Kabinet wil beter verweer tegen spionage- en cyberaanval
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet zich beter verdedigen tegen militaire dreigingen, maar ook mogelijke aanvallen op belangrijke infrastructuur als internet- en stroomkabels. Volgens defensieminister Ruben Brekelmans is dit nodig omdat we "niet in een oorlog, maar ook niet in een vredessituatie" leven. "We hebben dagelijks te maken met hybride aanvallen, bijvoorbeeld cyber. Maar ook sabotage, spionage. Daar moeten we onszelf beter tegen verweren."
Het kabinet maakt zich al langer zorgen over militaire dreigingen of aanvallen waardoor 'vitale processen' (zoals financiële diensten en de energiesector) plat komen te liggen. Het heeft daarom in kaart gebracht wat er nodig is om beter bestand te zijn tegen dit soort dreigingen. Betrokken ministers gaan werken aan een plan om "maatschappelijke weerbaarheid en militaire paraatheid" te verbeteren. Hoe dat er precies uit komt te zien, wordt pas later uitgewerkt. De komende maanden gaan ministeries samen met provincies en gemeenten "de weerbaarheidsopgave" verder invullen.
Maar de bewindspersonen kijken ook naar inwoners zelf. Mensen moeten volgens minister David van Weel (Justitie) "in alle aspecten van het leven gaan nadenken: wat zijn de kwetsbaarheden en wat kunnen we ertegen doen". Mensen moeten nagaan of ze genoeg houdbaar eten in huis hebben en of er genoeg zaklampen en extra batterijen op zolder liggen. "Stap één is: wees je bewust. Stap twee is: wat kan je er dan tegen doen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.
3 uur geleden