Kabinet verleent medewerking als Israël supporters wil ophalen
BOEDAPEST (ANP) - Het Nederlandse kabinet zal medewerking verlenen aan Israël, als het vliegtuigen wil sturen om supporters van Maccabi Tel Aviv op te halen. Dat zegt premier Dick Schoof vanuit de Hongaarse hoofdstad Boedapest, waar hij is voor een bijeenkomst van Europese regeringsleiders. "Mensen zijn bang en als ze willen terugkeren, moeten we ze helpen."
"Wat er vannacht in Amsterdam is gebeurd, is ronduit schandalig en verwerpelijk", zei Schoof. Hij spreekt van "antisemitisch geweld".
"Joodse medeburgers moeten zich veilig kunnen voelen in Nederland. En supporters van Joodse voetbalclubs moeten zich ook veilig kunnen voelen in Nederland. In dat opzicht hebben we een beschamende vertoning gegeven als Nederland."
Zorgen
Hij vindt dat alle Nederlanders zich hiervoor moeten schamen. Alles moet in het werk worden gesteld om de daders op te sporen en te vervolgen, vindt de premier.
Schoof begrijpt dat de Joodse gemeenschap in Amsterdam zich zorgen maakt.
'Hit-en-run'
De premier snapt dat het geweld "internationaal enorme aandacht trekt, omdat het gewoon antisemitisch geweld is. En dat dat in Nederland gebeurt, anno 2024, is gewoon verwerpelijk."
Schoof wil een grondig onderzoek. "Het is een merkwaardige combinatie, van enerzijds supportersgeweld en anderzijds antisemitisme. Maar het moet echt goed worden uitgezocht voordat we te grote conclusies gaan trekken."
Het is ook nog onduidelijk of het om georganiseerde acties ging. "Het lijkt op een hit-en-run", maar ook daarvoor moet het onderzoek worden afgewacht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) en Laurens Dassen (Volt) hebben D66-fractievoorzitter Jan Paternotte tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen aangevallen op het klimaatbeleid van het kabinet. D66 profileert zich als partij die zich hard maakt voor het klimaat. Maandag concludeerde het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) dat de verduurzaming stagneert.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de Europese Commissie komt met voorstellen voor een minimumleeftijd voor sociale media, is een "zeer goede ontwikkeling", vindt staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie, D66). Commissievoorzitter Ursula von der Leyen kondigde woensdag plannen aan voor een algeheel verbod tot 13 jaar en een verbod op persoonlijke accounts tot 15 jaar.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver steunt de plannen van het minderheidskabinet om 10 miljard euro te besparen op de zorg niet, maar wil de kosten in de zorg wel terugdringen. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen zei de PRO-leider dat de kabinetsplannen er namelijk alleen voor zorgen dat de zorg voor individuen duurder wordt. Het kabinet wil het eigen risico en de zorgpremie verhogen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet moet de conceptstukken van de begroting voor volgend jaar openbaar maken, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Die steunt het verzoek daartoe van de PVV omdat de stukken naar de pers zijn gelekt. De NRC heeft ze ingezien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositieleider Jesse Klaver verwijt de VVD de belastingen voor werknemers steeds te verhogen en wel geld uit te trekken voor bijvoorbeeld vastgoedbeleggers. PRO hekelt dat het kabinet in totaal 8 miljard aan extra belastingen int, waarvan ongeveer de helft betaald wordt door mensen die werken. "Dit is waar het verschil zit tussen de VVD en PRO. Iedere keer dat u op het pluche zit, wordt er bezuinigd op gewone mensen," zei hij tegen VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders verzoekt het kabinet om snel inzage te geven in een vroeger concept van de begroting voor volgend jaar. Aan het begin van de Algemene Politieke Beschouwingen verwees de PVV-leider naar een publicatie van dagblad NRC waarin werd geciteerd uit een conceptbegroting. Hij heeft het kabinet verzocht om deze binnen een halfuur naar de Tweede Kamer te sturen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver vindt dat financiënminister Eelco Heinen (VVD) het kabinet in gevaar brengt door zijn houding in de begrotingsonderhandelingen. Volgens Klaver wil Heinen dat het alleen op zijn manier gaat en staat hij te weinig open voor inbreng van oppositiepartijen. Dat Heinen inschatte dat de oppositie de begroting toch niet zal wegstemmen, vindt Klaver "onverstandig".
2 uur geleden