol te laten plaatsnemen. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil mensen uit de sector zelf juist weren uit de Maatschappelijke Raad Schiphol.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne moet doorgaan met hervormingen. Premier Rob Jetten heeft de noodzaak daarvan benadrukt in een gesprek woensdag met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne in de marge van de VN-top in New York.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nederland heeft de afgelopen maanden "alle diplomatieke middelen" ingezet om sancties van de VS tegen het Internationaal Strafhof (ICC) te voorkomen. Dat zei premier Rob Jetten tegen de verzamelde pers rondom de Algemene Vergadering van de VN. "En dat zullen we de komende weken en maanden moeten blijven doen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als platforms als Facebook na herhaalde verzoeken illegale gokreclames nog steeds niet verwijderen, dan moet een boete volgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een motie met die strekking die VVD'er Bart Bikkers heeft ingediend samen met het CDA en PRO. De Kamerleden ergeren zich eraan dat maandelijks duizenden verwijderverzoeken niet worden opgevolgd door Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijwel de volledige gemeenteraad van Den Haag wil opheldering over de extreemrechtse rellen op het Malieveld afgelopen zaterdag. Negen van de elf partijen hebben samen vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) vindt het effect van het verkorten van de maximale duur van de werkloosheidsuitkering (WW) "niet verwaarloosbaar", zei hij tijdens een debat over sociale zekerheid. Het Centraal Planbureau (CPB) becijferde woensdag dat de maatregel tot ongeveer 8000 extra voltijdbanen leidt. Het kabinetsplan, dat is bedoeld om meer mensen aan het werk te krijgen, werd onlangs uitgesteld na kritiek van oppositiepartijen en vakbonden.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in New York een bezoek gebracht aan de lhbti-bar The Stonewall Inn. In 1969 braken daar rellen uit, wat leidde tot de wereldwijde protestbeweging voor lhbti-emancipatie.
17 uur geleden