Kabinet wil 2 miljard uittrekken voor koopkrachtverbetering
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil volgend jaar 2 miljard euro extra besteden om de koopkracht van de allerarmsten, maar ook van mensen met middeninkomens te verbeteren. Dat bevestigen Haagse bronnen na een bericht van RTL Nieuws. Het daarvoor benodigde geld moet volgens een ingewijde onder meer komen van hogere lasten voor bedrijven en mensen met hoge inkomens.
Eerder werd al bekend dat het kabinet in de begroting voor volgend jaar een extra gat van 2 miljard euro te dichten heeft als gevolg van de oplopende rente op de staatsschuld en tegenvallende gasbaten. Het is niet langer mogelijk dat op te vangen door geld bij te lenen, waarschuwde minister Sigrid Kaag (Financiën) eerder deze maand. "De staatskas kraakt", zei zij.
Het kabinet ziet desondanks kans de huurtoeslag en het kindgebonden budget te verhogen. Verder komen er maatregelen waardoor mensen minder snel gekort worden op de bijstand.
Geen grote bezuinigingen
Grote bezuinigingen staan volgens ingewijden niet op stapel. Een deel van de extra uitgaven kan worden gedekt met geld dat door de krappe arbeidsmarkt nu niet kan worden uitgegeven. Maar het grootste deel zou moeten komen uit de winstbelasting die grote bedrijven betalen, en uit de inkomstenbelasting van de werkenden die het meest verdienen.
De top van het kabinet komt woensdagavond bijeen om de laatste hand te leggen aan de begroting. Er is naar verluidt nog een gat van 300 miljoen euro te overbruggen. Het kan zijn dat alle ministeries alsnog de broekriem iets zullen moeten aanhalen. Donderdag moet het hele pakket klaar zijn; uiterlijk 1 september moet het voor advies naar de Raad van State.
Nauwelijks nieuw beleid
Gezien de demissionaire status van het kabinet zal de begroting nauwelijks nieuw beleid bevatten. Voor armoedebestrijding geldt een uitzondering. Kort na de val van het kabinet gaf een ruime Kamermeerderheid de demissionaire ministersploeg expliciet opdracht daarvoor wél iets extra's te doen.
Het Centraal Planbureau (CPB) kwam bovendien eerder deze maand met cijfers waaruit blijkt dat zonder extra ingrepen bijna een miljoen mensen onder de armoedegrens terecht dreigen te komen. Ook zouden meer kinderen in armoede gaan opgroeien, terwijl in het coalitieakkoord was afgesproken dat dit aantal moet halveren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
14 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
1 dag geleden