Kabinet wijzigt plan, geen boete voor sekswerker zonder licentie
DEN HAAG (ANP) - Sekswerkers die in de toekomst zonder vergunning werken, hoeven niet te vrezen voor een boete van de gemeente. En klanten die straks prostituees bezoeken die zonder vergunning werken, zijn strafbaar maar worden niet vervolgd als zij melding maken van misstanden die ze hebben opgemerkt. Het kabinet zal een wetsvoorstel dat in de maak is onder meer op deze punten wijzigen, schrijft staatssecretaris Eric van der Burg van Justitie in een brief aan de Tweede Kamer.
In het coalitieakkoord is afgesproken dat seksbedrijven en sekswerkers zelf een vergunning moeten hebben om te mogen werken. Zij komen in een landelijk register terecht. Sekswerk blijft wel legaal maar de coalitie wil de branche reguleren om dwang en uitbuiting te voorkomen en aan te pakken. De nieuwe regels maken toezicht en handhaving makkelijker, is het idee. Vanuit de seksbranche bestaat weerstand tegen de nieuwe regels.
Na opmerkingen van de Raad van State, vanuit de Tweede Kamer en van sekswerkers en hun belangenorganisaties schrapt het kabinet de boete voor sekswerkers die geen vergunning hebben geregeld. Ze willen daarmee voorkomen dat ze zich belemmerd voelen misstanden te melden of aangifte te doen als er iets is misgegaan. Het voornaamste doel moet volgens Van der Burg zijn dat alle sekswerkers de juiste hulp en zorg krijgen, of ze nu wel of niet een vergunning hebben.
Onvergund
Voor klanten van een onvergunde sekswerker geldt eveneens dat het kabinet ze niet wil afschrikken met de strafbaarheid, waardoor ze uitbuiting, dwang of minderjarigheid niet zouden melden. Wel wordt in de wet goed geformuleerd dat klanten zich achteraf niet ten onrechte kunnen verschuilen achter deze uitsluitingsgrond. Ook degenen die onvergund sekswerk faciliteren, zijn straks strafbaar. Het gaat dan met name om exploitanten en anderen die profijt hebben van het werk van de prostituee. Anderen die onvergunde sekswerkers helpen of steunen, zoals artsen, welzijnswerkers, verkopers van voorbehoedsmiddelen of advocaten, zijn niet strafbaar.
Prostituees die een vergunning aanvragen, moeten daarvoor twee keer een gesprek hebben met gemeenteambtenaren. Daarin moet duidelijk worden dat de betrokkene zelfredzaam is en niet gedwongen wordt tot de seksuele handelingen. Het tweede gesprek moet wat betreft de staatssecretaris een jaar na de afgifte van de vergunning plaatsvinden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Meerdere oppositiepartijen spreken dinsdag met minister Eelco Heinen van Financiën, meldt het ministerie. SGP en JA21 zijn in de ochtend aangeschoven bij de VVD-minister, terwijl PRO in de middag met Heinen in gesprek gaat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De verschillen tussen wat het kabinet en PRO willen met de begroting van komend jaar zijn nog steeds "levensgroot". Dat benadrukte PRO-leider Jesse Klaver meermaals na afloop van het eerste gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenAPPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.
4 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.
4 dagen geleden