Kabinet wijst OM op vervolgen daders Amsterdam voor terrorisme
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat het Openbaar Ministerie wijzen op de mogelijkheid om de schuldigen van het geweld in Amsterdam te vervolgen voor terrorisme. Als ze daarvoor worden veroordeeld en ze hebben ook een tweede nationaliteit, dan kunnen zij het Nederlanderschap verliezen.
Onder andere regeringspartij PVV dringt sinds de aanvallen op Israëlische voetbalsupporters vorige week in de hoofdstad aan op het intrekken van de Nederlandse nationaliteit van de daders. Premier Dick Schoof ziet daarvoor wel ruimte, zo reageerde hij in het Kamerdebat over het geweld. Het is "voorstelbaar" dat de aanvallen aan de voorwaarde voldoen voor die extra straf, namelijk dat ze worden aangemerkt als 'terroristisch'. Dat is aan justitie, maar justitieminister David van Weel zal die mogelijkheid "nadrukkelijk" met het OM bespreken.
De aankondiging wekte de ongerustheid van GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans, die vreest voor al te veel politieke bemoeienis. Hij riep Schoof op "geen druk te zetten op het OM, zodat het zelfstandig kan besluiten". Hij is bang dat de speelruimte voor het OM te klein wordt als u er samen met de heer Wilders zo'n druk op zet". Maar volgens Schoof is het "volstrekt evident" dat justitie zelf over vervolging beslist. "En ik weet uit zeer jarenlange ervaring dat druk zetten op het OM meestal geen zin heeft", suste de voormalige topambtenaar van Justitie.
Het kabinet onderzoekt bovendien of het de extra straf ook kan invoeren bij antisemitische en andere discriminerende geweldsmisdrijven waarbij geen terrorisme in het spel is. Dat het naar zo'n uitbreiding zou kijken, had het al aangekondigd in het regeerprogramma. PVV, VVD en BBB hebben zich al voor de toevoeging uitgesproken, maar omdat coalitiepartner NSC het onderzoek nog wil afwachten is een Kamermeerderheid nog niet zeker.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
7 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil optreden als migranten ten onrechte een verblijfsvergunning hebben gekregen door fraude te plegen met de erkenning van het ouderschap van een kind. Als zij hierop worden betrapt, beloofde de CDA-bewindsman tijdens het wekelijkse vragenuur om hun verblijfsvergunning in te trekken, ook als zij die al langere tijd hebben.
21 uur geleden