Kabinet wil binnen twee maanden met nieuwe stikstofplannen komen
DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof wil binnen twee maanden een pakket nieuwe stikstofplannen klaarhebben, zei hij op zijn wekelijkse persconferentie. De pas opgerichte ministeriële werkgroep, bestaande uit Schoof en de meest betrokken ministers, gaat daar de komende periode aan werken. Aanleiding voor de nieuwe stikstofplannen zijn twee uitspraken van de rechter.
Afgelopen woensdag oordeelde de rechter dat het kabinet te weinig doet om de stikstofdoelen die in de wet staan te halen. Het doel voor dit jaar kan sowieso al niet meer worden gehaald, en daar houdt de rechter het kabinet niet meer aan. Wel beveelt de rechter het kabinet zich te houden aan de stikstofdoelen voor 2030. Lukt dat niet, dan volgt een dwangsom van 10 miljoen euro.
In december oordeelde de Raad van State dat niet zomaar meer geschoven mag worden met stikstofruimte, om zo zonder vergunning te kunnen bouwen of bedrijven uit te breiden. Volgens de hoogste bestuursrechter geldt dit met terugwerkende kracht, waarmee bedrijven die sinds 2020 gebruikmaakten van dit zogeheten 'intern salderen' mogelijk illegaal zijn. Zij hebben tot 2030 om alsnog een vergunning te krijgen. Vooral deze uitspraak heeft grote gevolgen. Vergunningen zijn moeilijk te verkrijgen, en nu die toch nodig blijken vreest men in Den Haag voor een nog sterker 'stikstofslot'.
Vier sporen
De ministeriële commissie wil vier "sporen" gaan verkennen, zegt Schoof. De groep wil kijken wat er juridisch nog mogelijk is voor de verlening van vergunningen. Daarnaast gaan de ministers kijken welke maatregelen er eventueel nodig zijn voor het verminderen van de stikstofneerslag en het herstel van de natuur. Ook gaat de groep kijken wat de gevolgen zijn van de uitspraak van de Raad van State, met name de terugwerkende kracht die ervan uitgaat. Als laatste wil Schoof "in gesprek blijven" over wat mogelijk is binnen Europese regels.
Schoof benadrukt dat de natuur hersteld moet worden, maar dat daardoor niet het hele land op slot mag. Volgens de premier zijn er met "urgentie" nieuwe plannen nodig, omdat de rechterlijke uitspraken zo "ingrijpend" zijn.
Werkgroep
De samenstelling van de werkgroep is inmiddels bekendgemaakt. Naast ministers Femke Wiersma (Landbouw), Mona Keijzer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Barry Madlener (Infrastructuur), nemen ook de ministers van Economische Zaken, Klimaat, Defensie, Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Financiën deel aan het overleg.
Meer uit Binnenland
DEN HOORN (ANP) - De politie zoekt nog naar antwoorden in de zaak van de 16-jarige jongen die vorige maand in Den Hoorn is doodgestoken. Ook is bij de politie niet duidelijk waarom de jongen uit Delft die avond op donderdag 22 januari bij de Spoorplaats in Den Hoorn was.
38 minuten geledenDE BILT (ANP) - Friesland, Groningen en Drenthe moeten dinsdag nog meer dan de andere provincies rekening houden met gladheid. Het KNMI waarschuwt die drie provincies daarvoor met code oranje van dinsdag 22.00 tot woensdag 10.00 uur. Op Zeeland na geldt voor de rest van het land vanaf dinsdagochtend waarschuwingscode geel.
4 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De tienerjongen die donderdag in Zweden werd opgepakt voor betrokkenheid bij de schietpartij bij de gevangenis in Alphen aan den Rijn op 16 januari wordt in zijn thuisland vervolgd. Dat meldt het Openbaar Ministerie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Syrische minderheden als alawieten, druzen en Koerden moeten betere asielbescherming krijgen van de Nederlandse regering, omdat zij ook na de machtsovername in Syrië slachtoffer zijn van gericht geweld. Dat vindt VluchtelingenWerk Nederland.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amsterdamse afvalverwerker AEB moet maximaal 280.000 euro betalen als het bedrijf weer te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft een last onder dwangsom opgelegd, die in delen wordt geïnd als het bedrijf opnieuw de regels overtreedt. Het Afval Energie Bedrijf (AEB) in het Westelijk Havengebied van Amsterdam heeft in 2024 en 2025 meerdere keren de normen voor de uitstoot van dioxine overschreden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB), Eddo Verdoner, wil actief in gesprek met universiteiten over het rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding, waarvan hij zelf ook lid was. Het is belangrijk dat de onderwijsinstellingen "een stap naar voren doen" en achter de Joodse studenten en medewerkers gaan staan die zich onveilig voelen, vindt Verdoner. "Het moet dus niet iets eenmaligs zijn, maar een continu proces waarin universiteiten ervoor zorgen dat het sociale klimaat veiligheid biedt voor iedereen."
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Model Yfke Sturm heeft spijt van haar contact met Jeffrey Epstein. Ze zegt dat met de kennis van nu haar "eerdere betrokkenheid een ernstige inschattingsfout was". Dat laat de Nederlandse maandag weten in een schriftelijke verklaring aan RTL Boulevard. Afgelopen week werd bekend dat haar naam in zeker honderden nieuwe vrijgegeven documenten in de zogenaamde Epstein-files was opgedoken.
9 uur geleden