Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet: wensen slachtoffer moeten centraal staan in strafproces

Kabinet: wensen slachtoffer moeten centraal staan in strafproces

DEN HAAG (ANP) - De wensen en behoeften van het slachtoffer van een misdrijf moeten centraal staan in het strafproces. Dat zegt staatssecretaris Teun Struycken (Rechtsbescherming) in een Kamerdebat over het nieuwe Wetboek van Strafvordering. Daarin komt expliciet te staan dat opsporing, vervolging en berechting moeten gebeuren op een manier "die recht doet aan de belangen van het slachtoffer".

Het Wetboek van Strafvordering bepaalt hoe een strafzaak van het begin tot het eind verloopt. De wet is al bijna een eeuw oud en wordt daarom grondig vernieuwd. Een van de ontwikkelingen sinds de invoering is de "emancipatie van het slachtoffer", staat in de toelichting van de wet. Vroeger ging het er vooral om dat de schuldige werd gestraft en de onschuldige niet.

Bepalen wie schuldig is, blijft volgens Struycken het hoofddoel, maar het slachtoffer krijgt wel een prominentere plek. Wie is getroffen door een misdrijf, kan ook invloed hebben op de vorm en zwaarte van een straf. Toch blijft het zo dat het slachtoffer geen officiële partij is in een strafzaak, waarbij het Openbaar Ministerie een straf tegen een verdachte eist. Als slachtoffers een nog grotere rol zouden krijgen, kan dat volgens de staatssecretaris leiden tot langere zaken en meer werkdruk voor justitie.

Meer uit Politiek

Jetten: aanpak armoede door nieuw kabinet moet beter

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.

40 minuten geleden
Berendsen belt met Amerikaanse minister Rubio

DEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.

55 minuten geleden
Jetten belt meteen na aantreden met Zelensky

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.

2 uur geleden
Keijzer stapt uit BBB en gaat als zelfstandig Kamerlid verder

DEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".

4 uur geleden
Pas beëdigde kabinet-Jetten houdt eerste ministerraad

DEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.

7 uur geleden
Nieuwe ministers door voorgangers verwelkomd op hun ministeries

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.

7 uur geleden
Jetten krijgt felicitaties van premiers België en Luxemburg

DEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".

8 uur geleden