Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil dat mensen en bedrijven veel drinkwater gaan besparen

Kabinet wil dat mensen en bedrijven veel drinkwater gaan besparen

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven en burgers moeten maar liefst 20 procent minder drinkwater gaan gebruiken, kondigt minister Mark Harbers (Waterstaat) vrijdag aan. Dat is een van de maatregelen waarmee het kabinet komt om op de langere termijn om te gaan met droogte als gevolg van klimaatverandering. Ook moet Nederland beter bestand worden tegen wateroverlast.

Daarom moet er bij de inrichting van Nederland en het verdelen van de toch al schaarse ruimte meer rekening worden gehouden met de gevolgen voor water. Dat heeft niet alleen consequenties voor de bouw, maar ook voor de landbouw en de inrichting van steden en dorpen.

Afgelopen zomers moest het kabinet al ingrijpen op de korte termijn, omdat er sprake was van extreme droogte. Met deze regels wil het kabinet kaders afspreken zodat bij allerlei besluiten ook rekening wordt gehouden met de gevolgen voor het water. Belangrijk is ook dat er zuiniger moet worden omgegaan met water, vindt het kabinet. Behalve de besparing van 20 procent, wil Harbers minder lozingen van koelwater, om de kwaliteit te waarborgen.

Wateroverlast

Eerder lekte al uit dat het grondwaterpeil omhoog moet. Dat moet het zakken van de grond bij droogte tegenhouden, én de uitstoot van broeikasgas koolstofdioxide (CO2) beperken. Boeren hebben al aangegeven zich zorgen te maken over de gevolgen. Een hoger grondwaterpeil zorgt voor drassige grond, en dat kan boeren in de weg zitten. Om een antwoord te hebben op droogte, dat vaker kan voorkomen door de opwarming van de aarde, moet ook meer zoetwater worden opgeslagen in voorraden.

Tegelijkertijd moet Nederland beter om kunnen gaan met wateroverlast. Mede daarom komen er regels om een minder groot deel van de bodem te bedekken met tegels of straatstenen. Als de bodem bedekt is, kan die minder water opnemen en opslaan.

Ingrijpende keuzes

Ook de toch al schaarse bouwlocaties worden beïnvloed door de plannen van het kabinet. Dat wil niet meer bouwen op "plaatsen die we later nodig hebben voor het bergen en afvoeren van water, zoals in de diepste delen van diepe polders en in de uiterwaarden van rivieren".

"We lopen nu steeds meer tegen de grenzen aan, vanwege het intensieve gebruik en de klimaatverandering", legt Harbers uit. Daarom zijn nu ingrijpende keuzes nodig, aldus de bewindsman.

Meer uit Politiek

Coalitie wil vanaf 2033 AOW-leeftijd sneller laten stijgen

DEN HAAG (ANP) - De AOW-leeftijd moet vanaf 2033 sneller stijgen dan nu het geval is, als het aan de coalitie van D66, de VVD en het CDA ligt. Nu stijgt die nog met acht maanden voor ieder extra jaar levensverwachting. Maar de coalitie wil dat met ieder extra jaar levensverwachting de AOW-leeftijd ook met een volledig jaar stijgt. De maatregel moet structureel meer dan 2,5 miljard euro opleveren.

1 uur geleden
Coalitie: suikertaks moet vanaf 2030 bijna miljard opleveren

DEN HAAG (ANP) - Een 'suikertaks' moet vanaf 2030 de schatkist bijna een miljard euro gaan opleveren, schrijven de coalitiepartijen D66, VVD en CDA. Producenten van bijvoorbeeld suikerhoudende dranken moeten de rekening van 850 miljoen euro gaan betalen. In de praktijk rekenen bedrijven zo'n extra belasting vaak door in de consumentenprijs.

1 uur geleden
Partijen willen doorgaan met vrijwel gratis kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - De kinderopvang moet nog steeds zo goed als gratis worden, vinden de drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA. Het kabinet-Schoof werkte hier ook aan.

1 uur geleden
Akkoord: stroom 40 miljoen huishoudens aan windmolens op zee

DEN HAAG (ANP) - In 2040 moet er voor 40 gigawatt aan windmolens op zee staan, staat in het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. 1 gigawatt stroom is ongeveer het verbruik van 1 miljoen huishoudens. Hiervoor stellen de partijen jaarlijks 140 miljoen euro beschikbaar, daar komt in de verwachte kabinetsperiode tot 2030 nog in totaal bijna 400 miljoen euro bij.

1 uur geleden
Coalitie laat hypotheekrenteaftrek intact

DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen einde aan de hypotheekrenteaftrek. D66 en het CDA pleitten hier wel voor tijdens de verkiezingscampagne. Maar de VVD noemde de afbouw van de aftrek een breekpunt.

1 uur geleden
Coalitie zet klimaatbeleid voort, vol stroomnet prioriteit

DEN HAAG (ANP) - Het klimaatbeleid van het vorige kabinet wordt voortgezet door de huidige coalitie van D66, VVD en CDA. De grootste prioriteit ligt wat de partijen betreft bij het oplossen van het overvolle stroomnet. De opslag van CO2 onder de grond moet doorgaan.

1 uur geleden
Coalitiepartijen willen 1,5 miljard euro investeren in onderwijs

DEN HAAG (ANP) - De drie coalitiepartijen D66, VVD en CDA willen structureel 1,5 miljard euro investeren in het onderwijs. Het geld wordt gebruikt om een bezuiniging van ongeveer 400 miljoen euro van het huidige demissionaire kabinet terug te draaien. Verder moet onder meer worden geïnvesteerd in de kwaliteit van het onderwijs, in wetenschap en de koopkracht van studenten.

1 uur geleden