Kabinet wil binnen twee maanden met nieuwe stikstofplannen komen
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof wil binnen twee maanden een pakket nieuwe stikstofplannen klaarhebben, zei hij op zijn wekelijkse persconferentie. De pas opgerichte ministeriële werkgroep, bestaande uit Schoof en de meest betrokken ministers, gaat daar de komende periode aan werken. Aanleiding voor de nieuwe stikstofplannen zijn twee uitspraken van de rechter.
Afgelopen woensdag oordeelde de rechter dat het kabinet te weinig doet om de stikstofdoelen die in de wet staan te halen. Het doel voor dit jaar kan sowieso al niet meer worden gehaald, en daar houdt de rechter het kabinet niet meer aan. Wel beveelt de rechter het kabinet zich te houden aan de stikstofdoelen voor 2030. Lukt dat niet, dan volgt een dwangsom van 10 miljoen euro.
In december oordeelde de Raad van State dat niet zomaar meer geschoven mag worden met stikstofruimte, om zo zonder vergunning te kunnen bouwen of bedrijven uit te breiden. Volgens de hoogste bestuursrechter geldt dit met terugwerkende kracht, waarmee bedrijven die sinds 2020 gebruikmaakten van dit zogeheten 'intern salderen' mogelijk illegaal zijn. Zij hebben tot 2030 om alsnog een vergunning te krijgen. Vooral deze uitspraak heeft grote gevolgen. Vergunningen zijn moeilijk te verkrijgen, en nu die toch nodig blijken vreest men in Den Haag voor een nog sterker 'stikstofslot'.
Vier sporen
De ministeriële commissie wil vier "sporen" gaan verkennen, zegt Schoof. De groep wil kijken wat er juridisch nog mogelijk is voor de verlening van vergunningen. Daarnaast gaan de ministers kijken welke maatregelen er eventueel nodig zijn voor het verminderen van de stikstofneerslag en het herstel van de natuur. Ook gaat de groep kijken wat de gevolgen zijn van de uitspraak van de Raad van State, met name de terugwerkende kracht die ervan uitgaat. Als laatste wil Schoof "in gesprek blijven" over wat mogelijk is binnen Europese regels.
Schoof benadrukt dat de natuur hersteld moet worden, maar dat daardoor niet het hele land op slot mag. Volgens de premier zijn er met "urgentie" nieuwe plannen nodig, omdat de rechterlijke uitspraken zo "ingrijpend" zijn.
Werkgroep
De samenstelling van de werkgroep is inmiddels bekendgemaakt. Naast ministers Femke Wiersma (Landbouw), Mona Keijzer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Barry Madlener (Infrastructuur), nemen ook de ministers van Economische Zaken, Klimaat, Defensie, Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Financiën deel aan het overleg.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam op zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
29 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
2 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
9 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
15 uur geleden