Kabinet voert integriteitsaanbevelingen onvoldoende uit
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de aanbevelingen van het Europese anticorruptieorgaan GRECO om corruptie tegen te gaan en integriteit te verbeteren, onvoldoende uitgevoerd. Dat blijkt uit een verslag van GRECO dat minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Hoewel minder dan de helft - zeven van de zestien - aanbevelingen naar tevredenheid zijn opgevolgd, is er wel wat verbetering: van deze adviesronde was in eerste instantie geen enkele van de aanbevelingen goed opgevolgd. Op zeven aanbevelingen is gedeeltelijk ingegrepen, twee zijn helemaal niet opgevolgd.
Het gaat om maatregelen als een integrale gedragscode en een duidelijke integriteitsstrategie voor bewindspersonen. Zo'n gedragscode is er, maar "zonder een specifiek systeem voor toezicht en sancties". Een integriteitsbeleid voor politici ontbreekt. Om corruptie door politici tegen te gaan zijn "meer inspanningen noodzakelijk", aldus GRECO.
Koninklijke Marechaussee
Maatregelen tegen corruptie bij de nationale politie en de Koninklijke Marechaussee worden positiever beoordeeld. Bij de politie is het interne meldingsregime voor financiële belangen verbeterd en het toezicht hierop versterkt.
"Volgens GRECO heeft Nederland stappen gezet om de in totaal zestien aanbevelingen die zij hebben gedaan in te voeren", schrijft het ministerie van Binnenlandse Zaken in een persbericht. Dat GRECO (volgens de regels) oordeelt dat de aanbevelingen nog steeds onvoldoende zijn uitgevoerd, wordt in dat bericht niet vermeld.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
4 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
5 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De 56-jarige man die ervan wordt verdacht een vrouw om het leven te hebben gebracht in Beek en Donk, had een relatie met haar. Dat bevestigt de politie desgevraagd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Frankrijk aangepast. Het ministerie waarschuwt Nederlanders in Frankrijk voor gewelddadige demonstraties in het land. De kleur van het reisadvies blijft geel.
5 uur geleden