Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet weet dat rem op nareizigers juridisch onzeker is

Kabinet weet dat rem op nareizigers juridisch onzeker is

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet weet dat de juridische houdbaarheid van de nareisbeperking "geen zekerheid is", zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Met de waarborgen die het kabinet inbouwt, meent de staatssecretaris desondanks dat de tijdelijke nareisbeperking wel houdbaar is voor de rechter. Hij wil over deze maatregelen geen spoedadvies vragen bij de Raad van State, ondanks aandringen van een deel van de Kamer.

Het staat de Kamer vrij om zelf een spoedadvies bij de Raad van State te vragen, zei Van der Burg in een Kamerdebat over de asielcrisis. De linkse oppositie vindt het absurd dat het kabinet willens en wetens een besluit neemt dat volgens haar onrechtmatig is. Ze heeft er daarnaast geen goed woord voor over dat het kabinet niet zelf bij de Raad van State om advies wil vragen.

Het kabinet is niet over één nacht ijs gegaan met de maatregel, maar kan niet anders, betoogde Van der Burg. "Zonder deze regel redden we het niet." Er zijn veel te weinig opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Om de duur van de maatregelen te beperken - door deze uiterlijk 31 december 2023 op te heffen - en nareizigers na vijftien maanden alsnog toestemming te geven naar Nederland te komen, denkt Van der Burg het "leed zoveel mogelijk te verzachten". Bovendien kan bij een statushouder die een woning heeft, de nareiziger wel eerder naar Nederland komen.

Ter Apel

Van der Burg hield de Kamer voor dat op dit moment driekwart van de nareizigers naar het aanmeldcentrum in Ter Apel gaat, omdat de statushouder nog geen woning heeft en dus in een asielzoekerscentrum verblijft. Zij houden daar veel plekken bezet, die niet meer beschikbaar zijn voor nieuwe asielzoekers. Slechts een kwart van de familieleden die overkomen naar Nederland, kunnen naar het asielcentrum in Zevenaar. Daar komen nareizigers in een procedure terecht die maar enkele uren duurt, omdat alleen de belangrijkste gegevens hoeven te worden gecheckt. Zij kunnen meteen door naar de woonplaats van de erkende vluchteling.

Het kabinet zet ook in op een doorstroom naar woningen in gemeenten. Door een woningtekort gebeurt dat niet voldoende, zodat de asielzoekerscentra overbelast blijven. Om spoedig meer woningen beschikbaar te krijgen, moeten er snel meer flexwoningen bij komen. Het kabinet maakte eerder deze week bekend 2000 van deze flexwoningen te bestellen. Betrokken partijen blijken nu nog terughoudend hiermee. Het kabinet hoopt die impasse te doorbreken met de massale bestelling.

De staatssecretaris zegt dat het kabinet wel een advies zal vragen aan de Raad van State als het wetsvoorstel klaar is en voordat het wordt ingediend bij de Tweede Kamer. Dat is gebruikelijk.

Meer uit Binnenland

Solidariteitsbetoging in Utrecht na geweld bij asielprotesten

UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.

28 minuten geleden
Geen van opvarenden Hondius in Rotterdam besmet

DEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.

1 uur geleden
Komende jaren steeds meer cellen nodig, volgens prognose

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.

1 uur geleden
Utrechtse studenten in september voor de rechter om 'bangalijst'

UTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.

3 uur geleden
Enquêtecommissie heeft 'strijd geleverd' voor coronadocumenten

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.

4 uur geleden
Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op om situatie Ter Apel

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.

4 uur geleden
Rutte, De Jonge en Van Dissel moeten voor coronacommissie komen

DEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.

4 uur geleden