Kabinet weet dat rem op nareizigers juridisch onzeker is
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet weet dat de juridische houdbaarheid van de nareisbeperking "geen zekerheid is", zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Met de waarborgen die het kabinet inbouwt, meent de staatssecretaris desondanks dat de tijdelijke nareisbeperking wel houdbaar is voor de rechter. Hij wil over deze maatregelen geen spoedadvies vragen bij de Raad van State, ondanks aandringen van een deel van de Kamer.
Het staat de Kamer vrij om zelf een spoedadvies bij de Raad van State te vragen, zei Van der Burg in een Kamerdebat over de asielcrisis. De linkse oppositie vindt het absurd dat het kabinet willens en wetens een besluit neemt dat volgens haar onrechtmatig is. Ze heeft er daarnaast geen goed woord voor over dat het kabinet niet zelf bij de Raad van State om advies wil vragen.
Het kabinet is niet over één nacht ijs gegaan met de maatregel, maar kan niet anders, betoogde Van der Burg. "Zonder deze regel redden we het niet." Er zijn veel te weinig opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Om de duur van de maatregelen te beperken - door deze uiterlijk 31 december 2023 op te heffen - en nareizigers na vijftien maanden alsnog toestemming te geven naar Nederland te komen, denkt Van der Burg het "leed zoveel mogelijk te verzachten". Bovendien kan bij een statushouder die een woning heeft, de nareiziger wel eerder naar Nederland komen.
Ter Apel
Van der Burg hield de Kamer voor dat op dit moment driekwart van de nareizigers naar het aanmeldcentrum in Ter Apel gaat, omdat de statushouder nog geen woning heeft en dus in een asielzoekerscentrum verblijft. Zij houden daar veel plekken bezet, die niet meer beschikbaar zijn voor nieuwe asielzoekers. Slechts een kwart van de familieleden die overkomen naar Nederland, kunnen naar het asielcentrum in Zevenaar. Daar komen nareizigers in een procedure terecht die maar enkele uren duurt, omdat alleen de belangrijkste gegevens hoeven te worden gecheckt. Zij kunnen meteen door naar de woonplaats van de erkende vluchteling.
Het kabinet zet ook in op een doorstroom naar woningen in gemeenten. Door een woningtekort gebeurt dat niet voldoende, zodat de asielzoekerscentra overbelast blijven. Om spoedig meer woningen beschikbaar te krijgen, moeten er snel meer flexwoningen bij komen. Het kabinet maakte eerder deze week bekend 2000 van deze flexwoningen te bestellen. Betrokken partijen blijken nu nog terughoudend hiermee. Het kabinet hoopt die impasse te doorbreken met de massale bestelling.
De staatssecretaris zegt dat het kabinet wel een advies zal vragen aan de Raad van State als het wetsvoorstel klaar is en voordat het wordt ingediend bij de Tweede Kamer. Dat is gebruikelijk.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
2 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
15 uur geleden