Kabinet wil 2 miljard uittrekken voor koopkrachtverbetering
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil volgend jaar 2 miljard euro extra besteden om de koopkracht van de allerarmsten, maar ook van mensen met middeninkomens te verbeteren. Dat bevestigen Haagse bronnen na een bericht van RTL Nieuws. Het daarvoor benodigde geld moet volgens een ingewijde onder meer komen van hogere lasten voor bedrijven en mensen met hoge inkomens.
Eerder werd al bekend dat het kabinet in de begroting voor volgend jaar een extra gat van 2 miljard euro te dichten heeft als gevolg van de oplopende rente op de staatsschuld en tegenvallende gasbaten. Het is niet langer mogelijk dat op te vangen door geld bij te lenen, waarschuwde minister Sigrid Kaag (Financiën) eerder deze maand. "De staatskas kraakt", zei zij.
Het kabinet ziet desondanks kans de huurtoeslag en het kindgebonden budget te verhogen. Verder komen er maatregelen waardoor mensen minder snel gekort worden op de bijstand.
Geen grote bezuinigingen
Grote bezuinigingen staan volgens ingewijden niet op stapel. Een deel van de extra uitgaven kan worden gedekt met geld dat door de krappe arbeidsmarkt nu niet kan worden uitgegeven. Maar het grootste deel zou moeten komen uit de winstbelasting die grote bedrijven betalen, en uit de inkomstenbelasting van de werkenden die het meest verdienen.
De top van het kabinet komt woensdagavond bijeen om de laatste hand te leggen aan de begroting. Er is naar verluidt nog een gat van 300 miljoen euro te overbruggen. Het kan zijn dat alle ministeries alsnog de broekriem iets zullen moeten aanhalen. Donderdag moet het hele pakket klaar zijn; uiterlijk 1 september moet het voor advies naar de Raad van State.
Nauwelijks nieuw beleid
Gezien de demissionaire status van het kabinet zal de begroting nauwelijks nieuw beleid bevatten. Voor armoedebestrijding geldt een uitzondering. Kort na de val van het kabinet gaf een ruime Kamermeerderheid de demissionaire ministersploeg expliciet opdracht daarvoor wél iets extra's te doen.
Het Centraal Planbureau (CPB) kwam bovendien eerder deze maand met cijfers waaruit blijkt dat zonder extra ingrepen bijna een miljoen mensen onder de armoedegrens terecht dreigen te komen. Ook zouden meer kinderen in armoede gaan opgroeien, terwijl in het coalitieakkoord was afgesproken dat dit aantal moet halveren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
13 uur geleden