Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet weet dat rem op nareizigers juridisch onzeker is

Kabinet weet dat rem op nareizigers juridisch onzeker is

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet weet dat de juridische houdbaarheid van de nareisbeperking "geen zekerheid is", zegt staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel). Met de waarborgen die het kabinet inbouwt, meent de staatssecretaris desondanks dat de tijdelijke nareisbeperking wel houdbaar is voor de rechter. Hij wil over deze maatregelen geen spoedadvies vragen bij de Raad van State, ondanks aandringen van een deel van de Kamer.

Het staat de Kamer vrij om zelf een spoedadvies bij de Raad van State te vragen, zei Van der Burg in een Kamerdebat over de asielcrisis. De linkse oppositie vindt het absurd dat het kabinet willens en wetens een besluit neemt dat volgens haar onrechtmatig is. Ze heeft er daarnaast geen goed woord voor over dat het kabinet niet zelf bij de Raad van State om advies wil vragen.

Het kabinet is niet over één nacht ijs gegaan met de maatregel, maar kan niet anders, betoogde Van der Burg. "Zonder deze regel redden we het niet." Er zijn veel te weinig opvangplekken voor asielzoekers en statushouders. Om de duur van de maatregelen te beperken - door deze uiterlijk 31 december 2023 op te heffen - en nareizigers na vijftien maanden alsnog toestemming te geven naar Nederland te komen, denkt Van der Burg het "leed zoveel mogelijk te verzachten". Bovendien kan bij een statushouder die een woning heeft, de nareiziger wel eerder naar Nederland komen.

Ter Apel

Van der Burg hield de Kamer voor dat op dit moment driekwart van de nareizigers naar het aanmeldcentrum in Ter Apel gaat, omdat de statushouder nog geen woning heeft en dus in een asielzoekerscentrum verblijft. Zij houden daar veel plekken bezet, die niet meer beschikbaar zijn voor nieuwe asielzoekers. Slechts een kwart van de familieleden die overkomen naar Nederland, kunnen naar het asielcentrum in Zevenaar. Daar komen nareizigers in een procedure terecht die maar enkele uren duurt, omdat alleen de belangrijkste gegevens hoeven te worden gecheckt. Zij kunnen meteen door naar de woonplaats van de erkende vluchteling.

Het kabinet zet ook in op een doorstroom naar woningen in gemeenten. Door een woningtekort gebeurt dat niet voldoende, zodat de asielzoekerscentra overbelast blijven. Om spoedig meer woningen beschikbaar te krijgen, moeten er snel meer flexwoningen bij komen. Het kabinet maakte eerder deze week bekend 2000 van deze flexwoningen te bestellen. Betrokken partijen blijken nu nog terughoudend hiermee. Het kabinet hoopt die impasse te doorbreken met de massale bestelling.

De staatssecretaris zegt dat het kabinet wel een advies zal vragen aan de Raad van State als het wetsvoorstel klaar is en voordat het wordt ingediend bij de Tweede Kamer. Dat is gebruikelijk.

Meer uit Binnenland

Grote brand bij opslaglocatie in Amsterdam onder controle

AMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.

50 minuten geleden
Meerdere in opspraak geraakte FVD'ers komen in gemeenteraden

NIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.

2 uur geleden
Met vuurwapen gevluchte gedetineerde aangehouden in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.

4 uur geleden
Meldingen van schietincident in Utrecht in buurt Diakonessenhuis

UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.

4 uur geleden
Twee 15-jarige jongens vast voor explosie in Rotterdam-Delfshaven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.

5 uur geleden
Ministerie experimenteert met Europees alternatief voor WhatsApp

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.

5 uur geleden
Gelderland werkt toe naar opening kleine kerncentrale rond 2035

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiële locaties aanwijzen.

6 uur geleden