Kabinet wijst OM op vervolgen daders Amsterdam voor terrorisme
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat het Openbaar Ministerie wijzen op de mogelijkheid om de schuldigen van het geweld in Amsterdam te vervolgen voor terrorisme. Als ze daarvoor worden veroordeeld en ze hebben ook een tweede nationaliteit, dan kunnen zij het Nederlanderschap verliezen.
Onder andere regeringspartij PVV dringt sinds de aanvallen op Israëlische voetbalsupporters vorige week in de hoofdstad aan op het intrekken van de Nederlandse nationaliteit van de daders. Premier Dick Schoof ziet daarvoor wel ruimte, zo reageerde hij in het Kamerdebat over het geweld. Het is "voorstelbaar" dat de aanvallen aan de voorwaarde voldoen voor die extra straf, namelijk dat ze worden aangemerkt als 'terroristisch'. Dat is aan justitie, maar justitieminister David van Weel zal die mogelijkheid "nadrukkelijk" met het OM bespreken.
De aankondiging wekte de ongerustheid van GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans, die vreest voor al te veel politieke bemoeienis. Hij riep Schoof op "geen druk te zetten op het OM, zodat het zelfstandig kan besluiten". Hij is bang dat de speelruimte voor het OM te klein wordt als u er samen met de heer Wilders zo'n druk op zet". Maar volgens Schoof is het "volstrekt evident" dat justitie zelf over vervolging beslist. "En ik weet uit zeer jarenlange ervaring dat druk zetten op het OM meestal geen zin heeft", suste de voormalige topambtenaar van Justitie.
Het kabinet onderzoekt bovendien of het de extra straf ook kan invoeren bij antisemitische en andere discriminerende geweldsmisdrijven waarbij geen terrorisme in het spel is. Dat het naar zo'n uitbreiding zou kijken, had het al aangekondigd in het regeerprogramma. PVV, VVD en BBB hebben zich al voor de toevoeging uitgesproken, maar omdat coalitiepartner NSC het onderzoek nog wil afwachten is een Kamermeerderheid nog niet zeker.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden