Kabinet verleent medewerking als Israël supporters wil ophalen
BOEDAPEST (ANP) - Het Nederlandse kabinet zal medewerking verlenen aan Israël, als het vliegtuigen wil sturen om supporters van Maccabi Tel Aviv op te halen. Dat zegt premier Dick Schoof vanuit de Hongaarse hoofdstad Boedapest, waar hij is voor een bijeenkomst van Europese regeringsleiders. "Mensen zijn bang en als ze willen terugkeren, moeten we ze helpen."
"Wat er vannacht in Amsterdam is gebeurd, is ronduit schandalig en verwerpelijk", zei Schoof. Hij spreekt van "antisemitisch geweld".
"Joodse medeburgers moeten zich veilig kunnen voelen in Nederland. En supporters van Joodse voetbalclubs moeten zich ook veilig kunnen voelen in Nederland. In dat opzicht hebben we een beschamende vertoning gegeven als Nederland."
Zorgen
Hij vindt dat alle Nederlanders zich hiervoor moeten schamen. Alles moet in het werk worden gesteld om de daders op te sporen en te vervolgen, vindt de premier.
Schoof begrijpt dat de Joodse gemeenschap in Amsterdam zich zorgen maakt.
'Hit-en-run'
De premier snapt dat het geweld "internationaal enorme aandacht trekt, omdat het gewoon antisemitisch geweld is. En dat dat in Nederland gebeurt, anno 2024, is gewoon verwerpelijk."
Schoof wil een grondig onderzoek. "Het is een merkwaardige combinatie, van enerzijds supportersgeweld en anderzijds antisemitisme. Maar het moet echt goed worden uitgezocht voordat we te grote conclusies gaan trekken."
Het is ook nog onduidelijk of het om georganiseerde acties ging. "Het lijkt op een hit-en-run", maar ook daarvoor moet het onderzoek worden afgewacht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
11 uur geleden