Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet voorstander van sancties tegen Israëlische kolonisten

Kabinet voorstander van sancties tegen Israëlische kolonisten

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet vindt dat de Europese Unie moet kijken of het mogelijk is Israëlische kolonisten die geweld plegen op de Westelijke Jordaanoever sancties op te leggen. Het gaat dan om inreisverboden, zei minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) in de Tweede Kamer.

Ze zei "ernstig bezorgd" te zijn over het geweld van kolonisten tegen Palestijnen. Dat is sinds het begin van de oorlog tussen Israël en Hamas enorm gestegen. Er zijn al zo'n tweehonderd Palestijnen gedood bij dat geweld. Bruins Slot zegt haar bezorgdheid ook steeds over te brengen aan haar Israëlische ambtgenoot.

Tijdens het debat vroegen D66, CDA en GroenLinks-PvdA om strafmaatregelen tegen kolonisten. Ook de VVD laat weten sancties te steunen, net als de SP. Die laatste partij wil nog een stap verder gaan met opschorting van het associatieverdrag met Israël en geen ondertekening van het militaire samenwerkingsverdrag.

Staakt-het-vuren

De Kamer debatteerde met het kabinet over de oorlog die op 7 oktober begon met een aanval van Hamas op Israël waarbij zeker 1200 doden vielen. Israël bombardeert sindsdien de dichtbevolkte Gazastrook. Daarbij kwamen volgens de lokale autoriteiten al meer dan 13.000 mensen om het leven.

Een deel van de Kamer wil al langer dat het kabinet oproept tot een permanent staakt-het-vuren. Zij zien schending van het humanitair oorlogsrecht in Gaza. Het kabinet wil niet op een permanent staakt-het-vuren aandringen zolang er nog een bedreiging uitgaat van Hamas en Israël nog wordt bestookt door Houthi-rebellen uit Jemen en Hezbollah vanuit Libanon, zei minister Bruins Slot.

Onderzoek

Ook over schendingen houdt Bruins Slot zich op de vlakte. Daar moet eerst gedegen onderzoek naar worden gedaan, voor ze een uitspraak wil doen. Wel heeft ze 3 miljoen euro extra aan het International Strafhof toegezegd om onderzoek te doen. Ze benadrukt steeds bij Israël aan te dringen op terughoudendheid en het op grote schaal toelaten van hulp.

De lijn van het kabinet kreeg de steun van VVD, CDA en BBB. Vooral linkse partijen vinden dat het kabinet zich harder moet uitspreken tegen mogelijke schendingen van het oorlogsrecht.

Meer uit Politiek

Kamer terug van zomerreces om steun aan scheepsbouwer Damen Naval

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer komt donderdag terug van zomerreces om te stemmen over de vraag of ze zich voldoende geïnformeerd acht voor het geven van staatssteun aan een niet nader genoemd bedrijf. Ingewijden bevestigen na berichtgeving van verschillende media dat het kabinet een overbruggingskrediet wil verschaffen aan scheepsbouwer Damen Naval.

4 uur geleden
Helft Nederlanders minder vertrouwen in politiek na val kabinet

DEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders heeft minder vertrouwen in de politiek na de val van het kabinet. Bij NSC-kiezers is de impact van de kabinetsval op het vertrouwen het grootst. Dit blijkt uit een enquête van Kieskompas en het ANP die is ingevuld door bijna 20.000 mensen.

12 uur geleden
VVD wil met fiscale maatregelen koopwoning bereikbaarder maken

DEN HAAG (ANP) - Met extra belastingvrijstellingen wil de VVD een koopwoning voor meer mensen bereikbaar maken. Starters moeten wat de liberalen betreft tot 75.000 euro belastingvrij kunnen sparen voor de koop van een eigen woning. Ook wil de partij de mogelijkheden verruimen voor ouders om voor dit doel belastingvrij te schenken aan hun kinderen.

1 dag geleden
Petitie GL-PvdA tegen asielwetten ruim 110.000 keer ondertekend

DEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.

2 dagen geleden
Jennifer Simons president van Suriname, overdracht op 16 juli

PARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.

3 dagen geleden
Struycken weet nog niet wat asielwet voor cellentekort betekent

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.

5 dagen geleden
Staatssecretaris Aartsen blij met voorstel plasticrecycling

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."

5 dagen geleden