Kabinet wil appen achter stuur zwaarder bestraffen
DEN HAAG (ANP) - De boete voor appen achter het stuur gaat omhoog van 240 euro naar 340 euro. Ook ander gevaarlijk rijgedrag wil het kabinet zwaarder bestraffen. De boetes voor lichtere vergrijpen in het verkeer, zoals overschrijding van de maximumsnelheid met minder dan 10 kilometer per uur op snelwegen, gaan juist omlaag.
Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) gaat ervan uit dat het strenger bestraffen van ernstige verkeersovertredingen de verkeersveiligheid ten goede komt. Door lichtere overtredingen minder zwaar te beboeten, zal volgens hem het maatschappelijk draagvlak worden vergroot. In het regeerakkoord van 2017 waren daar al afspraken over gemaakt.
Vooral appen achter het stuur vindt Grapperhaus een groot probleem. "Daar kunnen we echt niet genoeg bovenop zitten", zegt de bewindsman. "Dat is gewoon levensgevaarlijk."
Pakkans verhogen
Grapperhaus noemt het daarnaast van belang dat de pakkans voor verkeersovertreders wordt verhoogd. Hij stelt vast dat dankzij een versterkte politie-inzet het aantal staandehoudingen gestaag toeneemt. Daarnaast wordt meer gebruikgemaakt van bijvoorbeeld camera's om te controleren op telefoongebruik. Ook zijn er trajectcontroles bijgekomen, ook op provinciale wegen waar veel ongelukken gebeuren.
Behalve het gebruik van een telefoon achter het stuur, wordt ook onnodig links rijden zwaarder bestraft, net als het vervoeren van minderjarigen zonder autogordel. De boetes daarvoor gaan omhoog van 140 euro naar 210 euro. Wie geen voorrang verleent aan bijvoorbeeld een ambulance of brandweerauto met de zwaailichten aan, riskeert straks een bon van 340 euro. Nu is dat nog 240 euro.
Lagere boetes
Wie maximaal 10 kilometer te hard rijdt op de snelweg, betaalt daar straks een 15 procent lagere boete voor. Ook komt er een bekeuringsvrije voet voor de eerste 3 kilometer snelheidsoverschrijding op snelwegen waar 130 de limiet is. Op andere snelwegen was die al van kracht.
De boetes voor het veroorzaken van onnodig geluid met een auto of motor en voor het hinderen van passagiers bij het in- en uitstappen, gaan omlaag van 390 euro naar 240 euro. Parkeren op een gehandicaptenparkeerplaats gaat 300 euro kosten in plaats van 390 euro.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
12 uur geleden