Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: wensen slachtoffer moeten centraal staan in strafproces

Kabinet: wensen slachtoffer moeten centraal staan in strafproces

DEN HAAG (ANP) - De wensen en behoeften van het slachtoffer van een misdrijf moeten centraal staan in het strafproces. Dat zegt staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) in een Kamerdebat over het nieuwe Wetboek van Strafvordering. Daarin komt expliciet te staan dat opsporing, vervolging en berechting moeten gebeuren op een manier "die recht doet aan de belangen van het slachtoffer".

Het Wetboek van Strafvordering bepaalt hoe een strafzaak van het begin tot het eind verloopt. De wet is al bijna een eeuw oud en wordt daarom grondig vernieuwd. Een van de ontwikkelingen sinds de invoering is de "emancipatie van het slachtoffer", staat in de toelichting van de wet. Vroeger ging het er vooral om dat de schuldige werd gestraft en de onschuldige niet.

Bepalen wie schuldig is, blijft volgens Struycken het hoofddoel, maar het slachtoffer krijgt wel een prominentere plek. Wie is getroffen door een misdrijf, kan ook invloed hebben op de vorm en zwaarte van een straf. Toch blijft het zo dat het slachtoffer geen officiële partij is in een strafzaak, waarbij het Openbaar Ministerie een straf tegen een verdachte eist. Als slachtoffers een nog grotere rol zouden krijgen, kan dat volgens de staatssecretaris leiden tot langere zaken en meer werkdruk voor justitie.

Meer uit Politiek

Premier Jetten vindt VS vaker een onvoorspelbare bondgenoot

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.

1 dag geleden
Karremans hoopt 2,3 miljard te besparen bij infraprojecten

DEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.

1 dag geleden
Oppositie ziet nog geen reden om zorgbegroting te steunen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.

1 dag geleden
OM begint geen onderzoek naar PVV'er Faber na aangifte wijkagent

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.

1 dag geleden
Geïrriteerde Kamer wil concrete actie sneller toeslagenherstel

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil "zorgvuldig haast maken" met de hersteloperatie voor toeslagenouders, maar Kamerleden zien geen concrete actie bij partijloos staatssecretaris Sandra Palmen.

1 dag geleden
Kamer hekelt vertraging meldpunt buitenlandse intimidatie

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hekelt de grote vertraging die een meldpunt voor buitenlandse intimidatie oploopt. Het kabinet meldde deze week dat het meldpunt er pas medio 2028 zal zijn omdat "de vereiste juridische grondslag" ontbreekt. Een meerderheid van de Kamer vindt dat veel te laat.

1 dag geleden
Kamer wil aanpassingen regels rond nieuwe scholen

DEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.

1 dag geleden