Kabinet voert integriteitsaanbevelingen onvoldoende uit
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de aanbevelingen van het Europese anticorruptieorgaan GRECO om corruptie tegen te gaan en integriteit te verbeteren, onvoldoende uitgevoerd. Dat blijkt uit een verslag van GRECO dat minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Hoewel minder dan de helft - zeven van de zestien - aanbevelingen naar tevredenheid zijn opgevolgd, is er wel wat verbetering: van deze adviesronde was in eerste instantie geen enkele van de aanbevelingen goed opgevolgd. Op zeven aanbevelingen is gedeeltelijk ingegrepen, twee zijn helemaal niet opgevolgd.
Het gaat om maatregelen als een integrale gedragscode en een duidelijke integriteitsstrategie voor bewindspersonen. Zo'n gedragscode is er, maar "zonder een specifiek systeem voor toezicht en sancties". Een integriteitsbeleid voor politici ontbreekt. Om corruptie door politici tegen te gaan zijn "meer inspanningen noodzakelijk", aldus GRECO.
Koninklijke Marechaussee
Maatregelen tegen corruptie bij de nationale politie en de Koninklijke Marechaussee worden positiever beoordeeld. Bij de politie is het interne meldingsregime voor financiële belangen verbeterd en het toezicht hierop versterkt.
"Volgens GRECO heeft Nederland stappen gezet om de in totaal zestien aanbevelingen die zij hebben gedaan in te voeren", schrijft het ministerie van Binnenlandse Zaken in een persbericht. Dat GRECO (volgens de regels) oordeelt dat de aanbevelingen nog steeds onvoldoende zijn uitgevoerd, wordt in dat bericht niet vermeld.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
11 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
18 uur geleden