
Kabinet wil dat douane vaker informatie kan delen voor onderzoek
DEN HAAG (ANP) - De douane moet vaker gegevens kunnen delen met politie, marechaussee, de FIOD en de FIU (meldpunt voor ongebruikelijke geldtransacties), vindt verantwoordelijk demissionair staatssecretaris van Financiën Aukje de Vries. Dit is volgens haar van belang in de strijd tegen ondermijnende criminaliteit en andere illegale activiteiten. De staatssecretaris komt met een wetsvoorstel om dit te regelen.
De douane kan relevante informatie hebben waarmee een strafbaar feit is op te sporen. Dan gaat het bijvoorbeeld om drugshandel, omvangrijke milieudelicten, wapenhandel en ernstige fraude. Nu is het zo dat de douane deze gegevens alleen kan delen als er een concreet vermoeden van een strafbaar feit bestaat. De Vries wil dat de douane ook zonder dit vermoeden al gegevens kan delen.
"Criminelen die drugs smokkelen, hebben onbeperkte middelen voor hun illegale activiteiten", aldus De Vries. "Zij trekken zich niks aan van grenzen en regels. Wij moeten daarom zorgen dat de mensen die ons land veilig houden hun werk zo effectief mogelijk kunnen doen. Deze wet helpt daarbij. Als douaniers bijvoorbeeld informatie over drugssmokkel delen met de politie, kan de politie een drugslab eerder in beeld krijgen. Zo worden de buurten in onze steden en dorpen veiliger."
In consultatie
Bij het delen kan het gaan om grotere hoeveelheden informatie of juist informatie over individuen. Zo moeten bijvoorbeeld douanegegevens inzicht kunnen geven in welke bedrijven een bepaald soort grondstof van drugs hebben geïmporteerd om zo mogelijke producenten in beeld te krijgen. Bij individuele gevallen moet het bijvoorbeeld mogelijk worden dat de politie van de douane informatie krijgt over een voertuig dat al langer stilstaat op een haventerrein.
Daarbij, zo belooft de staatssecretaris, "waarborgt het wetsvoorstel dat de gegevens zorgvuldig worden behandeld". Volgens haar verstrekt de douane "niet meer informatie dan noodzakelijk" en moeten gegevens worden geanonimiseerd als die "niet noodzakelijk zijn om criminaliteit tegen te gaan".
De plannen gaan in consultatie, wat betekent dat belanghebbenden kunnen meedenken. In een later stadium gaan ze naar de Tweede Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten in Zuid-Holland dat al te lang te weinig statushouders huisvest, loopt hard op. Zeventien gemeenten hebben al zeker twee jaar te weinig woonruimte geregeld voor asielzoekers met een verblijfsvergunning. De provincie moet eigenlijk ingrijpen, maar ziet daar voorlopig van af. Zuid-Holland wil wel een verbeterplan hebben van deze gemeenten, met daarin een deadline waarop ze hun achterstand hebben weggewerkt.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen vinden dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz in de Algemene Politieke Beschouwingen te weinig zelfreflectie toonde, onder meer over de afgelopen vijftien jaar aan regeringsdeelname van haar partij. GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren vinden dat de VVD zelf verantwoordelijk is voor verschillende crises die Yeşilgöz zegt te willen oplossen, zoals de stikstofcrisis.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse politiek heeft een debat over de mogelijke komst van tientallen windturbines in het Groene Hart uitgesteld. De Provinciale Staten zouden woensdag het onderzoek bespreken dat het college heeft laten doen naar geschikte locaties voor windturbines. Het onderwerp is echter opnieuw doorgeschoven, omdat een meerderheid van de Staten onder meer wil wachten op een juridische beoordeling van de gevolgde procedure.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf partijen die meer dan tien zetels minder hebben dan de PVV zijn vaker bij plenaire debatten aanwezig geweest het afgelopen parlementaire jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Informatiepunt van de Tweede Kamer. Partijleider Geert Wilders werd woensdag tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen door Laurens Dassen van Volt verweten dat PVV-Kamerleden "nooit aanwezig zijn bij belangrijke debatten".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De BBB-fractie in Zuid-Holland heeft Aad Straathof voorgedragen als nieuwe gedeputeerde, na het vertrek van Frank Rijkaart die minister van Binnenlandse Zaken is geworden. De 61-jarige Straathof, voormalig melkveehouder, zit nu in het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het is de bedoeling dat hij volgende week tot gedeputeerde wordt benoemd in de vergadering van Provinciale Staten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders stelt zijn "persoonlijke obsessies" boven het landsbelang. Dat verwijt kreeg Wilders van GroenLinks-PvdA-voorman Frans Timmermans woensdag bij de Algemene Politieke Beschouwingen, het debat over de miljoenennota.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor ouderen die niet meer zelfstandig thuis kunnen of willen wonen, maar nog te goed zijn voor verblijf in een verpleeghuis, kan een nieuwe woonvorm komen. Het demissionaire kabinet koerst op moderne verzorgingshuizen waarin ouderen zelfstandig, maar wel beschut en veilig kunnen wonen, meldt staatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (Volksgezondheid, BBB) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer. Geld dat daarvoor gereserveerd is, blijkt volgens haar voldoende om de plannen uit te kunnen voeren.
7 uur geleden