Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet weer bereid fors te betalen voor goed gevulde gasopslagen

Kabinet weer bereid fors te betalen voor goed gevulde gasopslagen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is ook dit jaar bereid fors te betalen om ervoor te zorgen dat er aan het begin van de volgende winter voldoende gas op voorraad is. Energieminister Rob Jetten zegt dat hij waar het gaat om leveringszekerheid "geen enkele belemmering" ervaart van de kant van zijn collega Sigrid Kaag, die over de schatkist waakt.

Net als vorig jaar wil het kabinet de gasopslagen begin oktober voor minstens 90 procent gevuld hebben. Daarbij heeft het een betere uitgangspositie dan vorig jaar. Toen waren de opslagen begin april voor iets meer dan 21 procent gevuld, nu is dat ruim 58 procent. Dat is te danken aan de zeer milde winter, maar ook aan energiebesparing door consumenten en bedrijven in verband met de hoge prijzen.

"Tegelijkertijd levert Rusland nu veel minder gas aan Europa dan begin vorig jaar en is de krapte op de Europese gasmarkt en het risico op tekorten niet weg", waarschuwt het kabinet. Daarom blijft het nodig om voldoende voorraden aan te leggen en tegelijkertijd maatregelen te nemen om het gasverbruik te verminderen.

Garantstelling overheid

Het kabinet deed vorig jaar een beroep op staatsbedrijf EBN om Bergermeer, de grootste private gasopslag van West-Europa, zo vol mogelijk te pompen. Daarbij ging het garant staan voor eventuele verliezen. Hoewel er aanvankelijk rekening mee werd gehouden dat dit de staatskas miljarden kon gaan kosten, leverde het volgens Jetten uiteindelijk zelfs "een klein plusje" op.

Dit jaar krijgt EBN opnieuw opdracht om voorraden aan te leggen als de markt dat zelf niet doet. "En ook voor dit jaar geldt: we zijn bereid daar fors voor te betalen", zegt Jetten. Maar hij verwacht dat de situatie beter is dan vorig jaar. Toen probeerde heel Europa in de zomermaanden tegelijkertijd zoveel mogelijk gas in te slaan, wat de prijzen opdreef tot recordhoogte. Nu is er meer onderlinge afstemming.

Meer uit Binnenland

Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

5 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

7 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

10 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

10 uur geleden
Duizenden mensen applaudisseren luid voor overleden Jade Kops

NAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.

10 uur geleden
Brandweer wil sneller blussen bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.

12 uur geleden
Twee Chinook-helikopters ingezet bij natuurbrand 't Harde

'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.

13 uur geleden