Kabinet wijst OM op vervolgen daders Amsterdam voor terrorisme
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat het Openbaar Ministerie wijzen op de mogelijkheid om de schuldigen van het geweld in Amsterdam te vervolgen voor terrorisme. Als ze daarvoor worden veroordeeld en ze hebben ook een tweede nationaliteit, dan kunnen zij het Nederlanderschap verliezen.
Onder andere regeringspartij PVV dringt sinds de aanvallen op Israƫlische voetbalsupporters vorige week in de hoofdstad aan op het intrekken van de Nederlandse nationaliteit van de daders. Premier Dick Schoof ziet daarvoor wel ruimte, zo reageerde hij in het Kamerdebat over het geweld. Het is "voorstelbaar" dat de aanvallen aan de voorwaarde voldoen voor die extra straf, namelijk dat ze worden aangemerkt als 'terroristisch'. Dat is aan justitie, maar justitieminister David van Weel zal die mogelijkheid "nadrukkelijk" met het OM bespreken.
De aankondiging wekte de ongerustheid van GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans, die vreest voor al te veel politieke bemoeienis. Hij riep Schoof op "geen druk te zetten op het OM, zodat het zelfstandig kan besluiten". Hij is bang dat de speelruimte voor het OM te klein wordt als u er samen met de heer Wilders zo'n druk op zet". Maar volgens Schoof is het "volstrekt evident" dat justitie zelf over vervolging beslist. "En ik weet uit zeer jarenlange ervaring dat druk zetten op het OM meestal geen zin heeft", suste de voormalige topambtenaar van Justitie.
Het kabinet onderzoekt bovendien of het de extra straf ook kan invoeren bij antisemitische en andere discriminerende geweldsmisdrijven waarbij geen terrorisme in het spel is. Dat het naar zo'n uitbreiding zou kijken, had het al aangekondigd in het regeerprogramma. PVV, VVD en BBB hebben zich al voor de toevoeging uitgesproken, maar omdat coalitiepartner NSC het onderzoek nog wil afwachten is een Kamermeerderheid nog niet zeker.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
4 uur geleden