Kabinet weer bereid fors te betalen voor goed gevulde gasopslagen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is ook dit jaar bereid fors te betalen om ervoor te zorgen dat er aan het begin van de volgende winter voldoende gas op voorraad is. Energieminister Rob Jetten zegt dat hij waar het gaat om leveringszekerheid "geen enkele belemmering" ervaart van de kant van zijn collega Sigrid Kaag, die over de schatkist waakt.
Net als vorig jaar wil het kabinet de gasopslagen begin oktober voor minstens 90 procent gevuld hebben. Daarbij heeft het een betere uitgangspositie dan vorig jaar. Toen waren de opslagen begin april voor iets meer dan 21 procent gevuld, nu is dat ruim 58 procent. Dat is te danken aan de zeer milde winter, maar ook aan energiebesparing door consumenten en bedrijven in verband met de hoge prijzen.
"Tegelijkertijd levert Rusland nu veel minder gas aan Europa dan begin vorig jaar en is de krapte op de Europese gasmarkt en het risico op tekorten niet weg", waarschuwt het kabinet. Daarom blijft het nodig om voldoende voorraden aan te leggen en tegelijkertijd maatregelen te nemen om het gasverbruik te verminderen.
Garantstelling overheid
Het kabinet deed vorig jaar een beroep op staatsbedrijf EBN om Bergermeer, de grootste private gasopslag van West-Europa, zo vol mogelijk te pompen. Daarbij ging het garant staan voor eventuele verliezen. Hoewel er aanvankelijk rekening mee werd gehouden dat dit de staatskas miljarden kon gaan kosten, leverde het volgens Jetten uiteindelijk zelfs "een klein plusje" op.
Dit jaar krijgt EBN opnieuw opdracht om voorraden aan te leggen als de markt dat zelf niet doet. "En ook voor dit jaar geldt: we zijn bereid daar fors voor te betalen", zegt Jetten. Maar hij verwacht dat de situatie beter is dan vorig jaar. Toen probeerde heel Europa in de zomermaanden tegelijkertijd zoveel mogelijk gas in te slaan, wat de prijzen opdreef tot recordhoogte. Nu is er meer onderlinge afstemming.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
31 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
1 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
1 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
4 uur geleden