Kabinet weer bereid fors te betalen voor goed gevulde gasopslagen
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is ook dit jaar bereid fors te betalen om ervoor te zorgen dat er aan het begin van de volgende winter voldoende gas op voorraad is. Energieminister Rob Jetten zegt dat hij waar het gaat om leveringszekerheid "geen enkele belemmering" ervaart van de kant van zijn collega Sigrid Kaag, die over de schatkist waakt.
Net als vorig jaar wil het kabinet de gasopslagen begin oktober voor minstens 90 procent gevuld hebben. Daarbij heeft het een betere uitgangspositie dan vorig jaar. Toen waren de opslagen begin april voor iets meer dan 21 procent gevuld, nu is dat ruim 58 procent. Dat is te danken aan de zeer milde winter, maar ook aan energiebesparing door consumenten en bedrijven in verband met de hoge prijzen.
"Tegelijkertijd levert Rusland nu veel minder gas aan Europa dan begin vorig jaar en is de krapte op de Europese gasmarkt en het risico op tekorten niet weg", waarschuwt het kabinet. Daarom blijft het nodig om voldoende voorraden aan te leggen en tegelijkertijd maatregelen te nemen om het gasverbruik te verminderen.
Garantstelling overheid
Het kabinet deed vorig jaar een beroep op staatsbedrijf EBN om Bergermeer, de grootste private gasopslag van West-Europa, zo vol mogelijk te pompen. Daarbij ging het garant staan voor eventuele verliezen. Hoewel er aanvankelijk rekening mee werd gehouden dat dit de staatskas miljarden kon gaan kosten, leverde het volgens Jetten uiteindelijk zelfs "een klein plusje" op.
Dit jaar krijgt EBN opnieuw opdracht om voorraden aan te leggen als de markt dat zelf niet doet. "En ook voor dit jaar geldt: we zijn bereid daar fors voor te betalen", zegt Jetten. Maar hij verwacht dat de situatie beter is dan vorig jaar. Toen probeerde heel Europa in de zomermaanden tegelijkertijd zoveel mogelijk gas in te slaan, wat de prijzen opdreef tot recordhoogte. Nu is er meer onderlinge afstemming.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het protest bij het Concertgebouw in Amsterdam tegen het optreden van de Israëlische voorzanger Shai Abrahmson zijn 22 demonstranten aangehouden, meldt de politie. Een agent raakte lichtgewond toen de politie moest ingrijpen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
9 uur geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
10 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
13 uur geleden