Kabinet vraagt SER gezondheidsverschil arm en rijk te onderzoeken
DEN HAAG (ANP) - De Sociaal-Economische Raad (SER) moet onderzoeken hoe het kan dat armere en lageropgeleide Nederlanders vaak een 'gezondheidsachterstand' kennen, en wat het kabinet hieraan kan doen. Minister Karien van Gennip van Sociale Zaken laat aan de Kamer weten dat het kabinet de raad om een advies heeft gevraagd, dat eind dit jaar moet worden opgeleverd.
Het kabinet maakt zich zorgen over de gezondheidsverschillen tussen mensen met verschillende sociaaleconomische posities: rijkere en hogeropgeleide Nederlanders leven gemiddeld langer en krijgen gemiddeld later met gezondheidsproblemen te maken dan armeren en lageropgeleiden. Deze verschillen zijn "niet alleen groot, maar ook hardnekkig". De gezondheidsachterstanden dragen bij aan de toch al snel groeiende zorguitgaven en zijn bovendien "onwenselijk vanuit moreel oogpunt".
Het kabinet zoekt vooral naar een manier om beleid te voeren dat helpt de gezondheidsachterstanden te verkleinen. Volgens de Raad voor Volksgezondheid is het preventiebeleid (beleid om mensen gezonder te laten leven) van het kabinet tot nu toe vooral gericht op "individuele gedragsverandering", die "vooral gezonde mensen gezonder maakt", en mensen met een ongezondere levensstijl nauwelijks tot gezondere gewoontes motiveert.
In het coalitieakkoord stond al dat Rutte IV "meer aandacht voor preventie en een gezonde levensstijl van jongs af aan" wil besteden. Het kabinet wil "vermijdbare gezondheidsverschillen" aanpakken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
2 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
2 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
4 uur geleden